REKLAMA

Alma Market sprzedała 5,65 mln akcji Vistuli

2016-09-02 22:30
publikacja
2016-09-02 22:30

[Aktualizacja 5.09] Alma Market sprzedała w transakcjach pakietowych i sesyjnych łącznie 5,65 mln akcji Vistuli, a średnia cena sprzedaży wyniosła 3,05 zł za akcję - poinformowała Vistula w komunikacie. Notowania pogrążonej w problemach Almy wyraźnie odbiły dziś od dna.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Łącznie z tej transakcji Alma Market pozyskała 17,2 mln zł. Przed sprzedażą Alma Market miała 7 proc. akcji Vistuli, obecnie w jej posiadaniu znajduje się 3,81 proc. odzieżowej spółki.

Ruch ten jest najprawdopodobniej konsekwencją problemów, z jakimi mierzy się Alma. - Notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych Alma znajduje się w coraz większych tarapatach. Polska sieć delikatesów notuje straty, analitycy zawieszają wydawanie dla niej rekomendacji, a giełdowy kurs szoruje po dnie - pisaliśmy na początku sierpnia na łamach Bankier.pl.

Spółka milczy, półki nie

Symbolem problemów spółki stały się wspomniane puste póki. Ze sklepów zaczęły znikać m.in. produkty Coca Coli, Lisnera, Mlekovity czy firm tytoniowych. Nie była to bynajmniej zasługa wzmożonego popytu, a zażartych negocjacji, jakie Alma prowadziła z dostawcami. Ci anonimowo przyznawali, że od sześciu miesięcy trwają też spory o niezapłacone faktury. Pracownicy Almy zaczęli zaś ustawiać produkty w taki sposób, żeby nie było widać pustych półek. Braki były jednak widoczne. 

Sami pracownicy zresztą przyznawali, że o wszystkim dowiadują się z prasy. Spółka nie chciała również odpowiedzieć na nasze pytania, mimo iż wcześniej wyrażono taką chęć. 

Na początku sierpnia Alma Market zdecydowała o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności. Spółka bierze pod uwagę wszystkie opcje, w tym poszukiwanie inwestora branżowego lub finansowego. W raporcie półrocznym podano, że Alma będzie nadal zamykać nierentowne lokalizacje bądź nie przedłużać umów najmu dla sklepów, w których realizowana rentowność jest zbyt niska. Nie wyklucza również zmniejszania powierzchni kilku obiektów handlowych.

Kurs odbija po mocnych spadkach

Grupa miała w pierwszej połowie roku ok. 719 mln zł przychodów wobec 790,1 mln zł rok wcześniej, ok. 8 mln zł straty operacyjnej z działalności kontynuowanej (wobec 10,6 mln zł straty rok wcześniej) oraz 12,5 mln zł straty netto jednostki dominującej (wobec 19,2 mln zł straty przed rokiem).
 Na poziomie jednostkowym Alma Market miała w I półroczu 438,2 mln zł przychodów i prawie 2,5 mln zł zysku netto. Prognoza spółki zakładała na ten okres 450 mln zł sprzedaży i 2 mln zł zysku netto.

fot. / / Bankier.pl

Wszystkie te informacje odbiły swoje piętno na kursie. W październiku 2015 roku za papiery Almy płacono ponad 10 zł, pod koniec lipca 2016 roku jeszcze 7,7 zł. Później jednak nastąpiła gwałtowna przecena i jeszcze w sierpniu akcje wyceniano na mniej niż 3,5 zł. Dziś, po informacji o sprzedaży pakietu Vistuli, kurs odbija o 17% do poziomu 4,07 zł.

PAP/ pr/ BPL/ Adam Torchała

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Zozol
Alma nie padnie, nie ma co nato liczyć.
A tym bardziej na odprawy.
~pracownik
A wypłata to 1400zl .
Śmiech na sali :/
~poprawka
*importem z własnego magazynu
~wiem
Litości, Pan J.M. wyciagnie maksimum z almy, która za moment upadnie. Sklepy nie mają żadnych dostaw poza importem z własnego importu. Każdego dnia traci setki tysięcy. Nie zainwestowałbym w ta spółkę złamanego grosza. Przykre doprowadzić do takiego stanu tak dobrze prosperującą firmę.
~wwff
Trzeba dla sprawiedliwości zaznaczyć, że niemieckie sieci mają pieniądze od swojego rządu na ekspansję, a polskie...
~true
"niemieckie sieci mają pieniądze od swojego rządu na ekspansję"

Kto Ci tak powiedział? Jarek z Żoliborza?
~Rycho odpowiada ~true
Nie Jarek lecz media: np. Lidl dostał 1 mld euro z Unii Europejskiej na rozwój sieci.
~trefl
Popatrzcie na fote w artykule. Oddaliybscie temu gosciowi chodz zlotoweczke? Nie zartujcie.
~Rr
Obejrzałem tą fotkę... jestem właśnie pewien, że raczej nie miałbym innego wyjscia jak tylko oddać mu wzystko co będzie ode mnie chciał po czym szybko uciekać...jeżeli się na to zgodzi.
~Ela
Spekulacja i szybka wysprzedaż ... cwaniaki są transparentni :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki