REKLAMA
WAŻNE

Allegro wprowadzi odroczone płatności i zwiększy liczbę punktów odbioru

2019-03-22 08:00
publikacja
2019-03-22 08:00

Prezes Allegro Francois Nuyts na wczorajszej konferencji prasowej podsumowywał 2018 rok i zapowiedział zmiany, które firma szykuje dla swoich klientów i sprzedawców. Co nas czeka na Allegro w 2019 roku?

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

Jak zapowiedział Nuyts, pod koniec roku firma zamierza także wprowadzić wizualne wyszukiwanie towarów i nawigację wizualną. Mechanizm ma wykorzystywać rzeczywiste zdjęcia przedmiotów. Udogodnieniem dla kupujących ma być także wprowadzenie opcji odroczonej płatności, która pozwoli zapłacić za towar w ciągu 30 dni od otrzymania produktu. W ocenie Allegro ma ona stanowić alternatywę dla płatności za pobraniem, która w Polsce jest nadal bardzo popularna.

Wśród innowacji Nuyts podkreślił usługę darmowych dostaw Smart, która obejmuje już 46 mln ofert z 29 mln pierwotnie w 7 miesięcy od jej uruchomienia. Według informacji Allegro, dotychczas klienci zaoszczędzili 100 mln zł z tytułu tej usługi.

"Chcemy zwiększać liczbę punktów odbioru z 20 tys. obecnie, szczególnie na obszarach wiejskich. Mamy kilka prowadzonych rozmów i stałe szukamy nowych partnerów w tym zakresie. Allegro Smart jest naszym kluczowym impulsem wzrostowym, ale chcemy robić kolejne innowacje" - wskazał prezes.

Jednak - jak mówił Nuyts - Allegro nie planuje zastępować swoich dotychczasowych partnerów w oferowaniu usług finansowych. "Współpracujemy z kilkoma partnerami w tej dziedzinie, np. PZU, BNP Paribas, PayU czy Pay24. Technologia pozwala nam płynnie zaoferować klientom usługi naszych partnerów, którzy znają się na tym lepiej od nas i nie zamierzamy ich zastępować. Przyglądamy się natomiast nowym, rewolucyjnym pomysłom, tzw. disruptive technology. Chodzi o takie rozwiązania jak np. poprawa dostępności produktów finansowych dla naszych sprzedawców, oparta o historyczne dane o naszej współpracy" - zadeklarował.

Allegro na polskim rynku e-commerce

Polski rynek branży e-commerce wciąż ma wielki potencjał rozwoju, 9 na 100 zakupów w Polsce to zakupy w sieci, w Wielkiej Brytanii to już co piąty - mówi prezes Allegro Francois Nuyts. 

 Za pośrednictwem Allegro prowadzi handel ponad 125 tys. firm, głównie małych i średnich. Ok. 90 proc. sprzedawanych na platformie produktów to rzeczy nowe, objęte gwarancją. Według deklaracji prezesa firma chce zachęcić też prywatnych sprzedawców do korzystania z platformy.

"Choć rynek sprzedaży >>konsument do konsumenta<< funkcjonuje dobrze, chcemy wprowadzić innowacje, m.in. umożliwić wystawianie produktów w prostszy i szybszy sposób. Opłaty to nie najważniejszy czynnik, na który zwracają uwagę ludzie wystawiający np. nietrafione prezenty. Z naszych doświadczeń wynika, że istotniejsza jest dla nich łatwość, z jaką mogą wystawiać towar, szybka sprzedaż i zakończenie transakcji z obu stron, kiedy dostaną pieniądze" - powiedział Nuyts.

Jak dodał, największy problem, jeśli chodzi o sprzedaż między konsumentami jest taki, że częściej niż w przypadku komercyjnych sklepów dochodzi do jakichś sporów, które trzeba wspólnie rozwiązać. "Zależy nam, żeby kupujący mogli mieć takie samo zaufanie do prywatnych osób wystawiających jakieś towary, jak mają do sklepów" - mówił.

Fiskus sprzeda majątek dłużnika na Allegro i OLX

Fiskus sprzeda majątek dłużnika na Allegro i OLX

Skarbówka wystawi majątek dłużników na Allegro i OLX. Autorzy nowelizacji uzasadniają, że wprowadzenie nowych zasad licytacji elektronicznej pozwoli na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż, natomiast niektóre punkty zaniepokoiły prawników.

Według szefa Allegro w tej chwili skarg na sprzedawców jest bardzo niewiele, a w większości przypadków sprzedawca i kupujący sami wyjaśniają wątpliwości.

"Są sprawy, w których musimy interweniować, choć staramy się wychodzić z założenia, że obie strony są uczciwe. Mamy też Program Ochrony Kupujących, dzięki któremu można szybko odzyskać pieniądze, jeżeli coś pójdzie nie tak w transakcji. Oczywiście zdarzają się też przypadki oszustw, które wykrywamy dzięki zgłoszeniom od klientów i sprzedawców, a także za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji. Nie mogę opisać dokładnie, jakich technik używamy, żeby nie ułatwiać złych działań" - powiedział.

Cennik Allegro - co z opłatami?

Na pytanie o wysokość opłat, jakie serwis pobiera od sprzedawców, odpowiedział, że przy ich wyznaczaniu Allegro stara się utrzymać równowagę w "ekosystemie sprzedaży".

"Ustalając opłatę, zawsze bierzemy pod uwagę zachowanie równowagi. Chodzi o takie ustalenie stawki, żeby sprzedawcy mogli zarobić, ale jednocześnie zaoferować cenę atrakcyjną dla klienta. Prowadzimy wiele analiz, żeby stymulować cenę produktów na odpowiednim poziomie. Od czasu do czasu ogłaszamy zarówno podwyżki, jak i obniżki prowizji" - zaznaczył. Jak dodał, różnice w prowizjach dla Allegro od towarów wystawianych w poszczególnych kategoriach zależą do różnej wysokości marży samych sprzedawców. "Inną marżę mogą narzucić sprzedawcy nabojów do ekspresów do kawy, a inną np. konserw dla psów. Szczegółowo to analizujemy i bierzemy pod uwagę przy ustalaniu stawek" - zaznaczył.

Jak dodał, większość usług Allegro dla sprzedawców jest opcjonalna, a wystawienie ofert w większości kategorii jest bezpłatne.

"Każdy sprzedawca sam decyduje, czy chce za dodatkową opłatą np. wyróżnić ofertę. Niektóre z naszych usług są nawet przez nas subsydiowane - tak jak Allegro Smart!, czyli system pozwalający wykupić abonament na przesyłki i dostawać je bez dodatkowych opłat. Staramy się, by sprzedawcy mieli wiele opcji, dzięki którym mogą ustalić cenę i sposób sprzedaży w najlepszy dla nich sposób oraz zwrócić uwagę na swoją ofertę. W statusie offline można to porównać do lokalizacji sklepu: niektórzy chcą zapłacić więcej za sklep przy głównej ulicy, innym wystarcza boczna uliczka. Chodzi o elastyczny system, dzięki któremu sami zdecydują, ile chcą zainwestować w bardziej efektywny system sprzedaży" - podkreślił.

Założona w 1999 r. firma Allegro to szóste co do wielkości przedsiębiorstwo e-handlowe w Europie. Jej właścicielem jest konsorcjum funduszy inwestycyjnych Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Firma zatrudnia 1,7 tysiąca osób.

autor: Małgorzata Werner-Woś

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
adaminwest
Sa monopolista i i do tego u nich naprawde mozna sprzedac wiec prowizje 10% nie dziwia.
Mozna tez swoje oferty wystawiac w innych kanalach np za pomoca www.saltando.pl i miec w nich mniejsza ale dodatkowa sprzedaz.
misafi
W jaki sposób i czy Allegro zarabia na Smart? Bo wysyłki droższych produktów prawie zawsze były za darmo a dorzucanie 9zł to produktu za 40zł nie może się opłacać. I nawet jak kupię 6 razy więcej rzeczy za 40zł to po prostu 6 razy ktoś to 9zł musi dorzuć. Czyli gdzie tam jest pieniądz?
szejknet
Po pierwsze SMART! nie jest za darmo. Kosztuje 49 PLN za rok. Początkowo planowano że przedłużenie będzie kosztować 199PLN, ale nie wiem czy się z tego nie wycofano.
A zarabia na tym że ludzie kupują droższe produkty które dzięki smart wychodzą taniej niż tańsze produkty + wysyłka. Smart mają głównie więksi
Po pierwsze SMART! nie jest za darmo. Kosztuje 49 PLN za rok. Początkowo planowano że przedłużenie będzie kosztować 199PLN, ale nie wiem czy się z tego nie wycofano.
A zarabia na tym że ludzie kupują droższe produkty które dzięki smart wychodzą taniej niż tańsze produkty + wysyłka. Smart mają głównie więksi sprzedawcy którzy srogo płacą allegro. No i wyższa cena sprzedaży = wyższa prowizja.
Smart położy większość sklepów internetowych, wtedy sprzedawcy będą skazani tylko na allegro. Pozornie więc niby dzięki smart jest taniej ale w rzeczywistości nie jest aż tak różowo tym bardziej że kupujący rzadko kiedy oszczędza całość przesyłki o czym napisałem powyżej.
Tak więc pisanie że "dzięki smart kupujący zaoszczędzili 100 mln" to taki trochę "chłyt matetingowy" :)
blind-oln odpowiada szejknet
No jak przedłużenie będzie kosztowało 199 zł, to już widzę ilu ludzi przedłuża. :D
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
zzibi2
Firma zatrudnia 1,7 tysiąca osób.
Niby do czego? Obsługa tam to masakra
szejknet odpowiada adaminwest
Chyba z Bangladeszu. Przeglądnij sobie kod źródłowy ich stron. Masakra jakaś...

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki