Fiskus sprzeda majątek dłużnika na Allegro i OLX

redaktor Bankier.pl

Skarbówka wystawi majątek dłużników na Allegro i OLX. Wszystko po to, by łatwiej było go sprzedać - donosi "Rzeczpospolita".

W poniedziałek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji pojawił się kompleksowy projekt zmian w postępowaniu egzekucyjnym w administracji. To procedura, która służy fiskusowi przede wszystkim do ścigania nierzetelnych dłużników. W jednym z punktów pojawiła się możliwość skorzystania ze sprzedaży w drodze aukcji elektronicznej.

"Wybór platformy, na której będzie przeprowadzana licytacja, ma się odbywać poza trybem przepisów o zamówieniach publicznych, przy kwotach licytacji ograniczonych do 30 tys. euro" - tłumaczy gazecie radca prawny Michał Roszkowski

(Allegro)

Autorzy nowelizacji uzasadniają, że wprowadzenie nowych zasad licytacji elektronicznej pozwoli na sprawną, efektywną i skuteczną sprzedaż.

W projekcie pojawiły się też punkty, które zaniepokoiły prawników, jak wprowadzenie natychmiastowej egzekucji poprzez zajęcie ruchomości, np. samochodu czy laptopa. Zdaniem ekspertów nie można wykluczyć, że takie działania fiskusa bez informowania o nich dłużników będą sposobem na wstrzymanie przedawnienia podatków.

Eksperci wskazują, że te niewielkie zmiany już niedługo mogą stać się potężną bronią w ręku urzędników skarbówki. 

Ile może zająć komornik z wynagrodzenia, emerytury, renty i konta bankowego w 2019 roku

Egzekucja z wynagrodzenia to najlepszy sposób na dłużników. Komornik nie może jednak zająć całej wypłaty, emerytury czy renty. Musi pozostawić kwotę wolną od potrąceń, której wysokość zależy do rodzaju pobieranego świadczenia.

 

Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
8 25 tom979

Fiskus przy kontroli nalicza ci cały podatek. Nie szacuje nawet kosztów jakie się poniosło. Sprzedasz coś za 100 zł co kupiłeś za 80 zł to i nie masz faktury zakupu to musisz zapłacić podatek tak jakbyś miał dochód 100 zł. Masę ludzi tak wpadło. Nigdy nie zarobili takich pieniędzy jak im naliczył fiskus. Mają teraz ogromne kwoty do zapłaty, których nie są w stanie zapłacić. Wyrok właściwie do końca życia, bo fiskus robi wszystko żeby się nie przedawniło. Rozumiem że jest wina i musi być kara. Ale nie dożywocie za takie coś. Ktoś handlował i próbował się dorobić i nie zapłacił 20 tysięcy podatku a ma do zapłaty 400 tysięcy. Już lepiej mają przestępcy, bo pójdzie do więzienie i odsiedzi swoje i jest czysty. A człowiek do końca życia musi się użerać. Nic na siebie, nigdzie więcej nie może zarobić.
Niszczą w ten sposób ludzi. Taki człowiek ma już ciężko mieć dzieci, bo z długami ciężko rodzinę utrzymać. Nie może firmy założyć. A to często są ludzie, którzy mają pojęcie o prowadzeniu firmy i mogliby gospodarkę rozruszać.
O tym się nie mówi. Ludzie myślą, że nie płacił podatków to trza go zgnębić. A to tylko ze szkodą dla gospodarki i dla tych co wpadli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 13 dziki_losos

Chwila, chwila! Na Allegro licytacje odbywają się w systemie drugiej ceny (płacisz tyle, ile wyniosła druga najlepsza oferta, plus jakaś minimalna kwota). Czy to na pewno zgodne z procedurami egzekucji?

! Odpowiedz
19 24 karbinadel

Jeśli fiskus jest tak zaprzyjaźniony z Allegro, to dlaczego wciąż toleruje szarą strefę na tym portalu? Tak trudno sprawdzić ile osób sprzedaje masowo nowe towary bez zarejestrowanej działalności?

! Odpowiedz
10 17 kumatygosc

Bardzo dobry pomysl.

! Odpowiedz
6 10 kaczka-po-smolensku

dla kogo ?

! Odpowiedz
1 19 jes odpowiada kaczka-po-smolensku

Dla Allegro

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.