REKLAMA

Albo wypłacone, albo ukryte. Spółki skarbu państwa jednak z premiami

2022-10-06 10:00
publikacja
2022-10-06 10:00

"Goła pensja" bez premii w spółkach skarbu państwa. Takie działania zapowiadał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wszyscy przyklasnęli, bo premie już pobrali po koniec wakacji. 

Albo wypłacone, albo ukryte. Spółki skarbu państwa jednak z premiami
Albo wypłacone, albo ukryte. Spółki skarbu państwa jednak z premiami
fot. Jacek Szydlowski/ Andrzej Hulimka/ Marek Wiśniewski / / FORUM/ Puls Biznesu

Jarosław Kaczyński w połowie września podczas spotkania z wyborcami w Pruszkowie zapowiedział zaciskanie pasa w spółkach skarbu państwa. - Zabronimy w tym roku ludziom, którzy kierują spółkami Skarbu Państwa brania premii - grzmiał z trybuny. W praktyce więc pełniący najwyższe funkcje zarządzające w PKN Orlen, Energia, PGNiG czy innych spółkach skarbu państwa, których mamy kilkaset, powinni pobierać gołe, choć i tak niemałe, pensje. Choć i te zarobki bez dodatków oznaczają pokaźne przelewy na konta, o czym więcej w artykule "Spółki Skarbu Państwa drogą PiS-u do milionów".

- Wyniki działalności tych przedsiębiorstw są dobre, więc karda zasługuje na premie, ale kiedy mamy ogromne problemy w związku ze wzrostem cen i inflacją, trzeba, żeby wszyscy ponosili koszty. Inni zarabiają mniej. Niepobieranie premii to gest solidarności - zaznaczył Jarosław Zieliński z PiS w magazynie TVN24 "Polska i Świat".

Opozycja nie wierzy, że rząd Mateusza Morawieckiego i prezes Jarosław Kaczyński dopilnuje tego. Zresztą jak się okazuje, nie muszą tego robić. Jak pokazują m.in. maile Dworczyka, nagrody są wypłacane, ale ukrywane. M.in. można w nich przeczytać, że Mateusz Morawiecki chciał przywołać do porządku wówczas minister rozwoju Jadwigę Emilewicz, która wypłaciła w swoim resorcie premie, mimo wyraźnego zakazu. Tłumaczyła się ona następująco [zachowana oryginalna pisownia - przypis red.]:

  1. Nagrody wypłacał Senat, NIK i min. zdrowia (M/ tylko dyrektorom)
  2. Min. Klimatu i min. Rodziny przyznały u siebie "dodatki" osobom zaangażowanym w zwalczanie COVID, MAP wypłacił "dodatki zadaniowe". UOKIK wypłacił wszystkim. MF - wybranym pracownikom.
  3. my u siebie też nie nazwaliśmy tego nagrodą, a "dodatkowymi środkami" i nie wypłaciliśmy wszystkim.

Jednocześnie jednak PiS uznał za słuszne nagrodzenie pracowników Ministerstwa Finansów "za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej", w tym m.in. opracowanie "Polskiego Ładu". Przeznaczono na ten cel 23 mln zł. Parafrazując klasyczne już słowa Beaty Szydło, "te pieniądze się im po prostu należały". 

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Przypomnijmy, że oprócz kilkuletnich programów motywacyjnych, najczęściej są one przyznawane co roku i zatwierdzane przez rady nadzorcze po wynikach rocznych. Z wypłatą ich bywa różnic. Milionowe kwoty mogą być transferowane na konta bankowe w kilku transzach, a znaczną część z nich już wypłacono w wakacje - tak jak jest zapisane w umowach. Spółka wypracowała odpowiedni zysk, pieniądze wypłacono. Jak zresztą co roku. Dwa tygodnie przed oświadczeniem prezesa. Więcej o tym ile zarabia się w największych spółkach, także tych należących do skarbu państwa, napisał Michał Kubicki w artykule "Pensje prezesów spółek z WIG20. Najwięcej zarabia się w Allegro, hojne premie w CCC i LPP". 

Te w większości już wypłacone premie zostały zamrożone do końca tego roku. Bardziej logiczne byłoby zamrożenie premii przyszłorocznych. 

#DobryRządNaTrudneCzasy taki hasztag widniał na mówinicy przed Jarosławem Kaczyńskim, który zapowiadał zamrożenie premii. Pytanie: dla kogo?

aw

Źródło:
Tematy
Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Podróżuj bez limitu. Oszczędzaj czas i pieniądze.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
endes
Teraz!!!!???… jak już po ptokach!!!… za kilkanaście miesięcy zmieciemy ten pyszałkowatą i obłudną sitwę!
trolley
a nie lepiej już zimą? to zawsze kilka miesięcy mniej bezwzględnego psucia państwa...
friedens
Kartofel to niezły cwaniak. Dla niego, jak dla każdego firerka z deficytami emocjonalnymi i intelektualnymi liczy się tylko władza. On wie, że musi kontrolować hakami i/lub korumpować współpracowników, bo nikt normalny, moralny, dobrze wykształcony za nim nie pójdzie. Kamieniem węgielnym wzniesionego gmachu Złajdaczonej Wszawicy Kartofel to niezły cwaniak. Dla niego, jak dla każdego firerka z deficytami emocjonalnymi i intelektualnymi liczy się tylko władza. On wie, że musi kontrolować hakami i/lub korumpować współpracowników, bo nikt normalny, moralny, dobrze wykształcony za nim nie pójdzie. Kamieniem węgielnym wzniesionego gmachu Złajdaczonej Wszawicy jest nepotyzm, korupcja, złodziejstwo, demoralizacja, chamstwo i brak jakichkolwiek kompetencji miękkich i twardych. A dla ciemnego luda opowiada się bajki o moralnym aparacie partyjnym, patriotyzmie i zakopywaniu kartofli w lesie przez leśników dla dzików. Ciemny lud wszystko kupi.
faramir_z_gondoru
Przecież kaczora nikt już nie słucha. Zaczęli rozdzielać schedę po nim jeszcze za jego życia.
tomitomi
Ja też nie chcę pieniędzy - obrzydliwe ! - ...chcę tylko dostać , należne dodatkowe środki ! ! !
prawnuk
Premia w spółce skarbu pasństwa (wustarczy 1%), powinna byc na poziomie pensji nauczyciela - po co więcej?
A sama pensja powinna byc w kominie - 6 średnich krajowych maks.
nie chcesz? mało? pracuj sam
born2die
Czy ktoś te artykuły redaguje? Masakra...
jasiek2017
PiS to mafia, której jedynym celem jest dojenie firm i społeczeństwa.
ulryk-von-bomba
Obywateli mających środki na IKE okradli, drobnych inwestorów na GPW okradli. Pozbawili GPW resztek wiarygodności. ALE swoim wyplacili cichaczem. Prawo i Sprawiedliwość!
polonu
hm mieszane uczucia podziw uznanie , to żydzi obalili komunę w Polsce za pieniądze Amerykańskie , nie stracili na tym, przejęli cały majątek narodowy rozkradli i podzielili się z mocodawcami , następnie obsadzili swoimi ludźmi wszystkie stanowiska w rządzie kluczowe w gospodarce życiu politycznym , to jest samowite jaki mają spryt hm mieszane uczucia podziw uznanie , to żydzi obalili komunę w Polsce za pieniądze Amerykańskie , nie stracili na tym, przejęli cały majątek narodowy rozkradli i podzielili się z mocodawcami , następnie obsadzili swoimi ludźmi wszystkie stanowiska w rządzie kluczowe w gospodarce życiu politycznym , to jest samowite jaki mają spryt , co teraz wyprawiają to już ludzkie pojęcie przechodzi jak oni umieją rozgrywać , Polak jest u nich służącym . rozglądnijcie się wokół , sprzątacie i stoicie na baczność przed nimi przechrzty nazwiska pozmieniane warto się zainteresować co się dzieje wokół . jeden drugiego wciąga na stanowiska , trzymają się razem ,mają talent do przekrętów złodziejstwa , kto stoi za wszystkimi aferami warto sprawdzić . jak może być dobrze w kraju ,gdzie społeczeństwo jest okradane na każdym kroku . Tych afer w Polsce tak było że alfabetu brakuje , Morawiecki jakie ma obligacje , cuda się dzieją .

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki