REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Akcje mPay mocno w dół na skutek decyzji KNF

2021-11-08 16:05
publikacja
2021-11-08 16:05
Akcje mPay mocno w dół na skutek decyzji KNF
Akcje mPay mocno w dół na skutek decyzji KNF
fot. pathdoc / / Shutterstock

Niedobrze zaczął się tydzień dla akcjonariuszy spółki mPay. Jedna z gwiazd wzrostów z początku roku poinformowała rynek w piątek po zamknięciu sesji o decyzji Komisji Nadzoru Finansowego sprzeciwiającej się nabycia Domu Maklerskiego Banku BPS.

Kurs w poniedziałek zanotował 53-proc. przecenę przy obrocie 1,2 mln zł. Notowania były kilkukrotnie wstrzymywane.

Bankier.pl

Zacznijmy jednak od początku. W lutym bieżącego roku spółka mPay, będąca dostawcą rozwiązań z obszaru płatności mobilnych, poinformowała o podpisaniu warunkowej umowy nabycia 100 proc. akcji Domu Maklerskiego Banku BPS. Transakcja miała zapewnić dywersyfikację przychodów spółki oraz wprowadzić ją do branży inwestycyjnej. W tamtym czasie za sprawą popularności amerykańskiej aplikacji do inwestowania przewrotnie nazwanej Robinhood pojawił się temat powszechnego inwestowania na rynku akcji przez użytkowników popularnych portali, gry na giełdzie przeciwko dużym funduszom prowadzących do ich "wyciskania" z krótkich pozycji.

Wszystko to rozgrzało inwestorów, którzy na początku lutego wywindowali kurs akcji z ok. 37 gr do 5 zł. W dodatku spółka informowała o nowych inicjatywach, by poszerzyć zakres świadczonych usług. W marcu br. mPay otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na rozszerzenie zakresu świadczonych usług w charakterze Krajowej Instytucji Płatniczej.

W ten sposób spółka zyskała możliwość inicjowania transakcji płatniczych (PIS), świadczenia usługi dostępu do informacji o rachunku (AIS), a także realizacji przekazów pieniężnych. Uruchomiono także platformę pożyczkową. Klienci aplikacji mogą dzięki niej płacić za bilety komunikacji miejskiej, strefy płatnego parkowania, kupić bilet wstępu do miejskich atrakcji (Warszawa, Wrocław), doładować telefoniczne karty prepaid czy karty do internatowych sklepów jak Allegro i Zalando.

Liczba użytkowników aplikacji mPay na dzień 31 października 2021 r. wynosiła 649,4 tys., co oznaczało 49,7-proc. wzrost ich liczby w ujęciu rocznym.

W piątek, 5 listopada, po zamknięciu sesji spółka podała w komunikacie, że otrzymała decyzję KNF z 4 listopada o sprzeciwie wobec planowanego nabycia akcji DM BPS. Zarząd mPay poinformował także, że przeanalizuje uzasadnienie decyzji oraz rozważy odwołanie się od niej.

W poniedziałek podano, że komisja zgłosiła sprzeciw ze względu na przesłanki określone w art. 106h  ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

MKu

Źródło:
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mrbeast
Ale jak Obajtek chciałby zlikwidować PGNiG oraz Lotos pod pretekstem zwiększenia udziałów SP w Orlenie to prosze bardzo, droga wolna... JPRDL!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki