REKLAMA

Adam Korol - wioślarski "dominator" ministrem sportu

2015-06-15 18:15
publikacja
2015-06-15 18:15
fot. Wojciech Strozyk/REPORTER / EastNews

Mistrz olimpijski z Pekinu i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie Adam Korol zastąpi Andrzej Biernata na stanowisku ministra sportu i turystyki. Wioślarstwo nauczyło mnie szacunku do ciężkiej pracy i wytrwałości - mówi o sobie Korol. Nominację ogłosiła w poniedziałek premier Ewa Kopacz.

Adam Korol
Adam Korol (fot. Wojciech Strozyk/REPORTER / EastNews)

Korol urodził się 20 sierpnia 1974 roku w Gdańsku. Z wioślarstwem związany był od 13. roku życia. Startował w pięciu igrzyskach: Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004, Pekin 2008 i Londyn 2012. Obfitującą w medale karierę zakończył w lipcu 2013 roku. Jest pracownikiem naukowym Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku.

"Mam w dorobku nie tylko złoty medal igrzysk olimpijskich, ale również tytuły mistrza globu, Europy i Polski. Wywalczyliśmy Puchar Świata, poprawiliśmy rekord świata, a w 2006 roku zostaliśmy także wybrani najlepszą osadą globu. Te sukcesy można powielać, medali mogło być więcej, niemniej nie ma trofeum i osiągnięcia, którym nie mogę się pochwalić" - powiedział po swoich ostatnich zawodach.

Jak zaznaczył wówczas, wioślarstwo ukształtowało jego charakter. "Przez 24 lata treningów nauczyłem się, że nic nie przychodzi łatwo i bezboleśnie. Nauczyłem się szacunku do ciężkiej pracy, cierpliwości i wytrwałości". Pytany co w sobie ceni najbardziej, odpowiedział: "Wydaje mi się, że spokój i opanowanie to dwie cechy, które najlepiej opisują moją osobę".

Największe sukcesy święcił w czwórce podwójnej razem z Michałem Jelińskim, Markiem Kolbowiczem i Konradem Wasielewskim. Biało-czerwoni tytuły mistrzów świata wywalczyli w trzech kolejnych imprezach w latach 2005-2007. Rok później triumfowali w pekińskich igrzyskach, potwierdzając, że w pełni zasługują na przydomek "Dominatorzy". Na koniec swojego złotego okresu nie mieli sobie równych w 2009 roku w mistrzostwach świata, których gospodarzem był Poznań. W igrzyskach w Londynie w 2012 r. nie byli już w stanie przeciwstawić się znacznie młodszym rywalom i zajęli szóste miejsce.

Po zakończeniu sportowej kariery Korol pozostał aktywny. Poświęcił się biegom długodystansowym i triathlonowi. W dorobku ma już starty w maratonie. Jest także pracownikiem naukowym AWFiS w Gdańsku.

"Uwielbiam bieganie, a frajdę sprawiają mi coraz dłuższe dystanse. Może dlatego w mojej głowie pojawiły się ostatnio myśli o Maratonie Piasków. Jednak 250 km po marokańskiej pustyni pozostaje na razie w sferze marzeń" - przyznał. (PAP)

wkp/ ura/ abr/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki