Abramowicz: Być może trzeba będzie zrezygnować z progresji w podatku handlowym

2016-09-19 13:54
publikacja
2016-09-19 13:54

Jeżeli Komisja Europejska ma zastrzeżenia do progresji w podatku od handlu detalicznego, być może trzeba będzie rozważyć rezygnację z tej progresji i wprowadzić jedną stawkę, 0,8 proc. - mówi PAP poseł PiS Adam Abramowicz, komentując stanowisko KE.

Abramowicz: Być może trzeba będzie zrezygnować z progresji w podatku handlowym / fot. stokkete / YAY Foto

Kierowany przez Abramowicza Parlamentarny Zespołu ds. Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego brał udział w wypracowaniu koncepcji podatku od sprzedaży detalicznej.

Poseł PiS zwraca uwagę, że trzeba poczekać na dokładne uzasadnienie decyzji Komisji Europejskiej.

Abramowicz jest jednak zaskoczony uznaniem przez KE ustawy o podatku handlowym za niedozwoloną pomoc publiczną, bo, jak podkreśla, konstrukcja ustawy wspiera małe i przedsiębiorstwa, co jest według jednej z dyrektyw unijnych dozwolone przez państwo.

"Jeżeli są zastrzeżenia Komisji do progresji tego podatku, to być może trzeba będzie rozważyć rezygnację z tej progresji i wprowadzić jedną stawkę, co zresztą mój zespół proponował na początku prac nad ustawą" - powiedział PAP Abramowicz.

W tej sytuacji, jego zdaniem, powinna to być stawka 0,8 proc., bo stawka 1,4 proc. dotyczy przede wszystkim największych firm z zagranicznym kapitałem, więc mogłaby być uznana za formę ich dyskryminacji.

Komisja Europejska wszczęła w poniedziałek postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego. Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadza ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł.

Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 miliarda złotych wpływów.

Polskie władze od dłuższego czasu były w kontakcie w tej sprawie z Komisją Europejską. W pismach wysłanych w lipcu i czerwcu do Brukseli Warszawa przekonywała, że konstrukcja podatku (dokładnie progresja) nie powoduje zróżnicowania pomiędzy podatnikami, czyli nie może być mowy o pomocy publicznej.

Odmienną opinię na ten temat mają urzędnicy w Brukseli. "Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa" - podkreślono w komunikacie KE.

Komisja Europejska uznała niedawno system progresji podatkowej, jaki chciał wprowadzić wobec handlowców rząd na Węgrzech za pomoc publiczną. Wobec takiego stanowiska Budapeszt musiał się wycofać z tych rozwiązań. (PAP)

pś/ jzi/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Olo
"Byc moze..." to mowi polityk. Ten kompetentny i zdecydowany. Twardy jak stal i nieprzejednany w wierze w swoje idealy oraz obietnice dane elektoratowi. To powiedzialem ostatniej kobitce, na pytanie czy jeszcze sie zobaczymy
~silvio_gesell
"Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa".

A progresywny podatek PIT nie przyznaje selektywnej przewagi nierobom?
~Dżejms
Selektywna pomoc dla właściciela Kauflandów i Lidli była spoko a nawet bardzo potrzebna!
~JsrekKarek
To jak sie okazuje "madry "Pis kolejne ustawy wprowadzajac pograza polska gospodarke.Polska byla "w RUINIE"Teraz wzrost zostal obnizony to wyglada na katastrofe.Elektorat Pisu wspierajcie polskie sklepiki i robcie tam zakupy.Nie przychodzcie do Biedronki ona jest beee.Patrioci kupcie chlebus w poskich piekarniach To jak sie okazuje "madry "Pis kolejne ustawy wprowadzajac pograza polska gospodarke.Polska byla "w RUINIE"Teraz wzrost zostal obnizony to wyglada na katastrofe.Elektorat Pisu wspierajcie polskie sklepiki i robcie tam zakupy.Nie przychodzcie do Biedronki ona jest beee.Patrioci kupcie chlebus w poskich piekarniach za 6 zl nie w biedronce za 1 zl
~An
Wprowadzić w końcu jednolity podatek obrotowy i KE nie będzie się miała czego przyczepić.
~zez
Oczywiście zwolnienia podatkowe dla zagranicznych firm w Polsce nie budzą żadnych zastrzeżeń Komisji Europejskiej. To pokazuje czyje interesy tak naprawdę reprezentuje KE...
~wry
podatek handlowy miał być batem na duże sieci, które wyprowadzają zyski za granicę,
a będzie dorżnięciem małych sklepów, które nie mają zysków.
~Dżejms
No jak będziemy słuchać komisarzy ludowych z UE to tak.

Powiązane: Podatek sklepowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki