540 mln dolarów na ratowanie rosyjskiego Trust Banku

Centralny Bank Rosji poinformował w poniedziałek, że przekaże zagrożonemu upadłością Trust Bankowi 30 mld rubli (540 mln dolarów) na utrzymanie płynności finansowej, co sygnalizuje rosnące problemy rosyjskiego systemu bankowego po spadku kursu rubla.

Bank Rosji przekaże Trust Bankowi 30 mld rubli (fot. ITAR-TASS / FORUM)

Trust Bank jest na rosyjskim rynku instytucją kredytową średniej wielkości. Według własnych dokumentów, 1 grudnia przechowywał na kontach depozytowych osób prywatnych łącznie 145 mld rubli (2,63 mld dolarów).

Bank centralny objął Trust Bank swym nadzorem do czasu znalezienia dla niego inwestora, ale większe rosyjskie banki nie wyrażają gotowości wystąpienia w tej roli.

Natomiast największy rosyjski bank komercyjny Sbierbank zdementował doniesienia agencji RIA, jakoby wstrzymał rozpatrywanie nowych wniosków o kredyty hipoteczne i na zakup samochodów. (PAP)

dmi/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 ~kurczak

Niedługo i polskie banki zawyją. niedlugo dolar bedzie wart 4 zł euro 5 a funt 6 . I zapraszamy do strefy euro....

! Odpowiedz
0 6 ~marco

Zakładam ze jutro i po jutrze rubel się umocni minimalnie o 3 procent :) jutro i po jutrze tez o 3

! Odpowiedz
0 0 ~kapitalista

zle zakladaszpopatrz na historiejesli czegos nie rozumieszczytajSun Tzu The Art of Warzobacz jak wygladal upadek ZSRRropa, gaz i surowce leca w dol, i konca nie widacpoczytaj o Short coveringwtedy zrozumiesz ze Black monday jest juz za 3 dniRubel okolo 100 rublis za 1 usdEuro 120

! Odpowiedz
0 5 ~ponton

tak to bywa w dziwnych miejscach, dziwne banki. a u nas? spokojnie jak na wojnie - kasa w PKO i spie dobrze :).

! Odpowiedz
4 2 ~happy_za_freeko

śpię na luziku, śpię za freeko i jestem happy, mam kredyt "cztery kąty" na 50 lat, konto w inteligo, polecam infolinię, wszystko za 10 groszy od wpisu

! Odpowiedz
1 2 ~poldek

Depozyty 2,5 mld, a dofinansowanie 0,5 mld. Niezły przekręt, no chyba, że faktycznie wszystko się już wali

! Odpowiedz
3 5 ~dudek

O czym wy mowicie , przeciez rubel od jakiegos czasu tylko sie umacnia !

! Odpowiedz
7 15 ~zazwyczaj

przed śmiercią konającemu zazwyczaj sie troche polepsza

! Odpowiedz
0 0 ~kapitalista

umacnia??Rosfnetwjekszosc koncernow rzadowych sprzedaje dolary czyli kupuje rublea spekulanci??Kryja zyski i zaczna nowa sprzedaz w poniedzialekcey ropy i gazu spand o nastepne 50% wtedy bedzie dol, ale Rosji juz nie bedzie bedzie nowy twor inny rzad

! Odpowiedz
1 11 ~defence24

" Saudowie nie wykluczają poziomu 20 $ za baryłkę ropy " . " Arabia Saudyjska zapowiada walkę o globalny rynek naftowy i nie wyklucza spadku cen ropy do poziomu 20 $ za baryłkę. Jakby tego było mało Rijad podkreśla, że może zwiększyć produkcję "czarnego złota" w przypadku konieczności zaopatrywania nowych klientów. Byłby to bezpośredni bodziec dla dalszych redukcji cenowych na rynku światowym, który obecnie zmaga się z nadpodażą surowca.OPEC, kartel zrzeszający głównych światowych producentów ropy naftowej, nie będzie ograniczać produkcji tego surowca nawet jeśli jego ceny spadną do 20$ za baryłkę-oświadczył saudyjski minister ds. ropy Ali al-Nuaimi [1]. Polityk podkreślił, że budżety krajów Zatoki są w stanie przetrwać długotrwały okres redukcji wartości "czarnego złota" a lokalny koszt jego produkcji to 4-5 $ za baryłkę. Dlatego spadek ceny ropy naftowej do 60, 40, 20 $ nie ma znaczenia-dodał. Al-Nuyami oświadczył, że obniżając produkcję Arabia Saudyjska doprowadziłaby do wzrostu cen a deweloperzy łupkowi w USA czy Brazylii uszczupliliby jej pozycję.Chcemy powiedzieć światu, że tylko kraje o wysokiej wydajności zasługują na udziały w rynku. Świat nigdy nie zobaczy już poziomu cenowego rzędu 100 $ za baryłkę-skonkludował. To niejedyna tak ostra i kategoryczna wypowiedź saudyjskiego ministra ds. ropy z ostatnich godzin. W rozmowie z gazetą Al-Hayat podkreślił on, że jego kraj jest gotowy zwiększyć produkcję "czarnego złota" jeśli tylko zajdzie potrzeba zaopatrywania w nie nowych klientów [2]. Na koniec polityk dodał, że o żadnej zmowie saudyjsko-amerykańskiej nie ma mowy. Rijad dba po prostu o swoje interesy-skonkludował [3]. Saudowie na drastycznej obniżce ropy mogą dziś ugrać bardzo dużo. Po pierwsze może ona w skrajnych przypadkach ograniczyć postępy rewolucji łupkowej w Ameryce Północnej, która coraz bardziej zagraża pozycji OPEC. Zdaniem agencji konsultingowej Wood Mackenzie granica opłacalności wydobycia surowca niekonwencjonalnego z formacji Eagle Ford w Teksasie sięga poniżej poziomu 49 $ za baryłkę [4]. Z kolei w Dakocie Północnej, drugim największym zagłębiu łupkowym w USA-poniżej 42 $ za baryłkę [5]. Warto jednak podkreślić, że Waszyngton posiada narzędzia, dzięki którym może wpływać na poziom cenowy "czarnego złota" w przeciwieństwie do np. Rosji i Iranu, które bardzo dotkliwie odczuwają redukcję wartości ropy naftowej. Być może to właśnie te państwa są rzeczywistym powodem warunkującym ostatnie spadki. Stany Zjednoczone są bowiem zainteresowane osłabieniem Moskwy, Arabia Saudyjska-Teheranu. Walka Rijadu z łupkową konkurencją może być zatem jedynie wygodnym pretekstem... Za takim scenariuszem przemawiałaby narracja Kremla, w tym szefa Służby Wywiadu Zagranicznego FR, Michaiła Fradkowa, który oskarżył "Zachód i jego sojuszników" o osłabianie Rosji za pomocą sztucznie inicjowanych obniżek cen ropy "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
RUB -0,48% 0,0619
2020-01-21

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil