400 mln zł więcej dostaną bezrobotni

Będzie więcej pieniędzy na refundację kosztów zatrudnienia osoby bezrobotnej, na dopłaty do jej wynagrodzenia i dofinansowanie składek ZUS. W 2015 roku rząd chce wydać 5,5 mld zł na pomoc dla bezrobotnych. To o 400 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. Skorzystają na tym firmy, do których trafiają osoby skierowane z urzędów pracy.

W 2015 roku 400 mln zł więcej na pomoc dla bezrobotnych (fot. iStock / Thinkstock)

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że  w 2014 roku powiatowe urzędy pracy udzieliły wsparcia ponad pół miliona bezrobotnym. 220 tys. z nich wzięło udział w stażach u pracodawców, ponad 51 tys. osób otrzymało dotacje na start własnego biznesu, a 19,6 tys. bezrobotnych skorzystało z nowych instrumentów wsparcia takich jak:

  • bony zatrudnieniowe i na zasiedlenie,
  • refundacja składek ZUS,
  • granty na telepracę,
  • świadczenia aktywizacyjne,
  • trójstronne umowy szkoleniowe.

Tegoroczne nakłady na walkę z bezrobociem i aktywizację zawodową Polaków pozostających bez pracy są najwyższe od kilku lat. Prawie dwukrotnie przekraczają kwoty z początku dekady.

(premier.gov.pl)

Firmy chcą zatrudniać, zwłaszcza z dotacjami

Statystyki MPiPS pokazują, że przedsiębiorcy coraz intensywniej poszukują nowych pracowników. W lutym 2015 zgłosili do powiatowych urzędów pracy aż 95,1 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To 30 proc. więcej niż na początku roku.

Wiele firm potrzebuje nowych pracowników, ale odstraszają je wysokie koszty legalnego zatrudnienia. Więcej pieniędzy na aktywizację bezrobotnych oznacza także więcej środków dla pracodawców, którzy korzystają z dotacji z PUP na zatrudnianie nowych pracowników. Jest szansa, że w 2015 roku będzie łatwiej o refundację składek na ubezpieczenia społeczne i kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~magyer

Ktoś na tym świetnie zarabia a bezrobotni i tak nic z tego nie mają .

! Odpowiedz
1 51 ~Ksenia

Statystyki wskazują, że zacznie ponad 1/3 przedsiębiorców nie zna instytucji, które mogłyby udzielić im pomocy w prowadzeniu biznesu. Oznacza to, że w razie niepowodzeń nie będą wiedzieli gdzie szukać wsparcia, prawdopodobnie nie są oni też zainteresowani optymalizacją i ulepszeniem swojej działalności, gdyż aktywnie nie poszukują zewnętrznych bodźców sprzyjających rozwojowi i budowaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 41 ~Agata

Trudno jest na rynku... Wsparcie unijne moze nas uratowac

! Odpowiedz
0 9 ~daffa

Pieniądze pójdą w błoto, ja osobiście nie wierzę w żadne dotacje i pomoc - inaczej w tej chwili Afryka byłaby potęgą, a jak jest? Dla prowadzenia biznesu trzeba stwarzać dobre warunki, resztą zajmą się sami przedsiębiorcy.

! Odpowiedz
0 12 ~nom

czyli ta praca jest niewiele warta - jak skończą się dotację to oni wszyscy wrócą na bruk ... co za gamonie wymyślają takie programy ...

! Odpowiedz
0 11 ~mwa

A "robotni" zapłacą 500 mln więcej ( 100 na urzędników, przecież kasa sama się z kieszeni podatnika do bezrobotnego nie przemieści ).

! Odpowiedz
3 10 ~tomasz

te pieniądze dostaną bezrobotni? czy budżet i przedsiębiorcy?

bądźmy rozsądni i nie rozpowiadajmy głupot,
tutaj nie ma mowy o państwie opiekuńczym,
chyba że państwo opiekuje się przedsiębiorcami ;)
a kowalski dostanie minimalną i będzie zapierdzielać, tak jak zapierdziela całe życie....

! Odpowiedz
4 6 ~satyryk

To jest kryminał dopłacac prywaciazom do pensji.Nakaz pracy ,umowa o prace od 1 dnia ,płacisz podatki albo ..do roboty u kumpla.Jak zostane dyktatorem wprowadze w 1 dzien.

! Odpowiedz
8 54 ~Michał

Polska rozwija się dzięki funduszom unijnym. Jest to niezaprzeczalny fakt. Wiele inicjatyw zostało wspartych w ramach różnych programów m.in. Funduszu Rozwoju Regionalnego w danych województwach. Środki pozyskane na rozpoczęcie innowacyjnych działań przełoży się na tworzenie klastrów biznesowych, które zrzeszają wielu przedsiębiorców MŚP jak i dużych firm. Co więcej do współpracy coraz częściej zaprasza się również środowisko akademickie. Dobrze wydane pieniądze :) W adresie strony podaje linka do Ministerstwa Gospodarki, na której to stronie można więcej poczytać :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 9 ~noMercy

To jakiś żart?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne