REKLAMA

300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce

2021-04-20 15:48, akt.2021-04-20 18:12
publikacja
2021-04-20 15:48
aktualizacja
2021-04-20 18:12
fot. Ekaterina 1525 / Shutterstock

Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce, w celu przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów - podała we wtorek kancelaria premiera.

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził we wtorek Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Podczas wizyty podkreślił, że nowe technologie to wielka nadzieja nie tylko w kwestii walki z Covid-19, ale też nadzieja na wynalezienie skutecznego leku m.in. przeciw niektórym nowotworom.

"I też ta nadzieja niech nam towarzyszy i myślę, że jeśli Polacy dołożą do tego cegiełkę - a już dołożyli na pewno cegiełkę, a może coś więcej, poprzez swoje prace przy mRNA, to będziemy mieli nie tylko możliwość korzystania z tych najnowszych technik, technologii medycznych, ale jestem przekonany, że dzięki temu tutaj, w Polsce, budowa sektora biomedycznego, biotechnologicznego, biogenetyka i różnego rodzaju obszary, które wspomagają lub są zasadniczym komponentem różnego rodzaju terapii, że tu właśnie w Polsce będą miały miejsce" - powiedział szef rządu.

"Dziś tworzymy nowe programy, nowe perspektywy, przekazujemy na to setki milionów złotych z budżetu państwa polskiego właśnie po to, by jak najwięcej zadbać o zdrowie w przyszłości - co będzie jutro, pojutrze, po Covid-19 zarówno w temacie epidemii, ale także wielu innych chorób, które trapią Polaków" - dodał.

Dziękował naukowcom, podkreślając, że podczas dyskusji z nimi nabrał przekonania, że mamy ogromną szansę jako Polska już za parę lat wejść "do tej ligi, na której nam bardzo zależy" i dzięki temu poprawiać zdrowie Polaków.

We wtorek KPRM poinformowała na Twitterze, że Agencja Badań Medycznych przekaże 300 milionów zł na wdrożenie technologii mRNA w Polsce w celu przygotowania na ewentualne przyszłe pandemie i zabezpieczenie polskich pacjentów.

Podała ponadto, że Agencja Badań Medycznych w maju 2021 r. planuje ogłosić konkurs na rozwój innowacyjnych rozwiązań terapeutycznych z wykorzystaniem technologii RNA. "Cel konkursu - przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych o RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju" - czytamy we wpisie twitterowym KPRM.

Na technologii mRNA oparte są dwie spośród stosowanych w Europie szczepionek przeciwko COVID-19: Pfizer/BioNTech oraz Moderny.

ABM jeszcze w maju br. chce ogłosić konkurs. Jego główny cel, to przyspieszenie wdrożenia innowacyjnych terapii opartych na RNA i udostępnienie ich pacjentom w naszym kraju.

Agencja informuje, że w ramach realizacji wyłonionych w konkursie projektów opracowana zostanie uniwersalna platforma lekowa oparta na RNA, która umożliwi rozwój produktów leczniczych nowej generacji, stosowanych w różnych wskazaniach, ze szczególnym uwzględnieniem obecnych potrzeb pandemii COVID-19.

ABM zwraca uwagę, że rozwój produktów opartych na kwasach nukleinowych to obecnie jeden z najbardziej obiecujących trendów współczesnej biotechnologii nieprzypadkowo nazywany medyczną technologią przyszłości.

RNA wykorzystuje się już do aktywacji układu immunologicznego, np. w szczepionkach przeciwnowotworowych. Szczególne zainteresowanie mRNA zyskało jednak w związku z wykorzystywaniem m.in do produkcji szczepionek przeciw COVID-19.

Agencja zaznacza, że uniwersalność tej technologii potwierdzają pojawiające się wciąż nowe pomysły na jej wykorzystanie. Aktualnie prowadzone są badania kliniczne nad zastosowaniem RNA w terapii rdzeniowego zaniku mięśni. Niektóre grupy badawcze podążają o krok dalej i poszukują możliwości wykorzystania technologii w regeneracji mięśnia sercowego u pacjentów po przebytym zawale serca poprzez dostarczenie do kardiomiocytów matrycy w postaci transkryptu do produkcji białka odpowiedzialnego za tworzenie naczyń krwionośnych.

ABM informuje, że "równolegle prowadzi z ramienia rządu rozmowy z największymi producentami międzynarodowymi". "Chodzi o uruchomienie krajowych linii produkcyjnych, aby szczepionka mogła być w całości lub częściowo produkowana w naszym kraju. Ma to pozwolić na zabezpieczenie bieżącego dostępu obywateli do preparatów opartych na tej technologii" – przekazała Agencja.

Inwestycja – jak podaje ABM – wpisuje się w opracowywany przez Agencję Badań Medycznych Plan Rozwoju Polskiej Biotechnologii i w ogłoszony niedawno Krajowy Program Odbudowy.

Agencja podkreśla, że utworzenie w Polsce platformy do opracowywania leków opartych na RNA nie tylko ma na celu zapewnić bezpieczeństwo w przypadku kolejnej epidemii, ale także stanowić wartość dodaną w światowych innowacjach związanych z rozwojem nowych form terapii. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Wiktoria Nicałek

wni/ itm/ ktl/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Karta kredytowa nr 1 w Polsce wg plebiscytu Złoty Bankier 2021! RRSO: 7,44%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jes
Wiadomo do kogo popłyną te pieniądze, kto się obłowi i jaki będzie końcowy efekt.
PiS już się w detal nie bawi. Kradnie hurtem.
wizytator
Uwaga temat o zabarwieniu politycznym !!!
Wszelkie niepochlebne komentarze zostają z przewagą łapek w dół. Albo do usunięcia.
darius19
zbozny cel. TVP 2 mld dotacji na propagande
jarekzbyszek
Znając PIS to konkurs już rozstrzygnięty. Beneficjentami zostali;
- bracie Szumowscy
- hurtownia Argenta (główny dostawca tureckich testów na Covid dla rządu); Zdziebkowskiego,
- Blirt; Milewskiego,
- pałacyk w Borkowie; Obajtek
siema123
300 mln na sprzęt naukowy to strasznie mało w porównaniu z wydatkami na samochody dla polityków, sprzęt dla policji nie mówiąc już o przetargach wojskowych. Ale co się dziwić skoro żyjemy w kraju gdzie mikroskop elektronowy mają tylko nieliczne jednostki naukowe. Jak tak dalej pójdzie to jakiś nastolatek w USA będzie 300 mln na sprzęt naukowy to strasznie mało w porównaniu z wydatkami na samochody dla polityków, sprzęt dla policji nie mówiąc już o przetargach wojskowych. Ale co się dziwić skoro żyjemy w kraju gdzie mikroskop elektronowy mają tylko nieliczne jednostki naukowe. Jak tak dalej pójdzie to jakiś nastolatek w USA będzie miał lepszy sprzęt niż najlepsza uczelnia w Polsce, o ile już tak nie jest.
infinum
spokojnie, nawet jakby przypadkiem odkryli lub opracowali coś innowacyjnego za te 300 mln, to i tak zapewne oddadzą za bezcen zagranicy, żeby ta mogła to opatentować i zarabiać krocie na licencjach.

Polska jest drenowana z wszelkich zasobów jakie posiada - nie mamy za bardzo surowców, ale mamy umysły i wytwory tych
spokojnie, nawet jakby przypadkiem odkryli lub opracowali coś innowacyjnego za te 300 mln, to i tak zapewne oddadzą za bezcen zagranicy, żeby ta mogła to opatentować i zarabiać krocie na licencjach.

Polska jest drenowana z wszelkich zasobów jakie posiada - nie mamy za bardzo surowców, ale mamy umysły i wytwory tych umysłów, a to często cenniejszy "towar" niż jakiś tam węgiel czy ropa.

Patrząc jak beznadziejnie działa to państwo, naprawdę można się zastanowić jak to jest, że Polska w ogóle istnieje jako twór polityczny. Coraz częściej dochodzę do wniosku, że to tylko taka wydmuszka, żeby pospólstwo wiedziało komu formalnie płaci podatki, ale jak przychodzi co do czego, to Polski jako poważnego państwa nie ma i już od kilku stuleci.
siema123 odpowiada infinum
"na wdrożenie" - czytaj zakup gotowca. Nikt nic nie będzie odkrywał tylko kasa przejdzie przez 10 rąk i na końcu za 1/10 kupią potrzebny sprzęt wraz z instrukcją obsługi i miejmy nadzieję że ze szkoleniem pracowników, którzy miejmy nadzieję że się zgodzą.
krokus12
290 mln z 300mln dla firm braci Szumowskich .
barysza51
A dlaczego nie 2 miliardy z TVPiS !?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki