REKLAMA

Wynajmujący mogą dostać 1500 zł dopłaty do czynszu

2021-01-19 12:10, akt.2021-01-19 13:52
publikacja
2021-01-19 12:10
aktualizacja
2021-01-19 13:52
fot. Gonzalo Bell / Shutterstock

Osoby poszkodowane przez pandemię COVID-19 mogą otrzymać 1500 zł miesięcznego dofinansowania opłaty za czynsz na pół roku. Sprawdzamy, jakie trzeba spełnić warunki, aby otrzymać dotację.

Od 5 stycznia 2021 r. można składać wnioski o dofinansowanie w wysokości do 1500 zł miesięcznie na czynsz. Z pomocy skorzystać mogą pracownicy, których zarobki spadły z powodu pandemii COVID-19. Dotacja przyznawana jest w kwocie do 75 proc. wysokości miesięcznego czynszu (wraz z dodatkiem mieszkaniowym), jednak nie więcej niż 1500 zł. Aby ją otrzymać, należy spełnić kilka warunków.

Niższe o 25 proc. dochody

Osoby, które w wyniku pandemii koronawirusa znalazły się w gorszej finansowej sytuacji mogą ubiegać się o dofinansowanie czynszu. W celu otrzymania dotacji pracownicy muszą udowodnić, że ich średnie miesięczne dochody spadły o minimum 25 proc. na jednego członka gospodarstwa domowego w trzech miesiącach poprzedzających złożenie wniosku w porównaniu do 2019 roku (na podstawie rozliczenia PIT).

Pracownicy mogą otrzymać pomoc na okres maksymalnie sześciu miesięcy. Może on dotyczyć przeszłości (maksymalnie od marca 2020 r.) lub przyszłości. Beneficjentami mogą być tylko osoby, które wynajmowały mieszkanie komunalne, należące do towarzystw budownictwa lub lokal od osób prywatnych oraz firm przed 14 marca 2020 roku.

Wnioski można składać od 5 stycznia do 31 marca 2021 r. w odpowiednim Miejskim Ośrodki Pomocy Społecznej. Za przyznanie dotacji do czynszu odpowiada gmina.

Dodatek mieszkaniowy

Osoby, które chcą ubiegać się o dotację do czynszu muszą spełnić takie same kryteria, jak w przypadku składania wniosku o dodatek mieszkaniowy. Pieniądze wypłacane są łącznie, w kwocie nie wyższej niż 1500 zł. Dodatek mieszkaniowy przysługuje:

  • osobom posiadającym tytuł prawny do domu jednorodzinnego lub mieszkania (prawo własności, spółdzielcze własnościowe, spółdzielcze lokatorskie, wynajem lub podnajem mieszkania na umowę, orzeczenie sądu o przysługującym lokalu zastępczym lub socjalnym)
  • dla domów lub mieszkań, których powierzchnia jest nie większa niż wartość określona w ustawie,
  • po spełnieniu kryteriów dochodowych.

Ustawa przewiduje limity dotyczące metrażu mieszkania lub domu uzależnione od ilości osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym. Wnioskodawcy mogą otrzymać dodatek nawet jeżeli przekraczają powierzchnię normatywną o nie więcej niż 30 proc. (lub w niektórych sytuacjach 50 proc.). W ostatniej kolumnie tabeli ma zastosowanie jeżeli łączna powierzchnia wszystkich pokoi i kuchni nie przekracza 60 proc. podanej wartości.

Bankier.pl – Limity powierzchni uprawniającej do dodatku mieszkaniowego

Liczba osób w gospodarstwie domowym

Powierzchnia normatywna

Maksymalna powierzchnia uprawniająca do dodatku

Powiększona  powierzchnia maksymalna uprawniająca do dodatku

1 osoba

35 mkw

45,5 mkw

52,5 mkw

2 osoby

40 mkw

52 mkw

60 mkw

3 osoby

45 mkw

58,5 mkw

67,5 mkw

4 osoby

55 mkw

71,5 mkw

82,5 mkw

5 osób

65 mkw

84,5 mkw

97,5 mkw

6 osób

70 mkw

91 mkw

105 mkw

Źródło: opracowanie własne na podstawie https://www.gov.pl/

Jeżeli w gospodarstwie domowym jest więcej niż 6 osób to każda dodatkowa osoba oznacza dodatkowe 5 mkw do powierzchni normatywnej. Natomiast gdy w mieszkaniu lub domu żyje osoba z niepełnosprawnościami, która porusza się na wózku albo potrzebuje osobnego pokoju dla siebie, powierzchnię normatywną należy powiększyć o 15 m kw.

Limity dochodowe

Oprócz kryteriów związanych z powierzchnią wnioskodawcy muszą spełnić kryterium dochodowe. Aby otrzymać dodatek mieszkaniowy średni miesięczny dochód na osobę z ostatnich 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o dodatek jest równy lub niższy:

  • 1500 zł na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym,
  • 2100 zł na jedną osobę w gospodarstwie jednoosobowym.

Osoby posiadające dochody przekraczające wyżej wymienione kwoty mogą otrzymać dodatek mieszkaniowy pomniejszony o nadwyżkę. Czteroosobowa rodzina uzyskująca średnie zarobki na osobę na poziomie 2190 zł dostanie dotację niższą o 90 zł.

Średnia wysokość dodatku mieszkaniowego w 2019 roku wyniosła 207 zł miesięcznie, wynika z danych Rynku Pierwotnego.

DF

Źródło:
Tematy

Komentarze (10)

dodaj komentarz
anty12
Glapa drukuj do oporu. Teraz to juz nawet banknoty 2000. Kartofel i sp. musa panicznie sie czegos bac bo robia wszystko lacznie z bankturowaniem kraju, aby utrzymac sie przy korycie.
bankster-kreator
Dopłaty się szybko zwrócą w postaci kar dla wynajmujących za brak zgłaszanie umów wynajmu i rozliczenia. Każdy najemca który wystąpi o dofinansowanie musi udokumentować najem czyli przynieść umowę najmu do urzędu. Można na tej podstawie hurtowo skontrolować kto odprowadza podatki od wynajmu a kto wynajmuje na czarnucha.Dopłaty się szybko zwrócą w postaci kar dla wynajmujących za brak zgłaszanie umów wynajmu i rozliczenia. Każdy najemca który wystąpi o dofinansowanie musi udokumentować najem czyli przynieść umowę najmu do urzędu. Można na tej podstawie hurtowo skontrolować kto odprowadza podatki od wynajmu a kto wynajmuje na czarnucha. Można w ten sposób szybko przetrzebić czarną strefę wynajmu.
twojmistrz
Ale oni są kochani i wspaniałomyślni, a wystarczyłoby nie przeszkadzać, a ludzie sami by sobie poradzili bez pomocy i łaski rządu. Wszystkim pomagają dookoła, a sobie nie chcą pomóc? powinni zakazać sobie pracować, odpocząć z rodziną w czterech ścianach i jakiś zasiłek w wysokości 1200 zł na przeżycie. To byłby Ale oni są kochani i wspaniałomyślni, a wystarczyłoby nie przeszkadzać, a ludzie sami by sobie poradzili bez pomocy i łaski rządu. Wszystkim pomagają dookoła, a sobie nie chcą pomóc? powinni zakazać sobie pracować, odpocząć z rodziną w czterech ścianach i jakiś zasiłek w wysokości 1200 zł na przeżycie. To byłby dopiero gest.
drzaraza
A kiedy będzie rekompensata dla frankowców.
jo41
A niby za co? Kiedyś lodówka mnie kosztowała całą wypłatę, teraz za wypłatę mam 15szt to też mam dostać rekompensatę na pierwszą? Trzeba było myśleć jak się kredyt na pół życia bierze.
iluminata
Chleb za 100 zł coraz bliżej!

Drukarki się spalą zaraz i klawisze wypadną w NBP...
komentator1962
A mnie się zawsze zdawało, że ten kto od kogoś wynajmuje to NAJEMCA. Wynajmującym jest ten kto wynajmuje innej osobie. Miło by było gdyby na portalu finansowym nie mylono tych pojęć.....
dziki_losos
Ech, a już myślałem, że mogę pobierać czynsz dwa razy - raz od najemcy, i drugi raz od państwa. Ale faktycznie, zmienili już nagłówek...
mikolaj8 odpowiada dziki_losos
Ja widzę że wynajmujący. Dwa czynsze :)
1as
A już pomyślałem, że wchodzi tarcza dla rentierów...

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki