150 przedsiębiorców wzywa do ściślejszej regulacji prawa do broni w USA

W związku z coraz większą liczbą śmiertelnych incydentów z użyciem broni palnej w USA szefowie i właściciele 145 amerykańskich przedsiębiorstw zwrócili się w czwartek do Senatu o uchwalenie ustawy ściślej regulującej kwestię uprawnień do jej posiadania.

(fot. Michał Szałast / FORUM)

Autorzy apelu, m.in. szefowie firm Airbnb, Twitter, Uber, Gap, Levi Strauss, nawiązując m.in. do przypadków niedawnych strzelanin w El Paso, gdzie poniosły śmierć 22 osoby, i w Dayton, gdzie zginęło dziewięć osób, wzywają amerykański Kongres do uchwalenia nieodzownych ustaw.

Miałyby one wprowadzać przy zakupie broni palnej obowiązek weryfikacji niekaralności nabywcy oraz umożliwić władzom konfiskatę broni posiadanej przez osoby, które ich otoczenie uważa za niebezpieczne.

Sygnatariusze apelu podkreślają, że proponowane ustawy są zgodne ze "zdrowym rozsądkiem" i "mają szerokie poparcie amerykańskiego społeczeństwa".

Demokraci mający większość w Izbie Reprezentantów przyjęli w lutym tego roku projekt ustawy przewidującej obowiązkową kontrolę niekaralności i zdrowia psychicznego osób przy zakupie broni.

Jednak lider większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell, który kontroluje kalendarz prac legislacyjnych Senatu, zapowiedział, że nie wprowadzi do porządku obrad żadnego projektu ustawy o kontroli dostępu do broni palnej, który nie cieszy się poparciem prezydenta. Donald Trump nie przedstawił dotąd swego stanowiska w tej sprawie.

W 2017 roku w USA zanotowano ok. 40 tys. przypadków śmierci spowodowanej użyciem broni palnej, z czego mniej więcej połowa to były samobójstwa. (PAP)

ik/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 zielonyfraktal

"W związku z coraz większą liczbą śmiertelnych incydentów z użyciem broni palnej w USA " to kłamstwo juz w pierwszym zdaniu artykułu. Liczba 'incydentow' od dekad spada, to co się zwiększa to raportowanie i rozgłos nadawany tym porzypadkom ktore nadal się zdarzają (bezposrednio zwiazane z rozwojem mediów). Coraz większy dysonans miedzy percepcją zagrozenia a tym co jest faktycznie jest zdumiewający.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 2 django

A po co jakaś ustawa? Jeszcze broni mniej się sprzeda... Dzień bez strzelaniny w usa to dzień stracony.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil