REKLAMA

Żyżyński: Interwencja walutowa NBP to zachęta do powrotu EUR/PLN do ok. 4,50

2020-12-18 17:12
publikacja
2020-12-18 17:12
Żyżyński: Interwencja walutowa NBP to zachęta do powrotu EUR/PLN do ok. 4,50
Żyżyński: Interwencja walutowa NBP to zachęta do powrotu EUR/PLN do ok. 4,50
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Interwencja walutowa NBP to zachęta do powrotu EUR/PLN w okolice poziomu 4,50 - powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński, komentując piątkową, bezpośrednią interwencję na rynku forex Narodowego Banku Polskiego.

"Widocznie konieczne jest wsparcie polityki rządu. Korzystniejsze warunki dla eksportu są wsparciem dla gospodarki. Korzystniejsze jest pewne osłabienie złotego niż umocnienie, choć z drugiej strony aprecjacja dobrze świadczy o stanie krajowej gospodarki. Pamiętajmy, że gospodarka potrzebuje pieniądza. By trochę odciążyć wsparcie gospodarki ze strony luzowania ilościowego przez bank centralny można uznać za korzystne, by eksport zarabiał. Wobec tego lekkie osłabienie złotego byłoby pożądane, choć raczej mówimy nie tyle o osłabieniu, co powrocie do tych poziomów, które były obserwowane jakiś czas temu, czyli ok. 4,50 za euro. Interwencję interpretowałbym więc jako zachętę powrotu PLN do tych poziomów" - powiedział Żyżyński.

"Wydaje mi się, że gdy kurs zacznie wracać do mocniejszych poziomów, to znowu może pojawić interwencja, choć trudno to obecnie z całą pewnością powiedzieć" - dodał.

Żyżyński poinformował, że prezes NBP Adam Glapiński nie kontaktował się z Radą w kwestii interwencji, a sama Rada tych kwestii "nie porusza".

Zdaniem Żyżyńskiego, polska gospodarka jest w "trudnej sytuacji", a decyzje o nowym lockdownie budzą dużo niepokoju wśród uczestników życia gospodarczego.

NBP dokonał w piątek interwencji na rynku walutowym w kierunku osłabienia złotego - dowiedział się PAP Biznes w źródle zbliżonym do banku centralnego.

Złoty osłabiał się w piątek po południu nawet o 1,7 proc. do 4,51 za euro.

Jeden dealer FX powiedział PAP Biznes, że na rynku sprzedawany był w piątek złoty, jednak nie był w stanie zidentyfikować strony transakcji.

Ostatnia bezpośrednia interwencja NBP na rynku walutowym miała miejsce 9 kwietnia 2010 r.

RPP od czerwca odnosi się w informacji po posiedzeniu i w opisach dyskusji z posiedzeń do kursu złotego.

Obecnie sformułowanie używane przez RPP brzmi: "(...) krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczana przez (...) brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP".

Rynek odbiera to jako preferencję banku centralnego dla słabszych poziomów złotego w okresie odbudowy gospodarki po kryzysie. (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
andrz464
To zwykła podpucha. Wkrótce rząd zacznie upłynniać miliardy euro z Funduszu Odbudowy. Wtedy kupię w okolicy 4,3.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki