REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zysku nie ma, a opłata jest. Idą zmiany ws. wzrostu wartości nieruchomości

2022-09-06 06:54
publikacja
2022-09-06 06:54

Właściciele zapłacą za wzrost wartości nieruchomości. Nawet gdy nie będą planowali ich sprzedaży - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Zysku nie ma, a opłata jest. Idą zmiany ws. wzrostu wartości nieruchomości
Zysku nie ma, a opłata jest. Idą zmiany ws. wzrostu wartości nieruchomości
fot. Fotokon / / Shutterstock

Gazeta wyjaśnia, że chodzi o projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, nad którym pracuje resort rozwoju.

"Propozycja zakłada, że zmienią się zasady dotyczące naliczania renty planistycznej, czyli opłaty za wzrost wartości nieruchomości. Obecnie właściciel uiszcza ją dopiero w momencie, gdy sprzedaje nieruchomość – o ile robi to przed upływem pięciu lat od wejścia w życie planu miejscowego lub jego zmiany. Wysokość opłaty wynosi wówczas maksymalnie 30 proc. wzrostu wartości, jest więc powiązana z ewentualnym zyskiem" - tłumaczy "DGP".

Reklama

Po nowelizacji wystarczy, że gmina uchwali nowy plan miejscowy (lub wprowadzi zmiany do obowiązującego) w taki sposób, że objęte nim nieruchomości staną się bardziej wartościowe – na skutek zmiany ich przeznaczenia.

"W tym momencie każdy właściciel będzie musiał się liczyć z tym, że gmina zgłosi się do niego po opłatę. I to niemałą, bo nowelizacja jednoznacznie przesądza, że renta planistyczna wyniesie 30 proc. wzrostu wartości.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Dziennik zauważa, że ustawa daje możliwość rozłożenia opłaty na raty, ale nie dla wszystkich. "Skutki mogą być poważne, bo planami miejscowymi jest objęte zaledwie około jednej trzeciej powierzchni kraju. A te plany, które już istnieją, często wymagają pilnych zmian" - czytamy.

Michał Siembab, radca prawny i partner w kancelarii GKR Legal, podkreśla, że podstawowym skutkiem nowelizacji będzie nałożenie na właścicieli kolejnego obciążenia fiskalnego. Niewątpliwie skorzystają na tym gminy, które w ten sposób dostaną szansę na podreperowanie finansów. Prawnik widzi w tej konstrukcji także pewne podobieństwo do podatku katastralnego, którego wysokość jest powiązana z wartością domu lub mieszkania. (PAP)

mmu/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (49)

dodaj komentarz
jpelerj
No to mamy kataster v.1.0, a teraz czekamy na zimę i opłaty za ogrzewanie, które zasilą kaskadowo rynek sprzedaży mieszkań. Bo w te rojenia, że uda się to wszystko przerzucic na najemców, to chyba już nawet naganiacze na zakupy nie wierzą LOL. No i ten dylemat. jak pozbyć się niepłacącego lokatora, zwłaszcza z UKR...
jpelerj
Ale oczywiście tutejsze nagniające nicki wieszczą świetny interes kupującym na wynajem (sami raczej sprzedają, tacy to altruiści). ROTFL
boris-vodka
Ktoś w końcu musi spłacić te PISowskie długi....Polska w ruinie chwała UPAdlinie
pikawka
tyle lat wciskania ludziom kredytow pod inwestycje to teraz pora na zbiory. i nic nie szkodzi jak ktos nie zdazyl sie urzadzic. oni pomaga mu sie wykonczyc :)
dmarch1
A za spadek wartosci nieruchomosci beda oddawac pieniadze ?
forfun
biernie czekamy ąz opodatkują oddychanie, patrzenie i puszczanie bąków.
jak barany na rzeź.
jacmen
No to powodzenia:
https://wydarzenia.interia.pl/autor/magdalena-raducha/news-w-mieszkaniach-powstaja-wagoniki-studenci-wynajmuja-by-zlapa,nId,6268426
jpelerj
I cyk, wprowadzamy kataster. Było do przewidzenia.
jacmen
I myk, ceny najmu odpowiednio w górę :)
Niektórym to się inflacja widzę bardzo podoba.
I od razu widać kto na czym tu na forum zarabia :D
innowierca odpowiada jacmen
zeby przykladowy inwestor ktory posilkowal sie kredytem w celu zakupu inwestycji na wynajem (zakup 2 mieszkania) nie mial straty, to musi podniesc czynsz najemcy od razu o 100% ::)) co spowoduje wyprowadzke najemcy, ale tylko w99% procentach przypadkow :) Nie bede tutaj wspominal o kosztach wykonczenia "inwestycji" i czasu zeby przykladowy inwestor ktory posilkowal sie kredytem w celu zakupu inwestycji na wynajem (zakup 2 mieszkania) nie mial straty, to musi podniesc czynsz najemcy od razu o 100% ::)) co spowoduje wyprowadzke najemcy, ale tylko w99% procentach przypadkow :) Nie bede tutaj wspominal o kosztach wykonczenia "inwestycji" i czasu :) a tym bardziej nie wspomne, ze skoro to 2 mieszkanie za kupione nie dla celow mieszkaniowych to doplaty rzadowe z drukowanej kasy nie przysluguja.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki