REKLAMA

Zysk netto Grodna w 2020/21 wyniósł 13,7 mln zł, wzrost rdr o 19 proc.

2021-07-14 13:08
publikacja
2021-07-14 13:08
Zysk netto Grodna w 2020/21 wyniósł 13,7 mln zł, wzrost rdr o 19 proc.
Zysk netto Grodna w 2020/21 wyniósł 13,7 mln zł, wzrost rdr o 19 proc.
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Grodno szacuje, że w roku obrotowym 2020/2021, czyli od kwietnia 2020 r. do końca marca 2021 r., wypracowało 13,7 mln zł skonsolidowanego zysku netto, co oznacza wzrost o 19 proc. - podała spółka w komunikacie. Przychody wzrosły w tym czasie do 711,7 mln zł z 623,6 mln zł rok wcześniej.

Według szacunkowych danych, EBIT grupy wyniósł 18,8 mln zł wobec 17,7 mln zł rok wcześniej, a EBITDA wyniosła 24,6 mln zł wobec 23 mln zł rok wcześniej.

Grodno podało, że na wzrost przychodów wpłynął przede wszystkim wzrost sprzedaży w segmencie OZE. Udział sprzedaży segmentu OZE w skonsolidowanych przychodach w roku obrotowym 2020/21 wyniósł 30 proc. wobec 19 proc. w roku poprzednim.

"Dynamika skonsolidowanego zysku netto na poziomie 19 proc. rdr, wyższa od dynamiki EBIT i EBITDA, związana była z niższym rdr poziomem kosztów finansowych oraz niższą efektywną stopą podatkową" - podała spółka.

Ponadto, wpływ na wyniki miało otrzymane przez spółki grupy wsparcie z ramach programów związanych z COVID-19, obejmujące umorzenie składek ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników w łącznej kwocie 3,5 mln zł.

"Zgodnie z naszą strategią, chcemy rosnąć min. 10 proc. rocznie, zatem wszystko idzie zgodnie z planem. Pod kątem sprzedaży i wyników był to dla nas rekordowy rok, i to pomimo pandemii. Zawdzięczamy to silnemu rozwojowi w obszarach związanych z zieloną energią i energooszczędnością w warunkach rewolucji energetycznej, która jest wciąż na wczesnym etapie. Z naszą ofertą idealnie wpasowujemy się w globalne trendy. Przed nami doskonały okres" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Grodna Andrzej Jurczak.

Jak podała spółka, w bieżącym roku obrotowym OZE pozostają motorem jej rozwoju. Według wstępnych szacunków, okres od kwietnia do czerwca br. spółka zamknęła kwotą 241 mln zł skonsolidowanych przychodów (+61 proc. rdr), co oznacza, że był to najlepszy kwartał w historii spółki.

"Krajowy rynek OZE jest w świetnej kondycji. Jeśli chodzi o fotowoltaikę, spodziewamy się kontynuacji zeszłorocznego boomu. Ożywienie ma miejsce zarówno wśród klientów indywidualnych, co w dużym stopniu wspierane jest programem Mój Prąd 3.0., ale i wśród klientów przemysłowych oraz realizatorów dużych farm. Coraz większą popularnością cieszą się kompleksowe instalacje w PV i urządzenia grzewcze. Według prognoz, na których opieramy naszą strategię, rynek pomp ciepła urośnie kilkukrotnie w ciągu bieżącej dekady. To dla nas znakomita okazja biznesowa" - powiedział prezes.

Jak poinformował, po okresie pandemii rośnie liczba zamówień, a także wolumeny w hurtowniach elektrotechnicznych.

"Rosną również ceny, co generalnie przekłada się na wzrost rynku. Biorąc pod uwagę gorący okres w budownictwie oraz inflację, spodziewamy się, że rynkowe ożywienie utrzyma się do końca bieżącego roku, co jest spójne z oceną Związku Pracodawców Dystrybucji Elektrotechniki SHE. Choć w coraz większym stopniu jesteśmy firmą multiinstalacyjną, z wysoką ekspozycją na OZE, dystrybucja pozostaje bezpieczną podstawą naszego biznesu, stąd obecny stan rynku nam sprzyja" – powiedział Jurczak.

Grupa jest obecnie drugim największym dystrybutorem elektrotechniki w kraju.(PAP Biznes)

pel/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki