REKLAMA

Życie w świecie niskich stóp procentowych

2015-03-17 11:05
publikacja
2015-03-17 11:05
Życie w świecie niskich stóp procentowych
Życie w świecie niskich stóp procentowych
fot. Marek Skorupski / / FORUM

- Światowy trend obniżania stóp procentowych dotarł do Polski nie tylko do kredytów denominowanych (frankowcy bazują na Liborze, który jest ujemny), ale i złotowych.

Jeśli chodzi o polskich klientów, którzy wybierali kredyty złotowe 6-7 lat temu, gdy stopy procentowe były na poziomie 8-9 proc., ich realne obciążenie ratą w części odsetkowej jest 60-70 proc. niższe. One wygrały to ostatnie kilkulecie, bo koszt kredytu systematycznie im spadał - mówi dr hab. Bogusław Półtorak, redaktor naczelny Bankier.pl.

Półtorak: 1:0 dla kredytobiorców złotowych

Start odtwarzacza ...

- Dochód do dyspozycji, który te osoby miały czy mają, jest większy, można było go przeznaczać na konsumpcję czy inwestycje - dodaje. Osoby, które kupowały kilka lat temu mieszkania za kredyty złotowe, dziś wracają na rynek hipoteczny. Widać to po nowych realizacjach deweloperskich, gdzie większość inwestycji się wyprzedaje. Wyprzedały się też mniej atrakcyjne nieruchomości z czasów kryzysu.

Podaż na rynku deweloperskim zmalała, a jej znaczna część jest realizowana przez osoby, które 5-8 lat temu brały kredyty hipoteczne i dziś wracają na rynek, chcąc np. wymienić mieszkanie na większe, a poprzednie wynająć - mówi Półtorak.

- Dobrym symptomem jest dalsza obniżka stóp procentowych, ale jest tu też pewne niebezpieczeństwo - zauważa Półtorak. W przypadku osób dopiero co wchodzących na rynek kredytów hipotecznych, kupujące pierwsze mieszkanie, za pierwszy kredyt - niebezpieczeństwo polega na tym, że dziś kupią oni mieszkanie tanio, ale za 3-4 lata, gdy stopy procentowe nieuchronnie pójdą do góry i może być to dla nich zaskoczenie.

Warto pamiętać, że stopy procentowe kredytów hipotecznych w Polsce ciągle są zmienne. Klient musi być przygotowany w perspektywie 25 lat, że jego rata będzie kilka razy rosła. Warto się przed tym zabezpieczać, tworząc rezerwy.

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (28)

dodaj komentarz
~janek
Dużo ostatnio mówi się na tym forum o braku pomocy dla "frankowiczów" ze strony rządu.Mam więc następne pytanie-zagadkę-Czym różni się rząd (Tej,która pragnęłaby być drugą "żelazną damą") od szminki?
~janek
Janet twoje zagadki zaczynają być już nużące.
I co z tego że wymyśliłeś swoją denną zagadkę?
Co komu ona da? Ułatwi spłatę kredytu? Nie. Wię daruj sobie.
~janek odpowiada ~janek
Moje zagadki mają na celu "rozlużnić"atmosferę na tym forum,wnoszą element zabawowy-chyba lepiej jest się bawić niż obrażać innych obecnych na tym forum,co niestety zbyt często przytrafia się Tobie.
~janek odpowiada ~janek
Nie, nie obrażam, tylko mówię jak jest. Pokazuję świat jakim jest naprawdę. Ty pokazujesz bajki o szmince i dealerze mercedesa. A że gorzką prawdę o dorosłości i odpowiedzialności nazywasz obrażaniem? Co ja na to poradzę?
Żyj sobie w przekonaniu że za Twój kredyt CHF winę ponoszą WSZYSCY TYLKO NIE TY SAM i wklejaj
Nie, nie obrażam, tylko mówię jak jest. Pokazuję świat jakim jest naprawdę. Ty pokazujesz bajki o szmince i dealerze mercedesa. A że gorzką prawdę o dorosłości i odpowiedzialności nazywasz obrażaniem? Co ja na to poradzę?
Żyj sobie w przekonaniu że za Twój kredyt CHF winę ponoszą WSZYSCY TYLKO NIE TY SAM i wklejaj zagadki o szmince i może Harrym Potterze. Niewinny i oszukany Janeczku.
~janek odpowiada ~janek
W cześniej była jeszcze małpa przy komputerze z odpowiednim oprogramowaniem za kilogram bananów po 2.99 i o małym nieperspektywicznym i nierozwojowym gospodarstwie rolnym(opinia urzędnika ARiMR)któremu żadna pomoc z UE się nie należy a z którego dochód spłaca cały mój kredyt dlatego nigdzie w moich wypowiedziach nie W cześniej była jeszcze małpa przy komputerze z odpowiednim oprogramowaniem za kilogram bananów po 2.99 i o małym nieperspektywicznym i nierozwojowym gospodarstwie rolnym(opinia urzędnika ARiMR)któremu żadna pomoc z UE się nie należy a z którego dochód spłaca cały mój kredyt dlatego nigdzie w moich wypowiedziach nie było żadnego żalu jak sugerujesz.ą może po prostu zazdrościsz tej małpie?Ja wybudowałem na wsi dom(Archon-Dom w rodendronach-6) i niczego nie żałuję,co więcej ,gdybym miał wybierać jeszcze raz,postąpiłbym tak samo.(gdyby Cię to interesowało,to projekt tego domu możesz znależć w internecie)
~janek odpowiada ~janek
Ale po co tu robisz reklamę jakiejś firmy i jaki konkretnie masz dom?
Najważniejsze: Jeśli, jak piszesz, zrobiłbyś to samo jeszcze raz, to czemu uważasz banki za złodziei? Skoro zrobił byś z nimi kredyt jeszcze raz, to chyba jednak nie okradli Ciebie tylko po prostu kupiłeś u nich określony produkt za określoną
Ale po co tu robisz reklamę jakiejś firmy i jaki konkretnie masz dom?
Najważniejsze: Jeśli, jak piszesz, zrobiłbyś to samo jeszcze raz, to czemu uważasz banki za złodziei? Skoro zrobił byś z nimi kredyt jeszcze raz, to chyba jednak nie okradli Ciebie tylko po prostu kupiłeś u nich określony produkt za określoną cenę, prawda? To mnie zastanawia.

PS. I z moich obserwacji wynika, że tzw 'fałszywych' janków to jest co najmniej trzech - im bardziej będziesz walczył o dobre imię 'janka' tym mocniej będą je dyskredytować komentarzami ;)
~janek odpowiada ~janek
Bo to fajna zabawa-sam kiedyś zapraszałem czwartego janka do dyskusji o kredytach frankowych.
~att
spokojnie.. niedługo zrobi się pokazowe "kontrolowane" wyburzenie wielkiej płyty, nastraszy ludzi i lud będzie zabijał się o developerke ;)
~jasnowidz
Do kuźwy nędzy, drogie lemingi! Co jeszcze światowi bankierzy muszą dokonać abyście zrozumieli że żyjemy pod ich okupacją i niewolą?
~Marcin
Pieniądz to normalny produkt. Jak kupujesz telefon to też masz potrzebę i nikt Ci go nie sprzeda po kosztach produkcji a wręcz będzie kilkaset procent droższy od kosztu wytworzenia.

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki