REKLAMA

Polacy obawiają się utraty zatrudnienia. Poznaj swoje prawa przy zwolnieniu z pracy

Dominika Florek2022-11-29 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-11-29 06:00

Polacy coraz częściej obawiają się utraty pracy. Badania wskazują, że niepokój o stałość zatrudnienia zwiększył się w ostatnich miesiącach. Wypowiedzenie to nie koniec świata, ale dobrze znać swoje prawa, aby w pełni wykorzystać dostępne opcje. Sprawdź, kiedy pracodawca ma obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oraz komu przysługuje odprawa.

Polacy obawiają się utraty zatrudnienia. Poznaj swoje prawa przy zwolnieniu z pracy
Polacy obawiają się utraty zatrudnienia. Poznaj swoje prawa przy zwolnieniu z pracy
fot. MJgraphics / / Shutterstock

Blisko jedna trzecia Polaków obawia się utraty pracy. W październiku odsetek ankietowanych martwiących się o stałość zatrudnienia wynosił 23 proc., wynika z "Radaru konsumenckiego" ARC Rynek i Opinia. "Zwolnienia z pracy boi się 17 proc., a upadku firmy, w której pracują - 14 proc." - czytamy z kolei w raporcie firmy Randstad.

Wpływ na nastroje Polaków ma pogarszająca się sytuacja ekonomiczna. W ostatnich tygodniach pojawił się także pierwsze informacje o zwolnieniach, które dotkną pracowników m.in. Amazona, Philipsa, fabryki autobusów MAN, grupy Agora, wydawnictwo Bauer oraz platformy sprzedażowej Shopee

Co zrobić, gdy szef wręczy wypowiedzenie? Przeanalizowaliśmy, jakie prawa przysługują zwolnionym pracownikom. Najważniejsze kwestie to długość okresu wypowiedzenia oraz możliwość otrzymania odszkodowania.

Zwolnienie z pracy a czas wypowiedzenia

Konieczność zachowania okresu wypowiedzenia obowiązuje wyłącznie w przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę zarówno na czas określony, jak i na czas nieokreślony. Osoby posiadające umowę zlecenie czy umowę o dzieło nie są objęte ochroną wynikającą z przepisów Kodeksu pracy.

Okres wypowiedzenia uzależniony jest od rodzaju umowy. Pracownicy zatrudnieni na okres próbny mogą liczyć na 3 dni robocze, jeżeli ich okres próbny nie przekracza 2 tygodni. W przypadku okresu próbnego dłuższego niż 2 tygodnie przysługuje tydzień okresu wypowiedzenia. Natomiast na okresie próbnym powyżej 3 miesięcy są to 2 tygodnie wypowiedzenia

Obowiązek zachowania okresu wypowiedzenia

Jeszcze inaczej wygląda okres wypowiedzenia w przypadku osób zatrudnionych na umowę na czas określony i nieokreślony. Pracownikowi może przysługiwać nawet 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Wszystko zależy od długości świadczenia pracy na rzeczy podmiotu zwalniającego. Kodeks pracy przewiduje następujące okresy wypowiedzenia:

  • zatrudnienie poniżej 6 miesięcy - 2 tygodnie,
  • zatrudnienie od 6 miesięcy do 3 lat - 1 miesiąc,
  • zatrudnienie powyżej 3 lat - 3 miesiące.

Od tej zasady jest wyjątek. W sytuacji gdy zwolnienie z pracy wystąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub w przypadku likwidacji, lub z innych przyczyn niedotyczących pracowników to "pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca" - czytamy w Kodeksie pracy. 

W takim przypadku zwolnionemu pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Opisana sytuacja dotyczy osób zatrudnionych w ramach umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub umowy o pracę zawartej na czas określony.

Zwolnienie z pracy a odprawa

W przypadku otrzymania wypowiedzenia może pojawić się pytanie - a co z odprawą? Zgodnie z przepisami prawo do odprawy przysługuje wyłącznie pracownikom, którzy utracili zatrudnienie w ramach zwolnień grupowych

Ze zwolnieniami mamy odczynienia w sytuacji, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników w okresie nieprzekraczającym 30 dni przeprowadza redukcję zatrudnienia - tłumaczy PIP. Aby mówić o zwolnieniach grupowych, wypowiedzenie umowy o pracę lub na mocy porozumienia stron z przyczyn niedotyczących pracowników musi obejmować:

  • co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300
  • pracowników,
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

"Do stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników tymczasowych oraz innych osób świadczących pracę w ramach innych niż stosunek pracy stosunków prawnych (np. umów o charakterze cywilnym)" - przypomina PIP. 

Wypowiedzenie umowy o pracę

Zwolnienie z pracy może wystąpić, jak podaje Kodeks pracy: na mocy porozumienia stron, przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem), przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia) lub z upływem czasu, na który była zawarta.

Zwolnienie z pracy na urlopie macierzyńskim

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę z pracownicą w ciąży oraz osoba zatrudnioną korzystającą z urlopu macierzyńskiego. Ochrona nie ma zastosowania w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy. Natomiast w przypadku zwolnień grupowych kobiecie w ciąży będzie przysługiwał do dnia porodu dodatek wyrównawczy. Kodeks pracy przewiduje, iż kobiecie w ciąży nie można pogarszać warunków pracy. 

Warto pamiętać, że jeżeli pracownica zaszła w ciążę tuż przed wypowiedzeniem umowy o pracę to pracodawca ma obowiązek przywrócić ją do pracy

Zwolnienie z pracy a odwołanie do sądu

Pracownik, który otrzymał oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, ma prawo odwołać się do sądu pracy. Na złożenie odpowiedniego dokumentu osoba zwolniona ma 21 dni. Pracownik może żądać: przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach (lub orzeczenia bezskuteczności wypowiedzenia, ale tylko do czasu jej faktycznego rozwiązania, a potem przywrócenia do pracy) lub odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy (nie mniej jednak niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia).

Czas na poszukiwanie pracy

Pracodawca może w trakcie okresu wypowiedzenia udzielić urlopu wypoczynkowego, pod warunkiem że osoba zatrudniona posiada dni wolne do wykorzystania. Nie jest to jednak obowiązek. Pracodawca może zdecydować o wypłaceniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Więcej na temat ekwiwalentu pisaliśmy w artykule "Ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Kiedy przysługuje i ile można dostać? Podpowiadamy". 

Dominika Florek

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
bha
Cóż... kij krótkowzrocznego oszczędzania na pracy innych latami, kij wzrostu bezrobocia mają zawsze dwa końce. Niestety Im gorzej zaczyna się większości osób się powodzić, im mają minimalizowane coraz szerzej i szerzej i itd. od lat już w ogromie zawodów stawki, płace tym w końcu rykoszetem odbije się to na rynku ,gospodarce ,biznesach,Cóż... kij krótkowzrocznego oszczędzania na pracy innych latami, kij wzrostu bezrobocia mają zawsze dwa końce. Niestety Im gorzej zaczyna się większości osób się powodzić, im mają minimalizowane coraz szerzej i szerzej i itd. od lat już w ogromie zawodów stawki, płace tym w końcu rykoszetem odbije się to na rynku ,gospodarce ,biznesach,usługach i firmach najpierw spadkiem obrotów ,dochodów i zysku potem wzrostem ilości na rynku zalegości-niewypłacalności ,a na końcu lawinowym wzrostem upadłości i bankructw. Kij bezrobocia ma zawsze dwa końce!!!!.
janoz_lobolotorant
stracić pracę i nie mieć jednocześnie własnego mieszkania tylko mieszkać w wynajętym pokoju z tapczanem to musi być ciekawe doświadczenie
grzegorzkubik
Recepta jest prosta. Głosować nadal na PIS bo jakby przyszła opozycja, wzrost bezrobocia jest gwarantowany co widać po zapowiedziach w tle. Ci ludzie z opozycji są gotowi sprzedać Polskę za parę złotych. Zero planu bo plan jest w Berlinie i Brukseli. Likwidacja kopalń, stoczni i sprzedaż KGHM-u. Opozycja w Polsce pod ładnymi dla Recepta jest prosta. Głosować nadal na PIS bo jakby przyszła opozycja, wzrost bezrobocia jest gwarantowany co widać po zapowiedziach w tle. Ci ludzie z opozycji są gotowi sprzedać Polskę za parę złotych. Zero planu bo plan jest w Berlinie i Brukseli. Likwidacja kopalń, stoczni i sprzedaż KGHM-u. Opozycja w Polsce pod ładnymi dla niektórych hasłami takimi jak prawa kobiet, aborcja na życzenie, chce zrealizować plan zniszczenia Polski i zawrócenia rozwoju gospodarczego. Powrót Polaków do pracy przy szparagach w Niemczech to ich cel. O przepraszam. To jest cel Niemiec a Tusk ma go pomóc zrealizować.
tomkooo
takich jak ty to o znieslawienie powinni ciagac po sadach to moze wypisywanie taniej propagandy i pisowskie opluwanie by sie skonczylo :)
pstrzezek
PiS'owy grzesio zawsze w formie ;)

grzegorzkubik2021-04-07 16:26
Łukaszenka nie walczy z Polską. To mógłby być nasz sojusznik

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza.
PiS'owy grzesio zawsze w formie ;)

grzegorzkubik2021-04-07 16:26
Łukaszenka nie walczy z Polską. To mógłby być nasz sojusznik

grzegorzkubik2021-02-20 14:17
Rosja nie ma innego wyjścia. Albo jakiś prozachodni sprzedawać kraju i przestępca albo Putin. Putin wygrywa boi Rosjanie go popierają a lewaków to wkurza.

grzegorzkubik2021-02-20 13:01
Rosja musi tak działać bo inaczej by zainstalowani im lewackich duraków u władzy.
grzegorzkubik2021-02-27 09:07
Piszecie o benzynie za 5 zł. Tusk postulował po 7 zł i ja to pamiętam. A teraz szanowni państwo czas powiedzieć wprost. Obecny rząd zrobił najwięcej dobrego po 1989 roku. Znałem programistę. Dostał wynagrodzenie w 2014 roku 1800 zł netto. Znałem innego, który był na darmowym stażu. Teraz wynagrodzenia z grubsza zaczynają się od 4000 zł netto i nie ma głupich staży za darmo. Medium deweloper ma już zarobki 7-12 tys. netto a senior 16 -30 tys. Tak się zmieniła rzeczywistość w zaledwie 6 lat Kasjerki zbliżają się do 3000 zł netto na początek.
qwertas
Bezrobocie 5%, czego tu się bać? 5% to naturalne bezrobocie i w ciągu 1-3 miesięcy znajdziesz inną pracę. Cel artykułu jest raczej taki by obniżyć oczekiwania płacowe pracowników wywołane galopującą inflacją.
bha
NIBY małe bezrobocie to wygodne dla wielu nie bez celu obecnie pojęcie względnie szczególnie na elastycznym do bólu rynku zatrudniania i pracy. Bo Ilu pracuje ludzi obecnie na rynku pracuje na umowach sezonowych,na niepełnych etatach.czasowych,na zleceniach,na niby dziełach i w szaro-czarnych barwach ----- cóż niestety FULL !!!!!.
jenak
Inni specjaliści zauważyli, że krach na nieruchomościach wcale nie jest okazją do zakupów dla tych, którzy pozostali z mamoną.
Wręcz odwrotnie. Dlaczego? Właśnie rosnące bezrobocie jest istotną przyczyną.


Wszystko wyłuszczone w tygodnikach pokrewnych (ekonomia) na ten tydzień.
jenak
Migracja z każdego kierunku. Robotyka. AI. Bida, panie, bida.


A tu koszty funkcjonowania rosną i rosną.


Fachowcy obliczyli, że wzrost kosztów energii o 10% powoduje wzrost śmiertelności o 0,6%, czyli dla Jurop wyliczyli ilość dodatkowych zgonów na poziomie ok. 100 tys.

Wszystko jest skrupulatnie wyliczone.
Migracja z każdego kierunku. Robotyka. AI. Bida, panie, bida.


A tu koszty funkcjonowania rosną i rosną.


Fachowcy obliczyli, że wzrost kosztów energii o 10% powoduje wzrost śmiertelności o 0,6%, czyli dla Jurop wyliczyli ilość dodatkowych zgonów na poziomie ok. 100 tys.

Wszystko jest skrupulatnie wyliczone. Żadna amatorszczyzna.

A to tylko 10%. To jakaś popierdółka.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki