REKLAMA

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Posłowie chcą poszerzyć krąg uprawnionych

2020-09-16 16:30
publikacja
2020-09-16 16:30
fot. Luna Lovegood / Pexels

Kluby parlamentarne poparły w środę poselski projekt ustawy, który poszerza krąg uprawnionych do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn. Do zwolnienia mieliby mieć prawo m.in. wychowankowie rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka.

Zgłoszony przez posłów KO projekt o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn przewiduje zwolnienie od podatku nabycia w drodze dziedziczenia lub darowizny, przez osoby przebywające, lub które przebywały w rodzinie zastępczej lub w rodzinnym domu dziecka.

Podczas środowej dyskusji w Sejmie nad projektowanymi przepisami posłowie ocenili go jako "słuszny i oczekiwany".

"To ustawa jasna i oczywista" - ocenił w środę w Sejmie Tadeusz Cymański (PiS). Zwrócił jednocześnie uwagę, że jesteśmy jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie nie ma limitu zwolnienia ze spadku. Podziękował autorom projektu: "O ile ze zwolnienia ze spadku korzystają zstępni, najbliższa rodzina, o tyle osoby, których los doświadczył w sposób szczególny powinny być w pierwszej kolejności tym objęte" - mówił.

Krystyna Skowrońska (KO), podkreśliła, że projekt odpowiada na "potrzebę więzi rodzinnych, nie tylko biologicznych", zachęciła posłów do jego przyjęcia i wyraziła nadzieję, że "znajdzie on szczęśliwy finał".

Maciej Konieczny (Lewica) zaznaczył, że proponowana zmiana zwalniająca od spadków i darowizn osoby tworzące rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka sprawi, że "państwo będzie dla ludzi". "Dlatego entuzjastycznie ten projekt popieramy" - wskazał. Według niego obecna sytuacja jest niesprawiedliwa. "Dzieci wychowujące się w rodzinach zastępczych, w rodzinnych domach dziecka w świetle prawa spadkowego są obcymi sobie ludźmi. A tak nie jest i tę niesprawiedliwość trzeba naprawić" - podkreślił. Dodał, że należałoby też "wprowadzić podatek spadkowy od największych fortun".

Również Krzysztof Paszyk, wypowiadający się w imieniu klubu parlamentarnego Koalicja Polska-Polskie Stronnictwo Ludowe-Kukiz15, zaznaczył, że słuszny jest postulat zrównania sytuacji osób pozostających pod pieczą zastępczą z sytuacją występującą w rodzinach naturalnych", bo dziecko wychowywane przez całe dzieciństwo w rodzinnym domu dziecka czy rodzinie zastępczej w wielu przypadkach uważa swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie. "Proponowane regulacje zasługują naszym zdaniem, jako klubu, na aprobatę i myślę, że będziemy ten projekt wspierać"- mówił.

Zdaniem Janusza Korwin-Mikke (koło poselskie Konfederacja) pora, by znieść podatki od spadków i darowizn. "Sprzeciwiamy się podatkom od spadków i darowizn, jak i wszystkim podatkom, które są opodatkowaniem od czynności całkowicie legalnych, jakim jest przywłaszczenie własności" - przekonywał.

Projekt obejmuje rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka, placówki opiekuńczo-wychowawcze i inne formy opieki sprawowanej przez osoby spokrewnione i niespokrewnione, definiowane w ustawie o pieczy zastępczej.

W uzasadnieniu do projektowanych zmian wskazano, że dzieci w zastępczej opiece rodzinnej czy rodzinnym domu dziecka wychowywane są w większości przypadków przez całe swoje dzieciństwo, w wielu przypadkach uważają swoich opiekunów za prawdziwych rodziców i odwrotnie - opiekunowie uważają je za własne już do końca życia.(PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
zenonn
Podatek od spadków i darowizn jest najbardziej bandyckim podatkiem jaki istnieje.
Od opodatkowanych wcześniej pieniędzy szumowiny rządzące łupią kolejny haracz.
Wrzód na zdrowym ciele społeczeństwa żądąjacy haraczu od wnuka za spadek po dziadku powinien być wyciśnięty.
Ciemny lud się cieszy, gdy ktoś
Podatek od spadków i darowizn jest najbardziej bandyckim podatkiem jaki istnieje.
Od opodatkowanych wcześniej pieniędzy szumowiny rządzące łupią kolejny haracz.
Wrzód na zdrowym ciele społeczeństwa żądąjacy haraczu od wnuka za spadek po dziadku powinien być wyciśnięty.
Ciemny lud się cieszy, gdy ktoś inny jest karany.
Fuj

jes
Do listy zostaną dodane respiratory tak by mozna było bezkarnie darować pieniądze z ministerstwa.

Powiązane: Spadki i testamenty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki