REKLAMA

Zwolnienie z kwarantanny po podróży? Po szczepieniu. Jest nowe rozporządzenie

2021-02-23 04:36
publikacja
2021-02-23 04:36
fot. AnaLysiSStudiO / Shutterstock

Zwolnienie z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie możliwe z zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19, ale jedynie szczepionką dopuszczoną do obrotu w UE - to jedna ze zmian, które wprowadza opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek rozporządzenie.

W poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Brak kwarantanny dla dzieci i młodzieży

Rozporządzenie zakłada, że z obowiązku odbycia kwarantanny po przekroczeniu granicy zwolnieni zostaną: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z dziećmi w celu ich objęcia tym wychowaniem, a także studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcących się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Nowe przepisy doprecyzowują ponadto, że kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.

Limit osób w kasynach

Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

Uzdrowiska i lecznice tylko po teście

Ponadto, rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

Zmiany w zakazie zgromadzeń

Zgodnie z rozporządzeniem, z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Zmiana kolejności szczepień

Osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepione w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc we wtorek.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (6)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
Czyli po szczepieniu nasze ubrania, walizki, narzędzi itd. również są zaszczepione?
magic_travel
Test na 48 godzin przed podróżą - następnie lotniska, samolot, i potencjalne ryzyko zarażenia - kwarantanny brak. Dlaczego nie ma zasady by w celu zwolnienia z kwarantanny wykonać test po powrocie do kraju?
kno
Bo to jest zbiór zasad wyprodukowany przez nasz niekompetentny rząd. Najwyraźniej są na tyle ogarięci, że zdają sobie sprawę z tego, że muszą robić cokolwiek (żeby nie dało się powiedzieć, że rząd nic nie robi); niestety nie są na tyle ogarnięci, żeby zaproponować zbiór zasad, który ma jakiś sens.

Przykład
Bo to jest zbiór zasad wyprodukowany przez nasz niekompetentny rząd. Najwyraźniej są na tyle ogarięci, że zdają sobie sprawę z tego, że muszą robić cokolwiek (żeby nie dało się powiedzieć, że rząd nic nie robi); niestety nie są na tyle ogarnięci, żeby zaproponować zbiór zasad, który ma jakiś sens.

Przykład w miarę sensownych zasad (ale wciąż nie 100% skutecznych) przekraczania granicy można znaleźć np. w Danii. W przypadku transportu lotniczego potrzebny jest test przed wejściem do samolotu, po wyjściu z samolotu, a potem jeszcze kwarantanna (którą można skrócić poprzez kolejny test wykonany najwcześniej w 4 dniu kwarantanny).

Swoją drogą, jakiekolwiek zasady od których mamy dość sporą listę wyjątków nieuzasadnionych względami medycznymi nie ma sensu. Takie półśrodki nie są skuteczne, a wciąż utrutniają życie większości społeczeństwa.
bankster-kreator
Szczepienie nie gwarantuje tego, że się nie zarazisz a co więcej dalej jesteś nosicielem nawet jak sam jesteś uodporniony więc gdzie tu logika ? Ewidentnie widać, że chcą wszystkich wyszczepic na siłę ? Tylko po co i na co?
janekmaly
Są trzy opcje:
1. Szczepionka rzeczywiście działa i za pół roku będzie po pandemii
2. Szczepionka pokaże swoje negatywne działanie za np. rok (wysyp skutków ubocznych)
3. Chcą nas przyzwyczaić do szczepień, sprawdzić zachowanie społeczeństwa, przygotować pod następne pandemie i następne szczepionki. Takie
Są trzy opcje:
1. Szczepionka rzeczywiście działa i za pół roku będzie po pandemii
2. Szczepionka pokaże swoje negatywne działanie za np. rok (wysyp skutków ubocznych)
3. Chcą nas przyzwyczaić do szczepień, sprawdzić zachowanie społeczeństwa, przygotować pod następne pandemie i następne szczepionki. Takie sterowane króliki.

Opcje uszeregowane od najmniejszego do największego prawdopodobieństwa.
carlito1
Najpierw ta kwarantanna musiała by być legalna...

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki