Zorka Project - Historie ocalone

W Ośrodku Karta odbył się wernisaż fotografii autorstwa Zorki Projekt „Historie ocalone”. Przedstawiają one osoby, które przekazały swoje archiwalia w ramach projektu „Pogotowie Archiwalne”. Wystawa jest częścią V Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej.

Portrety 10. osób zestawione razem z fotografią przekazanego archiwum oraz ich historią zostały zaprezentowane na niewielkiej przestrzeni siedziby Ośrodka KARTA. To tylko wybrane darowizny, bo Pogotowie przyjęło ich już ponad 250, ale jak informują organizatorzy ich wystawienie to „ukłon w stronę wszystkich uczestników projektu”. Na wernisażu byli także obecni niektórzy darczyńcy. Ich historie czyta się jak interesujący dokument, bo są nim w istocie - dokumentem określonego czasu, zdarzenia.Niewątpliwie fakt, że portrety wykonała Zorka Projekt,, decyduje o ich artystycznym wymiarze. Grupa, którą tworzą dwie fotografki, Monika Bereżecka i Monika Redzisz, znana jest przede wszystkim ze swoich głośnych fotoreportaży, np.. „Przeciętni”, „Laski”, „Matki”, publikowanych na łamach popularnych gazet m.in. Gazety Wyborczej i Rzeczpospolitej.

Portrety sfotografowanych przez duet osób odznaczają się głęboko humanistycznym podejściem. Odzwierciedla je jedna z wypowiedzi Redzisz: „Dla mnie zawsze na zdjęciu najważniejszy jest człowiek, wiecznie taki sam, niezmienny. Zmienia się tylko dekoracja”. W wypadku projektu przedstawionego w KARCIE takim tłem, dekoracją są archiwa przekazane przez konkretne osoby i związane z nimi historie. Historie absolutnie bezcenne.

Patrycja Jastrzębska
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil