REKLAMA
WEBINAR

Żona premiera Iwona Morawiecka zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek. Oświadczenie żony premiera

2021-12-06 12:50, akt.2021-12-06 17:12
publikacja
2021-12-06 12:50
aktualizacja
2021-12-06 17:12

Pewne rzeczy trzeba sprostować; zarówno zakup, jak i sprzedaż odbyły się po cenie rynkowej, na co są stosowne dokumenty, wyceny biegłych - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do poniedziałkowych doniesień portalu tvn24.pl ws. działek premiera i jego żony.

Żona premiera Iwona Morawiecka zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek. Oświadczenie żony premiera
Żona premiera Iwona Morawiecka zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek. Oświadczenie żony premiera
fot. Filip Radwański / / FORUM

Portal tvn24.pl podał w poniedziałek, że żona szefa rządu Iwona Morawiecka zarobiła ponad 14 mln zł na sprzedaży działek we Wrocławiu, które razem z mężem kupili w 2002 roku za 700 tys. zł. "Dwa lata temu żona premiera obiecywała, że jeśli miasto będzie chciało wybudować na tym gruncie drogę, odsprzeda potrzebną część po cenie zakupu wynikającej z aktów notarialnych z uwzględnieniem inflacji, a otrzymaną kwotę przeznaczy na cele charytatywne. Nieruchomość za 14,9 mln zł kupiła spółka, która powstała 10 miesięcy przed transakcją" - podał portal.

Szef rządu, odnosząc się do tych doniesień na konferencji prasowej, stwierdził, że pewne rzeczy trzeba sprostować. Morawiecki wskazał, że "aby móc dysponować całą działką, mniej więcej po 10 latach, czyli ok. 10 lat temu wykupione zostało 25 proc. całej tej działki". "W związku z tym łączna suma, to ok. 3 mln, a więc nie 20-krotność (jak napisał tvn24 - PAP), tylko łatwo sobie policzyć, jaka była wartość tej transakcji" - mówił.

"Jednocześnie trzeba też podkreślić, że i wówczas zakup odbył się po cenie rynkowej, na co są stosowne dokumenty, wyceny biegłych. Jak również i sprzedaż odbyła się po cenie rynkowej, co także jest potwierdzone wyceną biegłych" - kontynuował premier.

Dodał też, że "zobowiązania, które moja żona podjęła jakieś 2,5 roku temu, zostały oczywiście wszystkie wykonane zgodnie z obietnicą". "Wszelkie powierzchnie, które będą potrzebne miastu na drogi - jak miasto się określi, których będzie potrzebowało - wszelkie te powierzchnie zostaną przekazana w sposób bezpłatny, za symboliczną złotówkę, zgodnie ze zobowiązaniami" - zapewnił.

O dwóch działkach wielkości 14,8 oraz 0,19 hektara na wrocławskim Oporowie, kupionych w 2002 roku przez Mateusza i Iwonę Morawieckich, zrobiło się głośno w 2019 roku po publikacji "Gazety Wyborczej", która napisała, że warte w chwili zakupu 4 mln złotych działki Morawieccy kupili od Kościoła za 700 tys. zł. Po publikacji premier zlecił biegłym wycenę nieruchomości. Ci ich wartość ocenili na 14,3 mln zł. Od grudnia 2013 roku - kiedy Morawiecki był jeszcze prezesem banku BZ WBK - w wyniku podziału majątku właścicielką działek jest wyłącznie żona szefa rządu - pisze "GW". Z aktu notarialnego, do którego dotarł tvn24.pl, ma wynikać, że 20 sierpnia 2021 roku Iwona Morawiecka sprzedała działki w sumie za 14,9 mln zł. Akt został wydany przez jedną z wrocławskich kancelarii notarialnych. (PAP)

Iwona Morawiecka: proszę o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji dot. sprzedaży ziemi na Oporowie

W związku z pojawiającymi się informacjami medialnymi na temat podjętej przeze mnie decyzji o sprzedaży należącej do mnie ziemi (działek) na wrocławskim Oporowie, informuję, że:

1. Zakup ziemi odbył się w 2002 roku, po cenach rynkowych, bez preferencji cenowych i w pełni w zgodzie z obowiązującymi przepisami i zasadami obrotu nieruchomościami. Rynkowy poziom ceny został potwierdzony dwoma operatami szacunkowymi wykonanymi przez dwóch różnych biegłych z zakresu obrotu nieruchomościami.

2. W 2012 roku wykupiony został właściciel 25% w/w ziemi. Bez tego wykupu samodzielne dysponowanie nieruchomością było niemożliwe. W związku z powyższym łączna cena zakupu (rok 2002 oraz 2012) oraz koszty (PCC, notarialne, inne) wyniosła około 2,6 mln złotych.

3. Zgodnie ze składanymi przeze mnie wcześniej deklaracjami, w podpisanej przeze mnie umowie sprzedaży, kupujący zostali zobowiązani do nieodpłatnego przekazania miastu Wrocław części działki potrzebnej do przeprowadzenia inwestycji publicznej polegającej na budowie dróg i chodników na tym terenie, co potwierdza następujący zapis w akcie notarialnym:

„Sprzedająca zobowiązuje Stronę Kupującą, aby w chwili uchwalenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przekazała, na żądanie i na warunkach określonych przez Urząd Miejski we Wrocławiu (w tym nieodpłatnie) części nabywanych Nieruchomości, które zgodnie z zapisami nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przeznaczone będą pod budowę pasa jezdni oraz chodnika. Kupujący zobowiązują się wykonać powyższy zapis.”

4. Cena sprzedaży wyniosła 14,9 mln złotych. Ostatnia wycena wykonana około 2 lata temu, także przez biegłego, określała wartość nieruchomości na około 14 mln złotych.

5. Na przestrzeni blisko dwudziestu lat cena nieruchomości w Polsce uległa zmianie. Zarówno w momencie zakupu jak i obecnie podczas sprzedaży, ceny transakcji odpowiadają wartościom rynkowym.

W związku z powyższym zwracam się z prośbą o nierozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz rzetelność w podawaniu szczegółów przeprowadzonej przeze mnie sprzedaży oraz o nienaruszenie moich dóbr osobistych.

Iwona Morawiecka

(PAP)

rbk/

autor: Rafał Białkowski, Gabriela Bogaczyk

rbk/ gab/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (83)

dodaj komentarz
bgiem
Vateusz za wasze kręcił [słowo klucz] piękne wiekopomne spoty,
jak jest na zamku,
albo jak nosi jedzenie seniorom,

a Wy się czepiacie o jakąś działkę za 14 milionów?
podatnik-
Szanowna Pani Iwono Morawiecka, pragnę poinformować, że nie otrzymałem informacji od biskupa o ziemi, nie było też ogłoszenia o przetargu a nawet na mszy nikt nie wspomniał o takiej możliwości. Miałem akurat wolne 700.000,00 PLN i chętnie bym nabył tych kilkanaście ha nawet wiedząc o tym, że to ziemia niemiecka!
bhaha
te machy to se nałóżta na łoczki bo niedługo skończycie jak lesio
adrian76
Lata 90-te, początek 2000-nych - to były piękne czasy, kiedy pierwszy milion trzeba było ukraść...
anty12
Zabrali pegasusa i juz nie maja jak szpiclowac, wiec nie wiedza co na nich ma opozycja, wiec sprzedaja wszystko/ Jak w ""Psach" Pasikowskiego. Dzis bedziemy palic cala nasza *** przeszlosc :D Historia w tym bantustanie lubi sie powtarzac. Mateuniu oczywiscei przeleje pieniezki na konto w jakims raju podatkowych, a Zabrali pegasusa i juz nie maja jak szpiclowac, wiec nie wiedza co na nich ma opozycja, wiec sprzedaja wszystko/ Jak w ""Psach" Pasikowskiego. Dzis bedziemy palic cala nasza *** przeszlosc :D Historia w tym bantustanie lubi sie powtarzac. Mateuniu oczywiscei przeleje pieniezki na konto w jakims raju podatkowych, a dla nas wprowadzail ponad 40 nowych podatkow.
anty12
Mnateuniu juz wie ze zaraz straca wladza, wiec lepiej sprzedac wszystko, co nakradli z KK.
anty12
Mateuniu sprzedaje dzialki, wprowadza chamskie ograniczenia na swieta. A to tylko znaczy jedno - juz wie, ze jego dni sa policzone i musi ewakuowac sie do domu do kraju eskimosow.
300_pala
Raczej nie będzie to Israel...
Tam podatki trzeba płacić....
shadowman83
Skoro Żona Premiera sprzedaję działkę to oznacza jedno, ceny nieruchomości osiągnęły maksimum przed cyklem podnoszenia stóp procentowych. Tym bardziej gratuluję kupującym teraz wszelkiego rodzaju nieruchomości na kredyt ze zmienną stopą procentową.

Powiązane: Grunty Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki