REKLAMA

Zobacz, jaką możesz otrzymać dotację w 2011 roku

Barbara Sielicka2011-01-27 11:00
publikacja
2011-01-27 11:00

Dotacje unijne to dla wielu szansa na zrealizowanie projektów, które nie mogłyby powstać bez dodatkowego wsparcia finansowego. Rok 2011 zapowiada się bardzo atrakcyjnie pod tym względem. Czeka nas bowiem wiele naborów wniosków w konkursach, gdzie przedsiębiorcy mogą dostać niemałe pieniądze.

Najwięcej okazji na otrzymanie dotacji unijnych będą miały przedsięwzięcia związane z działalnością w internecie i z szeroko rozumianą gospodarką elektroniczną, a także projekty badawcze. Swoją szansę dostaną również przedsiębiorcy poszukujący wsparcia na projekty promujące eksport oraz kontakty handlowe z partnerami zagranicznymi.

O tym, na jakie dotacje z POIG mogą liczyć przedsiębiorcy i kiedy planowane są nabory wniosków rozmawiamy z Marcinem Krzykałą, Dyrektorem Wrocławskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.


Postaw na rozwój i zgarnij dotację

W 2011 roku przedsiębiorcy mogą liczyć na dwa konkursy, w których do zdobycia będą fundusze na prowadzenie prac badawczo rozwojowych. Mowa o konkursach w ramach działania 1.4 „Wsparcie projektów celowych”. Pierwszy z nich zostanie ogłoszony już 21 lutego, następny – 12 sierpnia. Z kolei nabory wniosków będą trwać odpowiednio na przełomie marca i kwietnia, a także od końca sierpnia do końca września.

- Projekty starające się o wsparcie w ramach tego działania powinny polegać na przeprowadzeniu badań przemysłowych lub prac rozwojowych, a wyniki tych badań powinny być wdrożone w działalności przedsiębiorcy lub sprzedane innemu przedsiębiorcy celem wdrożenia. Należy podkreślić fakt, iż przedsiębiorcy mają okazję ubiegać się o podwyższone dofinansowanie nawet do 80% wydatków kwalifikowanych w sytuacji, gdy realizują projekt w ramach tzw. efektywnej współpracy z innym, niepowiązanym przedsiębiorcą lub organizacją badawczą – mówi Marcin Krzykała.Dofinansowanie kontaktów handlowych z partnerami zagranicznymi

Działanie 6.1 „Paszport do eksportu” to szansa dla przedsiębiorców na zwiększenie udziału eksportu w całkowitej sprzedaży, zintensyfikowanie powiązania z zagranicznymi partnerami gospodarczymi, jak również zwiększenie rozpoznawalność ich marki na wybranych zagranicznych rynkach docelowych. To idealna okazja do zdobycia finansowania przez firmy rozpoczynające lub prowadzące w niewielkiej skali działalność eksportową.

- W ogólnym zarysie proces aplikowania o dotację jest podzielony na dwa niezależne etapy. W pierwszym etapie wnioskodawca aplikuje o zakup usług doradczych, w wyniku których ma powstać Plan Rozwoju Eksportu, natomiast w drugim etapie przedsiębiorca ubiega się o wsparcie na wdrożenie działań rekomendowanych w Planie – wyjaśnia nam nasz ekspert.

W 2011 roku zostaną przeprowadzone aż trzy nabory wniosków ogłoszone w lutym, czerwcu oraz październiku.

Pieniądze dla internetowych przedsiębiorców

Przedsiębiorca, który chce prowadzić biznes elektroniczny, będzie mógł starać się o środki w ramach działania 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej”. Nabór wniosków na projekty mające na celu stworzenie innowacyjnych usług świadczonych drogą elektroniczną (e-usług) zostanie ogłoszony w II kwartale 2011 roku.

7107Dyrektor WARR przypomina: - Działanie to skierowane jest do mikro i małych przedsiębiorstw prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok licząc od dnia wpisu przedsiębiorcy do Krajowego Rejestru Sądowego lub Ewidencji Działalności Gospodarczej. Wsparcie może zostać przyznane na indywidualne projekty, które nie mogą być realizowane dłużej niż  24 miesiące.

Młodzi przedsiębiorcy, a więc osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które nie ukończyły 27 roku życia pozyskają maksymalnie 80% dofinansowania, natomiast pozostałe uprawnione podmioty – do 70% wydatków kwalifikowanych - dodaje. Wnioski w ramach działania 8.1 będzie można składać od maja do początku czerwca, natomiast ostateczny kształt dokumentacji konkursowej poznamy najpóźniej 18 kwietnia.

Unia wesprze także B2B

Wsparcia potrzebują również przedsięwzięcia wspierające współpracę gospodarczą między przedsiębiorstwami opartą o rozwiązania informatyczno-organizacyjne typu B2B. Dla nich pomocne będzie działanie  8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”. Szansa na pozyskanie nawet 2 mln zł dofinansowania z UE pojawi się w drugim i czwartym kwartale 2011 roku.

Na koniec dodajmy, że przedsiębiorcy mogą szukać informacji o dostępnych dla nich dotacjach w Regionalnych Agencjach Rozwoju Regionalnego, gdzie konsultacje są bezpłatne. Prowadzone będą także szkolenia, podczas których omawiane będą dokumenty aplikacyjne, sposoby wypełniania wniosku o dofinansowanie oraz podstawowe zasady realizacji projektów.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
[email protected]

 

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~PpP
Mała firma która nie działa dłużej niż rok, ma obroty nie większe niż 10milionów! i zatrudnia mniej niż 50 pracowników...to chyba każda młoda firma! Co za bzdety, to tak jak krzywizna ogórka.

Powiązane: Dotacje unijne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki