Zmiany w programie „Czyste powietrze". Ma być łatwiej o pieniądze

redaktor Bankier.pl

29 lipca wchodzą w życie kolejne zmiany w programie „Czyste powietrze”. Dotyczą zmiany wzoru wniosku o dotację, kwalifikacji kosztów oraz zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dofinansowania.

"Czyste powietrze" - dotacje na wymianę ogrzewania
"Czyste powietrze" - dotacje na wymianę ogrzewania (Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej)

Przypomnijmy - "Czyste powietrze" to rządowy program uruchomiony w 2018 roku, który oferuje dofinansowanie termomodernizacji oraz wymiany źródeł ciepła w domach. Wnioski składać będzie można do końca 2027 roku. Program skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonego budynków jednorodzinnych. Maksymalne dofinansowanie wynosi 53 tys. zł. Na początku tego roku, od 1 do 21 stycznia, nabór wniosków został wstrzymany. Od 29 lipca wchodzą w życie zmiany, które uproszczą proces uzyskiwania dofinansowania. 

Jakie zmiany w kwestii wniosków?

Kluczową zmianą w programie jest delegacja uprawnień do przyjmowania wniosków. Od końca lipca wnioski o udział w programie będą przyjmować również gminy. Do tej pory tylko Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej były zobligowane do przyjmowania dokumentów.

Zmianie uległ wzór formularza wniosku o dofinansowanie. Został uproszczony i wyposażony w warunki umowy dotacji oraz oświadczenie woli wnioskodawcy. Dzięki temu nie będzie już konieczna dodatkowa wizyta w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Kolejna zmiana dotyczy podziału formularza. Została wyodrębniona osobna część na ustalenie wysokości dochodu przypadająca na członka gospodarstwa domowego.

Zmiana wymagań programu

Z Programu Priorytetowego Czyste Powietrze usunięty został załącznik nr 1 „Wymagania techniczne”. Zapisy przeniesione zostały do dokumentu głównego.

Budynki nieobjęte wymianą w ramach programu, które otrzymały pozwolenie na budowę przed 15.12.2002 r., zostały zwolnione z konieczności spełnienia warunków technicznych dla źródeł ciepła. Pozostał tylko wymóg dla źródeł ciepła na paliwa stałe – co najmniej 5 klasa normy europejskiej EN 303-5:2012.

Doprecyzowanie kosztów kwalifikowanych

Jak informuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wnioski złożone przed wejściem w życie zmian rozpatrywane będą zgodnie z regulaminem obowiązującym na dzień składania wniosku.  

Od 29 lipca br. maksymalny okres kwalifikacji kosztów nie może przekraczać 30 miesięcy od daty założenia wniosku. Do tej pory maksymalny okres wskazywany był jako 24 miesiące po podpisaniu umowy o dofinansowanie.

Co z zabezpieczeniem umowy?

Wprowadzone zmiany usuwają przymus składania przez beneficjenta programu weksla in blanco z klauzulą bez protestu w ramach zabezpieczenia prawidłowego wykonania umowy dotacji.

Zmienione zostały również wzory dokumentów służących do rozliczenia umowy w związku z dopasowaniem do aktualnego regulaminu.

Jak tłumaczą przedstawiciele podmiotów odpowiedzialnych za realizację programu "Czyste powietrze", modyfikacja ma na celu usprawnienie realizacji i ułatwienie do niego dostępu potencjalnym. wnioskodawcom

Dominika Florek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 28 greatmongo

Nie rozumialem po co dawac dokumenty potwierdzajace dochod jesli zarabia sie ponizej 1500 miesiecznie. Wedlug poczatkowej wersji kazdy mial wtedy dostac te sama (mniejsza) doplate.

Potem oczywiscie weszla zmiana, ktora dalej ograniczala doplaty w zaleznosci od dochodu.


Czyli rzad planowal od poczatku ograniczac doplaty, tylko sciemnial, ze jest inaczej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne