REKLAMA

Zmiany w opodatkowaniu lekarzy i pielęgniarek. Nie rozliczą się już po staremu

2022-01-21 06:00
publikacja
2022-01-21 06:00
Zmiany w opodatkowaniu lekarzy i pielęgniarek. Nie rozliczą się już po staremu
Zmiany w opodatkowaniu lekarzy i pielęgniarek. Nie rozliczą się już po staremu
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

"Polski ład" przyniósł zmiany opodatkowania także dla personelu medycznego. Lekarze czy pielęgniarki nie mogą już korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli pracują na rzecz m.in. szpitali, przychodni oraz innych ośrodków. Podpowiadamy, jaki mają wybór.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r. przepisami ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie) podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, nie mogą korzystać z opodatkowania w formie karty podatkowej, jeżeli wykonują tę działalność na rzecz:

  • osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej,
  • osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

W praktyce oznacza to, że lekarze, stomatolodzy, pielęgniarki oraz pozostałe osoby prowadzące działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, które we wnioskach PIT-16 złożonych przed obecnym rokiem wskazali jako odbiorców świadczeń np. szpitale i przychodnie, nie mają już prawa do opodatkowania swojej działalności w formie karty podatkowej.

– Nowe przepisy przewidują wybór jednej z trzech form opodatkowania. Osoby świadczące usługi w zakresie zdrowia ludzkiego mogą wybrać rozliczanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej), podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Ta ostatnia opcja opłaca się w sytuacji, gdy podatnik nie ma kosztów takich jak opłata za wynajem lokalu, zakup materiałów czy pensja dla personelu. Ryczałt będzie korzystny dla osób, które wystawiają rachunek za świadczenie usług szpitalowi lub przychodni. Jednak na "opłacalność" danej formy opodatkowania wpływają także inne czynniki: wysokość przychodów, wysokość kosztów oraz dalszy plan prowadzenia działalności – komentuje księgowa z jednego z wrocławskich biur rachunkowych.

Zgodnie z nowymi zapisami "Polskiego ładu" osoby wybierające ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zapłacą niższą stawkę w wysokości 14 proc. przychodu ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej, wcześniej było to 17 proc.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Do kiedy czas na zmianę formy opodatkowania?

"Na dokonanie wyboru opodatkowania w danym roku podatkowym w formie podatku liniowego albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych podatnicy mają czas do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego" – informuje Ministerstwo Finansów.

W praktyce oznacza to, że podatnicy, którzy osiągnęli przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w styczniu bieżącego roku, mają czas na złożenie odpowiednich dokumentów do 20 lutego 2022 r.

Lekarze, stomatolodzy i pielęgniarki teoretycznie nie muszą składać oświadczenia odnośnie zmiany formy opodatkowania. Co w sytuacji, jeżeli podatnik nie zdecyduje się na zmianę formy opodatkowanie? Osoby, które nie złożą właściwego oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie podatku liniowego albo w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20 lutego 2022 r., będą automatycznie rozliczane na zasadach ogólnych według skali podatkowej.

Ta forma opodatkowania jest rozliczeniem domyślnym. W praktyce oznacza to, że przedstawiona grupa podatników osiągająca dochody z działalności gospodarczej będzie rozliczana na zasadach ogólnych, chyba że odpowiedni dokument zostanie złożony w formie pisemnej do właściwego urzędu skarbowego.

DF

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (12)

dodaj komentarz
kiwixix
Większość tych lekarzyn jest zbędna, potrzebni są chirurdzy, dentyści, ortodonci, lekarz, który potrafi szybko uratować życie w nagłym przypadku. Reszta OUT, bo to są jedynie dealerzy firm farmaceutycznych. Dodam, że poziom wiedzy polskich lekarzy jest niezwykle marny w porównaniu do amerykańskich, zarobki polskich konowałów zupełnie Większość tych lekarzyn jest zbędna, potrzebni są chirurdzy, dentyści, ortodonci, lekarz, który potrafi szybko uratować życie w nagłym przypadku. Reszta OUT, bo to są jedynie dealerzy firm farmaceutycznych. Dodam, że poziom wiedzy polskich lekarzy jest niezwykle marny w porównaniu do amerykańskich, zarobki polskich konowałów zupełnie nie są adekwatne do ich umiejętności i wiedzy. Powinni zarabiać tylko średnią, albo mniej, tym bardziej, że za swoje partactwa w ogóle nie odpowiadają. Polska to dla tych konowałów jest istnym eldorado. Dużo zarabiają, za nic nie odpowiadają, udają, że leczą. Polski karton.
mesten
No widać po tym wpisie ze psychiatra się nie spisał albo przypadek nie do uratowania.
kiwixix odpowiada (usunięty)
Zamiast siedzieć i pisać bzdurne komentarze, poczytaj słownik ortograficzny nieuku.
kiwixix odpowiada (usunięty)
To jeszcze dodam nieuku, bo pewnie nie wiesz o co chodzi. Sprawdź jak się pisze "prUchnica".
kiwixix odpowiada mesten
Czy też za chwilę usuniesz swój login jak twój poprzednik? Wracaj do podstawówki, kolejny co nawet pisać poprawnie nie potrafi. Czyżby profesur, czy doktUr?
szprotkafinansjery
U mojego lekarza inflacja już była przed zmianami.
Pokaż lekarzu co masz w garażu...
szprotkafinansjery
Żeby nie było - wiedza i praca wymaga dobrej płacy, tylko niech do cholery oni wreszcie przestaną płakać, ze mało zarabiają :D
Albo niech się postarają, by kasjerka w Lidlu zarabiała i u nas 2000€, a urzędnik niskiego szczebla 3500€, to będą im płacić poo 150€ za wizytę :D
kiwixix
Znajomy opowiadał mi kiedyś, że znał profesroka ze szpitala uniwersyteckiego, który sfałszował swoje badania naukowe, bo tak bardzo chciał uzyskać tytuł profesora. Nasze polskie profesUry - od ciągnięcia kasy od podatników.

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki