REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zmiany podatkowe w "Polskim ładzie". Prezydent Duda podpisał ustawę

2021-11-16 12:42, akt.2021-11-16 13:38
publikacja
2021-11-16 12:42
aktualizacja
2021-11-16 13:38
Zmiany podatkowe w "Polskim ładzie". Prezydent Duda podpisał ustawę
Zmiany podatkowe w "Polskim ładzie". Prezydent Duda podpisał ustawę
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w "Polskim ładzie" - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku w PIT wzrośnie do 30 tys. zł, a opodatkowane stawką 32 proc. będą dochody powyżej 120 tys. zł.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

"Bazujący na redystrybucji dochodów, promocji konsumpcji kosztem oszczędności i zwiększeniu roli państwa w życiu obywateli "Polski ład" nie jest czymś, co pomoże nam osiągnąć dobrobyt. Warto oddzielić warstwę propagandową od faktycznych założeń programu wyborczego obozu władzy" - komentował przed kilkoma miesiącami Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl.

Jak wyjaśniła Kancelaria Prezydenta RP we wtorkowym komunikacie, deklarowanym celem ustawy jest: „stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego, który pozwoli Polsce na zajęcie dominującej pozycji w wyścigu o inwestycje, będącego efektem procesu zmiany globalnych łańcuchów dostaw”.

"W treści uzasadnienia wskazuje się również na potrzebę szukania nowych rozwiązań wspierających wzrost oraz stabilizację nadwyrężonych na skutek pandemii wpływów budżetowych. W tym celu proponuje się projekt tzw. Podatkowego Restartu Gospodarki, którego ważną częścią ma być przeprowadzenie szerokiego programu repatriacji kapitału, finansowego i ludzkiego" - napisano w informacji KP RP.

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

Do najistotniejszych zmian wprowadzonych ustawą zaliczono m.in. podwyższenie kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych do 30 000 zł; podwyższenie do 120 000 zł kwoty, po której przekroczeniu ma zastosowanie stawka podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 32 proc.

Wskazano także na rozszerzenie katalogu zwolnień od podatku dochodowego od osób fizycznych o określone przychody. Zgodnie z informacją ulgi obejmą przychody podatnika, który przeniósł miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; przychody podatnika, który w roku podatkowym w stosunku do co najmniej czworga dzieci wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, lub sprawował funkcję rodziny zastępczej; przychody otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, który mimo nabycia uprawnień emerytalno-rentowych nie korzysta z nich.

Poza tym zwrócono uwagę na wprowadzenie tzw. ulgi dla klasy średniej czy "zastąpienie prawa podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko (dzieci) do wspólnego opodatkowania się z dzieckiem możliwością odliczenia od podatku przez taką osobę kwoty 1500 zł".

Komunikat wskazuje, że dochody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, pozostaną opodatkowane wyłącznie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zniesione ma być prawo podatnika PIT i CIT do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będących odpowiednio budynkami mieszkalnymi, lokalami mieszkalnymi stanowiącymi odrębną nieruchomość, spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego oraz prawem do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Zwrócono także uwagę na zmianę zasad ustalania wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz "likwidację prawa podatnika do odliczenia kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej (pobranej przez płatnika) w roku podatkowym od kwoty należnego za ten rok podatku dochodowego od osób fizycznych albo zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne".

Zgodnie z komunikatem Kancelarii Prezydenta RP wprowadzony zostanie minimalny podatek dochodowy (od osób prawnych) w wysokości 10 proc. podstawy opodatkowani, ustanowione będą zasady opodatkowania spółki holdingowej oraz wprowadzona instytucja tymczasowego zajęcia nieruchomości.

Ustawa wprowadza także instytucję porozumienia inwestycyjnego; zasady, że stosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej będzie dotyczyć wyłącznie tych podatników, którzy kontynuują stosowanie tej formy opodatkowania po dniu 31 grudnia 2021 r. oraz nie zrezygnowali z opodatkowania w tej formie po tym dniu i nie utracili prawa do opodatkowania w tej formie po tym dniu.

Przewidziano ponadto: ustanowienie zasad opodatkowania w grupie VAT; nałożenie na konsumenta obowiązku dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł; wprowadzenie instytucji nabycia sprawdzającego; abolicję podatkową dla podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne poprzez wprowadzenie przejściowego ryczałtu od dochodów w wysokości 8 proc. podstawy opodatkowania.

Zmiany, z pewnymi wyjątkami, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. 

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (84)

dodaj komentarz
alcabon
Mówiłeś, że nie będziesz podnosił podatków. Jak się nazywa człowiek, który robi co innego niż mówi?
Grzebiesz w kieszeni Polaków. Jak się nazywa człowiek, który wyciąga łapę po nie swoje pieniądze?
A teraz jeszcze do komunii pewnie pójdziesz.
jas2
Jednoosobowa firma to jak socjalizm demokratyczny. ;)
Jednoosobowa firma to kapitalista, który wykorzystuje sam siebie. :)

Owszem, kasjerka w Biedronce może szpanować, że ma własną firmę, ale to fikcja. Jest zwykłym pracownikiem.
valveval
Zlikwidowanie ulgi dla osób wynajmujących mieszknaia = mniej mieszkań na wynajem. Dziękujemy wam ociężała umysłowo władzo za mniej mieszkań na rynku. Kolejny sukces.
jas2
Już widzę jak ludzie wyburzają mieszkania...
jaho31
zmiany oczywiście w większości są pozytywne
są na forum zwolennicy Platformy Targowicy Obywatelskiej
którzy będą temu zaprzeczać ale oni już dawno odjechali

zmiany są korzystne dla osób, które mało zarabiają
są nawet korzystne dla osób które zarabiają sporo ale mają prawidłowy profil społeczny
tzw
zmiany oczywiście w większości są pozytywne
są na forum zwolennicy Platformy Targowicy Obywatelskiej
którzy będą temu zaprzeczać ale oni już dawno odjechali

zmiany są korzystne dla osób, które mało zarabiają
są nawet korzystne dla osób które zarabiają sporo ale mają prawidłowy profil społeczny
tzw posiadają żonę, dzieci

zmiany są niekorzystne dla osób bardzo dobrze zarabiających o profilu lgbt
żyjących samotnie tylko dla siebie, takich społecznych odszczepieńców
dla nich spółka z o.o. chociaż nie wierzę aby zakładali masowo takie formy
działalności300_pala
Tak, podwyższenie podatków to niezwykle pozytywny aspekt
jarekzbyszek
„Prawidłowy profil społeczny” powiem, folią szeleści. To chyba z Młodzieży Wszechpolskiej? Tak to nawet z Konfederacji by nie napisali.
jas2 odpowiada jarekzbyszek
„Prawidłowy profil społeczny”

Tak, jest coś takiego i powinno być nagradzane. I jest nagradzane w Polskim Ładzie.
jas2 odpowiada (usunięty)
"Nie. Dlatego wbij sobie do głowy jedno. Zrobię wiele, naprawdę wiele, żeby tego nie zapłacić."

I na złość mamie niech mi jeszcze uszy zmarzną.

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki