REKLAMA

Zmiany dotyczące książeczek mieszkaniowych. Premie będą wypłacane częściej

2020-12-05 06:00
publikacja
2020-12-05 06:00
fot. Lucjan Fogiel / FORUM

Sejm niedawno zmodyfikował zasady wykorzystania premii z książeczek mieszkaniowych. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, czy zmiany w tej kwestii rzeczywiście będą miały duże znaczenie.

Niektórzy posiadacze książeczek mieszkaniowych wciąż domagają się pełnej rekompensaty za środki, które z powodu inflacji straciły wartość na początku lat 90. Jest to godna uwagi determinacja, bo wcześniej orzeczenie niekorzystne dla takich osób wydał Sąd Najwyższy, a Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie. Większość posiadaczy książeczek mieszkaniowych zaakceptowała jednak premię gwarancyjną jako częściową rekompensatę za dewaluację oszczędności. Niedawno Sejm postanowił rozszerzyć listę inwestycji i wydatków mieszkaniowych, w związku z którymi może zostać wypłacona taka premia. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, na czym dokładnie polegają wspomniane zmiany. Powody do zadowolenia będą miały między innymi osoby planujące ocieplenie domu i wymianę pieca.

Termomodernizacja to najważniejszy element zmian

Rozszerzenie zakresu wykorzystania premii gwarancyjnych było postulatem, na który uwagę zwracał między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich w swoich pismach wysyłanych do rządu. Trudno jednak stwierdzić, czy właśnie te apele RPO zadecydowały o zmianach. W każdym razie rząd niedawno ogłosił, że zakres wykorzystania premii gwarancyjnej z książeczek mieszkaniowych zostanie rozszerzony. Odpowiednie regulacje dotyczące tej kwestii zawiera ustawa z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Wspomniany akt prawny, który media nazywają często społeczną częścią pakietu mieszkaniowego, wciąż czeka na akceptację przez Senat i prezydenta. Wydaje się jednak, że w sprawie nowych zasad wykorzystania premii gwarancyjnej nie powinno już dojść do zmian.

Ustawa z 28 października 2020 r. wskazuje, że po wejściu w życie nowych przepisów premia gwarancyjna może pokrywać również koszty związane z następującymi wydatkami oraz inwestycjami:

 • wniesieniem opłaty przekształceniowej w związku z uwłaszczeniem gruntu pod budynkami mieszkalnymi (chodzi o opłatę rozłożoną co najmniej na 5 lat),
 • termomodernizacją budynku mieszkalnego pod warunkiem, że suma wydatków brutto na materiały budowlane, urządzenia i usługi nie wyniesie mniej niż 6000 zł (katalog kwalifikowanych wydatków ma być taki sam, jak w przypadku ulgi termomodernizacyjnej w PIT),
 • montażem, wymianą albo modernizacją instalacji wodno-kanalizacyjnej,
 • montażem albo modernizacją instalacji elektrycznej lub gazowej,
 • dochodzeniem do własności mieszkania w ramach najmu instytucjonalnego (premia będzie dostępna po wpłacie 3% wartości lokalu).

Powyższe cele będzie można finansować przy pomocy premii gwarancyjnej już po 14 dniach od ogłoszenia ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa.

Na nowych przepisach skorzystają związki partnerskie

Z nowych regulacji mogą być zadowolone nie tylko osoby planujące np. ocieplenie starszego domu i wymianę przestarzałego pieca węglowego. Ustawa z 28 października 2020 r. usuwa również ważną barierę, na którą wcześniej skarżyły się osoby pozostające w związkach partnerskich. Tacy posiadacze książeczek wedle obecnych przepisów nie mogą uzyskać premii gwarancyjnej w związku z zakupem części ułamkowej używanego domu lub lokalu. Podobny problem dotyczy części spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nowe przepisy pozwalają na wypłatę premii, ale pod warunkiem, że nabywany udział w lokum lub spółdzielczym prawie nie będzie mniejszy niż 1/4.  

Ustawa z 28 października 2020 r. przewiduje zachowanie wcześniejszych przesłanek do wypłaty premii gwarancyjnej. Dlatego poza wszystkimi czynnościami oraz inwestycjami wspomnianymi wcześniej do otrzymania premii nadal będą uprawniać następujące sytuacje:  

 • kupno nowego mieszkania lub domu od dewelopera,
 • uzyskanie spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania lub prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej,
 • zakup lokalu lub domu wybudowanego przez spółdzielnię mieszkaniową,
 • zakończenie budowy własnego domu i przystąpienie do jego użytkowania,
 • zakończenie rozbudowy, nadbudowy lub przebudowy istniejącego budynku mieszkalnego albo pomieszczeń niemieszkalnych oraz późniejsze uzyskanie odrębnej własności lokalu mieszkalnego,
 • wpłata kaucji i/lub partycypacji na rzecz towarzystwa budownictwa społecznego,
 • całkowita spłata kredytu spółdzielczego z tzw. starego portfela,
 • wpłata środków na fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnoty,
 • wymiana okien, instalacji gazowej lub instalacji elektrycznej.

Do szybkiego wykorzystania premii gwarancyjnej na jeden z podanych celów zachęca między innymi niskie oprocentowanie wkładów na książeczkach mieszkaniowych. Obecnie jest ono zbliżone do 0,0%. Trzeba też wiedzieć, że ustawa niedawno uchwalona przez Sejm wprowadza roczne limity wypłat premii gwarancyjnej. Po ich przekroczeniu posiadacze książeczek będą musieli poczekać na pieniądze do kolejnego roku.

Autor: Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
kali17
Premie gwarancyjne są zaniżane ponieważ Bank PKO BP łamie prawo. Przy naliczaniu premii gwarancyjnej stosuje ustawe z 30.11.1997 roku. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w Polsce prawo nie działa wstecz i do książeczek mieszkaniowych założonych przed 30.12.1982 obowiązuje gwarancja zachowania realnej wartości Premie gwarancyjne są zaniżane ponieważ Bank PKO BP łamie prawo. Przy naliczaniu premii gwarancyjnej stosuje ustawe z 30.11.1997 roku. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że w Polsce prawo nie działa wstecz i do książeczek mieszkaniowych założonych przed 30.12.1982 obowiązuje gwarancja zachowania realnej wartości kwoty. Mówi o tym ustawa z 1965 roku trzeba poszukac w internecie. Bank zaniżając premie gwarancyjna zniechęca ludzi do realizowania książeczek dzięki temu dalej może obracać wkładami, które w 2018 roku stanowiły okolo 850 mln zl - sa dla banku wręcz darmowe pieniądze. Bank oszukal mnóstwo ludzi zaniżając im premie i żadne służby nie zajęły się tematem a amber Gold przy tym przekręcie to pikuś
eagleeye
Mam takową książeczkę potocznie nazywaną mieszkaniową. Co z tego jak mam wynajmowane mieszkanie a co za tym idzie mogę narazie obejść się smakiem. Pożyjemy zobaczymy co będzie dalej
bankster-kreator
Ciekawe co za 10-20lat dostaną posiadacze IKE w ramach rekompensaty? - może talon ... i balon?
meryt
bankster-kreator "Ciekawe co za 10-20lat dostaną posiadacze IKE w ramach rekompensaty? - może talon ... i balon?"

Zwolenniku "wydutkania" większości podatników wystarczy okres 30 X- 18 XI 2020 r. :)


bankster-kreator 2020-10-30 10:48
"kto nie wyjdzie ze spółek sp popłynie na długie
bankster-kreator "Ciekawe co za 10-20lat dostaną posiadacze IKE w ramach rekompensaty? - może talon ... i balon?"

Zwolenniku "wydutkania" większości podatników wystarczy okres 30 X- 18 XI 2020 r. :)


bankster-kreator 2020-10-30 10:48
"kto nie wyjdzie ze spółek sp popłynie na długie lata jak nie wieczność"

bankster-kreator2020-11-18 13:51 "Większość zawsze musi być "wydutkana" czy to akcje czy to nieruchomości"

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dworczyk-Premier-zobowiazal-spolki-Skarbu-Panstwa-do-budowy-szpitali-na-3-tys-miejsc-7991525.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ile-kosztuja-nas-emeryci-i-rencisci-8002915.html


bankster-kreator 2020-10-30 10:48
"kto nie wyjdzie ze spółek sp popłynie na długie lata jak nie wieczność"

30X/ 18XI
TPE 1,7/2,2
ALR 11/17,3
JSW 14,9/21
KGH 114/143
LTS 26,7/35
PEO 41,4/57
PGE 4,3/6,1
PGN 4,1/5
PKN 38/52
PKO 18,4/26
PZU 20,6/25,8
dlaczego_nie odpowiada meryt
A jaka jest wartość akcji PGG?
bankster-kreator odpowiada meryt
Meryt ile ci za to płacą, że we wszystkich artykułach najczęściej związanych z polityką od rana do wieczora wklejasz jakieś wyrwane z kontekstu pierdoły pod komentarzami? Ile nas to kosztuje z pieniędzy podatnika ?
meryt odpowiada dlaczego_nie
dlaczego_nie "A jaka jest wartość akcji PGG?"

A za ile sprzedaż, jeśli masz ? :)

meryt odpowiada dlaczego_nie
Jakby odjąć 266 mld euro wypłat rekompensat na rzecz operatorów i opłat EEG (mln EUR) w DE
akcje PGG byłyby notowane, jak inne przedsiębiorstwa węglowe :)

266 mld euro (2000-2019)
https://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz#Verg%C3%BCtungss%C3%A4tze

Akcje Coal Energy SA 500% wyżej od wyceny
Jakby odjąć 266 mld euro wypłat rekompensat na rzecz operatorów i opłat EEG (mln EUR) w DE
akcje PGG byłyby notowane, jak inne przedsiębiorstwa węglowe :)

266 mld euro (2000-2019)
https://de.wikipedia.org/wiki/Erneuerbare-Energien-Gesetz#Verg%C3%BCtungss%C3%A4tze

Akcje Coal Energy SA 500% wyżej od wyceny z marca, przy ujemnej wartości księgowej :)
prawnuk odpowiada dlaczego_nie
Gdyby ktoś to wziął, zaczął płacić podatki i finansować emerytury - warto mu zapłacić 25 mld euro
meryt odpowiada prawnuk
2007-2015;
"wartość płatności publicznoprawnych podmiotów sektora górnictwa... wyniosła ok. 64,5 mld zł."

2017-2019 powyżej 19 mld zł wpłat płatności publicznoprawnych.

"W 2018 r. podmioty w górnictwie węgla kamiennego razem... wpłaciły 6 103 083,0 tys. zł należnych płatności z
2007-2015;
"wartość płatności publicznoprawnych podmiotów sektora górnictwa... wyniosła ok. 64,5 mld zł."

2017-2019 powyżej 19 mld zł wpłat płatności publicznoprawnych.

"W 2018 r. podmioty w górnictwie węgla kamiennego razem... wpłaciły 6 103 083,0 tys. zł należnych płatności z tytułu zobowiązań publicznoprawnych wynoszących 6 102 949,0 tys. zł."
2019 r., 6 802 mln zł płatności publicznoprawnych.
2017 r., 6,5 mld zł. płatności publicznoprawnych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki