Zmiana czasu z letniego na zimowy na kolei

Pociągi będą w trasie godzinę dłużej, ale przyjadą na czas. Tak zapowiada się zmiana czasu na kolei. W nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki z godziny trzeciej na drugą.

Zmiana czasu z letniego na zimowy na kolei
Zmiana czasu z letniego na zimowy na kolei (fot. MS / Bankier.pl)

W tym czasie na torach będzie kilkanaście składów PKP Intercity. Jak mówi Marta Ziemska z biura prasowego spółki, w nocy pociągi zatrzymają się na najbliższych stacjach. Pasażerowie muszą się przygotować na godzinny postój. Dotyczy to 17 składów.

Na przykład TLK Mars relacji Kraków Główny - Kołobrzeg zatrzyma się na stacji Warszawa Wschodnia. Wszystkie nocne pociągi dotrą do stacji docelowych zgodnie z rozkładem jazdy już według nowego zimowego czasu.

Czas zimowy będzie obowiązywał do ostatniej soboty marca.

Dlaczego wprowadzono zmianę czasu?

Ekonomista, doktor Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej wyjaśnia, że czas zimowy jest właściwy dla geograficznego położenia Polski. Natomiast powodem, dla którego sto lat temu zaczęto przechodzić na czas letni, była chęć lepszego wykorzystania światła słonecznego.

Doktor Artur Bartoszewicz ocenia jednak, że we współczesnej gospodarce różnicowanie czasu na letni i zimowy nie ma już sensu. Wyjaśnia, że obecnie wiele osób pracuje w pomieszczeniach, w których komputery, światło, czy klimatyzacja są włączone niezależnie od tego, czy za oknem jest jasno, czy ciemno. Ekspert dodaje, że rezygnacja z różnicowania czasu wymagałaby porozumienia w ramach Unii Europejskiej. W przeciwnym razie powstałby bałagan, który zaszkodziłby europejskiej gospodarce.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek wskazuje, że o ile wytłumaczenie związane z wykorzystaniem energii słonecznej było uzasadnione kilkadziesiąt lat temu, to obecnie zmiana czasu raczej powoduje komplikacje. Przykładem jest transport, gdzie kursowanie zakłócone jest pociągów czy samolotów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~zegarmiszcz

Samoloty też się zatrzymują na godzinę, jak pociągi???

! Odpowiedz
0 0 ~Xxxxx

Przeciez zapowiadali ze jak przesuna czas na letni tak juz zostanie bo nikomu to nic nie daje wiec napewno w tym pospiechu zmian zapomnieli co obiecali ze naja zostawic ten czas w sookoju teraz godzine wieczorem bedzie sie siedzialo dluzej wiec rachunek za prad bedzie wiekszy czy o to chodzi

! Odpowiedz
0 0 ~niepelnosprawny_org

jestem "za", letni czas na stałe mi odpowiada

! Odpowiedz
0 2 ~Autokorekta

@wladek nie wiem czemu służy zmiana czasu, ale wiem, ze spacja służy oddzieleniu od siebie pojedynczych słów.

! Odpowiedz
0 6 ~Marek

To jest kompletna bzdura, ta zmiana czasu. Nic nie daje poza bezsensownymi utrudnieniami. Jaki sens jest siedzieć w środku nocy przez godzinę w pociągu na stacji gdzieś pośrodku niczego? Do tego przerwy w pracy różnych systemów, np. bankowość elektroniczna. Głupota, z którą czas skończyć!

! Odpowiedz
0 0 ~wladek

Toglupiemajsrowanieczemutosluzy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne