REKLAMA

Zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki

2020-03-29 09:51
publikacja
2020-03-29 09:51

W niedzielę po długiej i ciężkiej chorobie w wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki - wybitny twórca, jeden z najbardziej znanych i cenionych na świecie polskich kompozytorów. Za swą twórczość honorowany był wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi; pięciokrotny laureat nagrody Grammy.

fot. Omar Marques / / FORUM

Informację o śmierci artysty potwierdziło PAP Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka, żona kompozytora.

Krzysztof Penderecki, przedstawiciel tzw. polskiej szkoły kompozytorskiej w latach 60. XX wieku, "wielki odkrywca dźwięków", "eksperymentator", "wysunięta szpica muzycznej awangardy" - jak artystę określali krytycy - urodził się 23 listopada 1933 r. w Dębicy.

Wychował się w rodzinie o ormiańskich korzeniach. Początkowo uczył się grać na skrzypcach i pobierał lekcje kompozycji u Franciszka Skołyszewskiego. Następnie, w latach 1955-58 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w klasie Artura Malawskiego. Do pierwszego publicznego występu Pendereckiego doszło w 1959 r. na Międzynarodowym Festiwalu Warszawska Jesień; zostały wykonane wówczas "Strofy", za które, obok "Psalmów Dawida" i "Emanacji", otrzymał pierwsze nagrody na II Ogólnopolskim Konkursie dla Młodych Kompozytorów.

Światowy rozgłos przyniosły kompozytorowi utwory awangardowe z lat 60., takie jak "Tren Ofiarom Hiroszimy", czy "Pasja według św. Łukasza", które zapoczątkowały pasmo jego międzynarodowych sukcesów.

"Pasja wg św. Łukasza" to pierwsza rozbudowana forma w twórczości Pendereckiego. Utwór został napisany na zamówienie dla uczczenia 700-lecia katedry w Muenster, w której odbyło się pierwsze wykonanie - 30 marca 1966 roku. Stanowiło to punkt zwrotny w karierze artysty.

W latach 70. stanął za pulpitem dyrygenckim, prowadząc od tego czasu czołowe orkiestry symfoniczne w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji.

Z jego inicjatywy powstało Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach dedykowane młodym artystom. Był również wielkim miłośnikiem drzew – architektem liczącego ponad 2 tysiące gatunków drzew założenia parkowego w Lusławicach.

W jednym z wywiadów twórca "Polskiego Requiem", jednego z najważniejszych dzieł kompozytora, inspirowanego historią i kulturą ojczystą – wyznał: "myślę, że artysta jest świadkiem epoki, w której żyje i swoją twórczością reaguje na to, co się wokół niego dzieje".

Penderecki był doktorem honoris causa kilkudziesięciu uniwersytetów, członkiem honorowym najważniejszych akademii artystycznych i naukowych, a także honorowym profesorem wielu prestiżowych uczelni artystycznych.

Kawaler Orderu Orła Białego, za swą twórczość uhonorowany został wysokimi odznaczeniami krajowymi i zagranicznymi oraz prestiżowymi nagrodami, m.in. pięciokrotnie nagrodą Grammy.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ ozk/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
tbielik
Też miałem przyjemność być na koncercie prowadzonym przez Zmarłego w XI.2013 roku. Koncert odbył się w kościele.
hansklos23
Wracając z pracy miałem szczęść zobaczyć Pendereckiego i posłuchać jego 8 symfonii. On sam chciał posłuchać jak będzie brzmiała i na drzwiach filharmonii była tylko kartka próba - wstęp wolny. Na szczęście zostawił wiele po sobie. Wielkie dzieki.
gumball
Hahahahahaha, usmialem sie po pachy. Chyba jakas firma PRowa należaca do gazety wybiórczej albo ITI uruchomiła swoich troli :)
kolumb1234
Wybitny to był ale w swoim zadufaniu bo jako kompozytor to zwykły hosztapler taki dyzma muzyki
gumball
Skoro byl taki wynitny to niech ktos poda bez zagladania do Wikipedii choc jeden jego znany utwor. No, proszę? Dziadyga cale zycie krecil ze swoja zonką grube lody na panstwoej kasie bo nikt nigdy nie zaplavcilby grosza z prywatnej kieszeni za te "dzieła". A panstwo, czyli politycy odpowiednich opcji przelewali mu miliony Skoro byl taki wynitny to niech ktos poda bez zagladania do Wikipedii choc jeden jego znany utwor. No, proszę? Dziadyga cale zycie krecil ze swoja zonką grube lody na panstwoej kasie bo nikt nigdy nie zaplavcilby grosza z prywatnej kieszeni za te "dzieła". A panstwo, czyli politycy odpowiednich opcji przelewali mu miliony za kompozycje przy kadym molziwym swiecie: od dnia sianokosow po kolejną, okraglą rocznicę innej rocznicy. Facet nienawidzil wybitnego Wojciecha Kilara tylko dlatego, że Kilar poparł PiS w wyborach w 2005 r. i podburzyl cale srodowisko przeciwko przeciw niemu. A kto nie chcial marginalizowac Kilara byl niszczony przez Pendereckiego. Faktycznie, wybitny czlowiek.
khh
OK, podaj bez zagladania do wikipedii choc jeden znany utwor Kilara...
gumball odpowiada khh
Jesli nie znasz przynajmniej trzech slynnych kompozycji Kilara, to o czym z toba mozna rozmawiac? Nie osmieszaj sie ignorancie i patrz dalej w tvn24
pkc odpowiada gumball
to gowniaki z TVN i czytelnicy wybiorczej
khh odpowiada gumball
Poprosilem zebys TY podal jedna, testow na czytanie ze zrozumieniem na Nowogrodzkiej ci nie zrobili? Cos im standardy siadaja coraz bardziej :)
khh odpowiada pkc
Hahaha, odezwal sie wyznawca karlowatego szczerbatego pawiana i jego prorokini Holeckiej z kurskiej szczujni na Woronicza. Juz niedlugo WYPAD, co?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki