REKLAMA

Złoty słabnie. Kurs euro w górę przed posiedzeniem RPP

2021-01-13 09:53
publikacja
2021-01-13 09:53
fot. Billion Photos / Shutterstock

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej może przynieść kilka odpowiedzi odnośnie do średnioterminowych perspektyw polskiej waluty. W oczekiwaniu na informacje ze Świętokrzyskiej kurs euro ruszył w górę.

Od grudnia na rynek złoto aktywnie oddziałuje polityka Narodowego Banku Polskiego, który dopuścił się pierwszych od 10 lat interwencji osłabiających polską walutę. Bank centralny jasno i klarownie dał do zrozumienia, że życzy sobie bardzo słabej waluty i utrzymania wysokiego kursu euro. W tym celu może nawet zdecydować się na definitywne wyzerowanie stóp procentowych, obecnie i tak już ustawionych na rekordowo niskich i niemal zerowych poziomach.

/ Bankier.pl

W oczekiwaniu na środową decyzję RPP złoty umiarkowanie osłabił się. O 9:53 kurs euro kształtował się na poziomie 4,5281 zł i był o ponad grosz wyższy niż dzień wcześniej. Od czasu grudniowych interwencji NBP notowania euro utrzymują się powyżej linii 4,50 zł.

Przez poprzednie 10 lat złoty był słabszy niż obecnie tylko podczas kulminacyjnych momentów kryzysu finansowego, czyli na przełomie lat 2011/12 (ryzyko bankructwa Grecji i rozpadu strefy euro), w roku 2016 (brexit) oraz w 2020 (kryzys covidowy).

Za dolara amerykańskiego w środę rano płacono ponad 3,71 zł, czyli o grosz więcej niż we wtorek. Kurs franka szwajcarskiego dochodził do 4,19 zł i także był o grosz wyżej niż dzień wcześniej. Funt brytyjski wyceniany był na 5,08 zł, czyli o trzy grosze wyżej.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
witty
Te s.syny pod wodzą robiącego "łaskę" PISowi Glapy srają już po nogach żeby tylko pomóc kaczystom, okradając ludzi. Wyprzedają złotego, a stopy chyba już niedługo ujemne. Kiedy oni wreszcie pójdą precz!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki