REKLAMA

Złoto wymazuje noworoczne zyski. „Winnymi” dolar i obligacje

2021-01-08 09:59
publikacja
2021-01-08 09:59
Złoto wymazuje noworoczne zyski. „Winnymi” dolar i obligacje
Złoto wymazuje noworoczne zyski. „Winnymi” dolar i obligacje
fot. Pla2na / / Shutterstock

W piątek rano doszło do ostrego spadku notowań złota, będącego przedłużeniem tendencji obserwowanych od Święta Trzech Króli. Analitycy tłumaczą słabość królewskiego metalu wydarzeniami na amerykańskim rynku długu.

Jeszcze sam początek 2021 roku przyniósł mocny wzrost notowań złota, które przekraczając linię 1950 USD/oz. osiągnęły najwyższy poziom od dwóch miesięcy. Później jednak pojawiły się dość gwałtowne spadki. W ciągu 48 godzin dolarowe notowania złota obniżyły się o ponad 4%, zniżkując o blisko 80 USD na uncji.

W piątek o 9:53 kontraktami terminowymi na złoto handlowano po kursie 1892,50 USD za uncję trojańską, a więc o 1,2% niżej niż na zamknięciu czwartkowych notowań.

Analitycy wiążą ruchy na rynku złota z wydarzeniami w Stanach Zjednoczonych. Po wyborczej „dogrywce” w Georgii Demokraci przejęli kontrolę nad Senatem i po 20 stycznia uzyskają pełnię władzy.  To pozwoli im realizować ogromne wydatki fiskalne w ciężar długu publicznego skutkujące wyższą inflacją i być może także silniejszym na krótką metę wzrostem PKB.

Od razu zareagował na to rynek długu, gdzie rentowności 10-letnich obligacji rządu USA po raz pierwszy od marca przekroczyły poziom 1%. Choć to wciąż poziom bardzo niski, to jednak w krótkim terminie doszło do wzrostu realnych długoterminowych stóp procentowych w USA. O ile nadal pozostają one ujemne, to w ostatnich miesiącach dolarowe notowania złota wykazywały silną negatywną korelację właśnie z tym parametrem.

Równocześnie wzrost rynkowych stóp w Ameryce stał się katalizatorem dla korekty na parze euro-dolar. Umocnienie amerykańskiej waluty zwykle chodzi w parze z niższymi cenami złota wyrażonymi w USD.

I to właśnie teraz obserwujemy na rynku, mimo że przejęcie władzy przez Demokratów na dłuższą metę powinno sprzyjać wyższym cenom złota. Oznacza to bowiem wyższą inflację, wyższy dług publiczny i w dłuższej perspektywie słabszy wzrost gospodarczy w USA, co powinno premiować „twarde” aktywa względem akcji, obligacji i dolara.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (21)

dodaj komentarz
sel
Nie ma to nic wspólnego z prawdziwą wartością metali , 97 % obrotu dotyczy papierowych kontraktów za którymi nie stoi nawet w cieniu prawdziwy metal, chociaż jakiś idiota może się sugerować i sprzedać w tej cenie na co liczą.. Ci co kupują kontrakty jak potrzebują kasę muszą z nich wyjść po każdej cenie , a Nie ma to nic wspólnego z prawdziwą wartością metali , 97 % obrotu dotyczy papierowych kontraktów za którymi nie stoi nawet w cieniu prawdziwy metal, chociaż jakiś idiota może się sugerować i sprzedać w tej cenie na co liczą.. Ci co kupują kontrakty jak potrzebują kasę muszą z nich wyjść po każdej cenie , a jak chcą metal zamiast kontraktu to możliwe to jest tylko dla garstki wybranych, tylko w szczególnych okolicznościach i często po długim, długim oczekiwaniu( czekają aż ktoś sprzeda dopiero mogą zrealizować zakup jak nikt nie sprzeda to trzeba czekać dalej ... no bo przecież covid itp) Na kontraktach trudno zarobić bo zawsze mogą wykreować swoje kontrakty z odwrotną ceną żebyś stracił , a jak metalu brakuje to podnoszą marże W NIEBIOSA żeby nie było widać że CENA WZROSŁA..
dawcakapitalu
Wszystko spoko, tylko skoro to wina optymizmu to czemu platyna też tanieje, i to dużo?
sel
TO SAMO ROBIĄ Z PLATYNĄ I ZE SREBREM , ALE W KOŃCU BARANY ZROZUMIEJĄ ŻE ICH ROBIĄ W KONIA.
sel odpowiada sel
I metale będą skakać kilka razy wyżej niż śmieci BTC
itso_empty2
oj po prostu zmiana warty
itso_empty2
juz chyba ta euforie gdzieś widziałem możliwe ze będzie miała większa skale :D
open_mind
jakiś upierdliwy dzisiaj ten moderator

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki