Zieleniecki: Program Morawieckiego dot. OFE jest najbardziej konkretny

Najbardziej konkretnym programem dla II i III filaru jest program Morawieckiego - powiedział podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki (fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Jeśli chodzi o kwestie związane z OFE i z III filarem, to zgadzam się z tezą, że ta sytuacja, którą mamy dziś () wymaga zastanowienia. Mamy OFE, które są zobowiązane do tego, by zdecydowana większość aktywów była lokowana na giełdzie. Ja na to patrzę z perspektywy mojego resortu, tj. resortu, który jest odpowiedzialny za gwarancje pokrycia wypłat świadczeń emerytalno-rentowych" - powiedział.

"Mamy do czynienia z sytuacją, że środki, które mają być przeznaczone do finansowania przyszłych emerytur są obecnie przedmiotem dość ryzykownej gry na giełdzie. Wydaje mi się, że tego typu potrzeba sformułowania pewnych gwarancji dla ubezpieczonych - niezależnie od tego, jaki scenariusz dotyczący funkcjonowania drugiego filaru zostałby zrealizowany - tego typu potrzeba sformułowania gwarancji istnieje" - dodał.

Projekt zmian w OFE zaproponowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego zakłada przekazanie 25 proc. aktywów OFE na Fundusz Rezerwy Demograficznej, a reszty na III filar.

"W tej chwili, najbardziej sprecyzowanym, konkretnym programem, który zawiera propozycje dotyczące losów II i III filaru jest program pana premiera Morawieckiego. Liczymy, że założenia tego programu (Morawieckiego - PAP) znajdą się w tym dokumencie (dot. zmian w systemie emerytalnym - PAP)" - powiedział.

"Proponujemy w dokumencie, aby wprowadzić swego rodzaju sub-konto dwa, aby równowartość znajdujących się dziś na kontach czy na rachunkach w OFE mogła zostać zapisana na tym nowym sub-koncie tak, aby zagwarantować, aby ta kwota - niezależnie gdzie trafi czy do FRD, czy do nowych funduszy inwestycyjnych - była uwzględniona przy ustalaniu przyszłej emerytury" - dodał.

Zieleniecki powiedział, że nastąpi zmiana zasad funkcjonowania Funduszu Rezerwy Demograficznej.

"To nie jest projekt ustawy, to dokument obarczony wadą ogólności. Jeśli państwo wyciągają wniosek, że ZUS miałby być jedynym, czy jakimś superinwestorem na giełdzie, () to jest wniosek na pewno nieuprawniony. FRD jest Funduszem o charakterze kapitałowym - to fundusz, który inwestuje środki i te środki mają pokrycie kapitałowe. Oczywiście, ta propozycja, która znajduje się w projekcie dokumentu - jeszcze raz powtarzam projekcie - to propozycja, która wymagałaby zmiany zasad funkcjonowania FRD i zarządzania środkami, które do FRD trafią" - powiedział.

"Oczywista jest rzecz - i nie ma tu nic zaskakującego - że ZUS mógłby powierzyć funkcje zarzadzania środkami, które będą przekazane - niezależnie od koncepcji - do FRD. Czy "byłyby", bo ta decyzja nie jest jeszcze podjęta. Modyfikacja zasad zarzadzania tymi środkami, które w FRD się znajdą" - dodał. (PAP)

nik/ osz/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~rob

Ręce precz od moich pieniędzy w ofe - weźcie od buzka jak wam brakuje, twórcy tychże ofe

! Odpowiedz
1 6 ~uffffff

A więc dopiero gdy te pieniądze znacjonalizujemy będą naprawdę bezpieczne?

! Odpowiedz
0 9 ~focus

zabrac przywileje wymiaru sprawiedliwosc nieplaca skladek a emerturka wieksza niz ich odpowiedników na zachodzie to skandal dac im po 1000 zł to m wystarczy przez cale zycie nakrada tyle ze im wystarczy

! Odpowiedz
2 6 ~abc

To że pan Z wchodzi w d... panu M jest zrozumiałe.
Jedzą z jednego koryta.
Tyle słów a wszystko sprowadza się do kradzieży reszty pieniędzy obywateli ulokowanych w OFE.
Jaki by rząd nie był, każdy kradnie.
Taka w Polsce demokracja.

! Odpowiedz
4 8 ~Oz

OFE powinno mieć nakaz inwestowania w spółki, które regularnie płacą dywidendę wyższą od oprocentowania lokat bankowych inaczej to faktycznie spekulacja cudzymi pieniędzmi.

! Odpowiedz
6 3 ~zez

jasne jasne i co jeszcze? Może ustawowy nakaz żeby składki emerytalne bezpośrednio były przelewane na prywatne konta prezesów tych szemranych spółek?

! Odpowiedz
0 0 ~asdf

OFE są ułamkiem przyszłej emerytury, nie ma praktycznie żadnego niebezpieczeństwa z tytułu lokowania pieniędzy na giełdzie.

Poza tym jest już suwak.

Cała reszta to naganianie przez przygłupów z PiS dla celów otrzymania poparcia społecznego dla szkodliwych zmian.

! Odpowiedz
0 0 ~Merit

Aby spełnić warunek inwestowania w spółki płacące regularnie dywidendę to należałoby zmienić np. KSH w kierunku skasowania zapisów dotyczących dobrowolego i przymusowego skupu akcji własnych przez Spółki publiczne za pieniądze spółek uzasadniająć to tym że jest ustawa o obrocie mówiąca o skupie za pieniądze inwestorów oraz zmienić zasady rozliczania strat podatkowych w ciągu 5 lat.
Oba te przepisy łącznie pozwalają za pieniądze spółek realizować optymalizację podatkową (inżynierię finansową) przez akcjonariuszy mających pakiety większościowe oraz przejmować spółki bez angażowania środków własnych.
Przydało by się kompleksowo podejść do tego problemu bo ilość możliwych wariantów niepłacenia podatków jest bardzo duża. np. FIZAN, zwolnienia z podatków od zysków dla podmiotów prawnych pod warunkiem, że przez 2 lata reinwestują te pieniądze, itd,itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne