REKLAMA
PIT 2023

Zerowy VAT na żywność. Rozporządzenie już opublikowane w Dzienniku Ustaw

2023-12-09 17:10, akt.2023-12-11 08:52
publikacja
2023-12-09 17:10
aktualizacja
2023-12-11 08:52

Premier Mateusz Morawiecki poinformował na platformie X, że minister finansów Andrzej Kosztowniak podpisał rozporządzenie o zerowej stawce VAT na żywność w I kwartale 2024 r.W Dzienniku Ustaw już je opublikowano.

Zerowy VAT na żywność. Rozporządzenie już opublikowane w Dzienniku Ustaw
Zerowy VAT na żywność. Rozporządzenie już opublikowane w Dzienniku Ustaw
fot. 1000 Words / / Shutterstock

"Na moje polecenie Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 roku" - zapowiedział w czwartek wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Podpisana przez ministra Andrzeja Kosztowniaka rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w sobotę po południu. Wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 roku. Zostało ono już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Jak czytamy we wprowadzonych przepisach, "do dnia 31 marca 2024 r. obniżoną do wysokości 0 proc. stawkę podatku stosuje się również do towarów spożywczych" wymienionych w odpowiedniej ustawie.

Koszt zerowej stawki VAT na żywność w 2024 roku szacowany jest na 2,93 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji rozporządzenia.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona od 1 lutego 2022 r. w ramach jednej z tarcz antyinflacyjnych, których celem była ochrona społeczeństwa przed podwyższoną inflacją, wynikającą ze wzrostu cen, który poprzedził rosyjską napaść na Ukrainę. Zerowa stawka obowiązuje do końca bieżącego roku.

20 listopada posłowie PiS wnieśli do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, zakładający przedłużenie zerowego VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku.

W środę premier Mateusz Morawiecki zamieścił na ten temat nagranie w mediach społecznościowych. "Ustawa o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowa, ale nowa większość sejmowa ma problem z jej przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu" - powiedział w nagraniu. "Wymyśla różne tłumaczenia, na przykład, że nie zabezpieczyliśmy na to pieniędzy w budżecie. To oczywiście nieprawda, bo te pieniądze są" - zapewnił.

Autor: Mikołaj Małecki

mml/ mhr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
mtorrent
Zawsze jak pojawiają się argumenty "osobiste" tzn że mamy do czynienia z próbą manipulacji. Niedobrze mi jak widzę wpisy odnoszące się do wzrostu, wieku niedołężności z tym związanej, itp.
Wszyscy mamy chętnie opinie na sprawach na których się nie znamy. O bogu, o polityce, o podatkach. Wszystko co wydaje się że wiecie,
Zawsze jak pojawiają się argumenty "osobiste" tzn że mamy do czynienia z próbą manipulacji. Niedobrze mi jak widzę wpisy odnoszące się do wzrostu, wieku niedołężności z tym związanej, itp.
Wszyscy mamy chętnie opinie na sprawach na których się nie znamy. O bogu, o polityce, o podatkach. Wszystko co wydaje się że wiecie, wiecie z kominikatorów. A prawdą są realne podatki. PIS w zasadzie zlikwidował i tak kulejącą tzw klasę średnią i była też główna przyczyna klęski. Tzw klasa średnia jest najłatwiejszym łupem, bo zarabia sporo, na ulicę nie wyjdzie i jest za biedna na optymalizacje podatkowe. Czy PO przedstawiło ustawę o zmienie składek na ZUS? Ale powołało z 200 komisji śledczych (bo to jest extra kasa) dla członków, a ZUS, ZUS się PO przyda.
tisipiajpi
Teraz podpisać benzyne za 75 gr na litrze i niech Tuss ze swoja " hołownią " przejmuje stery.
stachsgh
0% na zywność ?? A gdzie na cukier, drożdże?? trzeba %%%
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
grzegorzkubik
To jest dobra decyzja Morawieckiego i jego rządu. Za kila miesięcy jak będzie się mówić głośno o upadku obecnej ekipy, podwyższającej podatki, utrudniającej ludziom życie i próbującej sprzedać polską suwerenność za grosze, to przypomną sobie ludzie, dzięki komu mają niskie podatki, 30 tys. kwoty wolnej i kiedy było im lepiej. Pół To jest dobra decyzja Morawieckiego i jego rządu. Za kila miesięcy jak będzie się mówić głośno o upadku obecnej ekipy, podwyższającej podatki, utrudniającej ludziom życie i próbującej sprzedać polską suwerenność za grosze, to przypomną sobie ludzie, dzięki komu mają niskie podatki, 30 tys. kwoty wolnej i kiedy było im lepiej. Pół roku i ekipa Tuska będzie miała margin call a późnij my zlikwidujemy ich otwarte pozycje tak jak brokerzy.
tomkooo
litosci, jakie niskie podatki jak w sumie wyszlo na to samo po likwidacji odliczen skladki zdrowotnej ;) ty nie widzisz belki w swoim oku, a drzazge w cudzym juz tak :) ile nowych niskich podatkow wprowadzil pis, kto zepsul sadownictwo (do ostatnich dni kiedy dudus wepchal kolejnych neo krs), afera ze zbozem - juz wiadomo kto z pis litosci, jakie niskie podatki jak w sumie wyszlo na to samo po likwidacji odliczen skladki zdrowotnej ;) ty nie widzisz belki w swoim oku, a drzazge w cudzym juz tak :) ile nowych niskich podatkow wprowadzil pis, kto zepsul sadownictwo (do ostatnich dni kiedy dudus wepchal kolejnych neo krs), afera ze zbozem - juz wiadomo kto z pis sie dorobil? czlowieku kup se okulary
1984 odpowiada tomkooo
Dzisiaj Tusk zostanie premierem i naprawi wszystko co PiS zepsuł... Nie może naprawić bo wszystkim wszystko obiecał i "pinindzy nie ma"? A to szkoda!
tomkooo odpowiada 1984
ale ja sobie zdaje sprawe,ze nie naprawi. mialem tylko nadzieje, ze bedize troche lepiej niz za pis.
przeciez kraju nie da sie rozwijac na dluzsza mete na socjalizmie i pozyczkach.
teraz zobaczysz, jak trupy z szafy zaczna wypadac. 20mld straty nbp itp. itd. przeciez te wszystkie poukrywane pozyczki z odsetkami bedziemy musieli
ale ja sobie zdaje sprawe,ze nie naprawi. mialem tylko nadzieje, ze bedize troche lepiej niz za pis.
przeciez kraju nie da sie rozwijac na dluzsza mete na socjalizmie i pozyczkach.
teraz zobaczysz, jak trupy z szafy zaczna wypadac. 20mld straty nbp itp. itd. przeciez te wszystkie poukrywane pozyczki z odsetkami bedziemy musieli splacic. uwierzyles w socjalizm, jak w argentynie
1984 odpowiada tomkooo
Wiesz jak sie liczy "zysk" lub "stratę" banków centralnych? Osobiście martwiłbym sie "zyskiem" bo wynika głównie z osłabienia złotego ale jak widzę wiedza ekonomiczna osiągęła dno i wodorosty.
kaczyslaw_
Czyżby długonos krzywousty łamał Konstytucję nawet w ostatnich dniach swojego rzadu?

Wcześniej musieli przegłosowywać ustawę, a teraz wystarczy tylko rozporządzenie?

Do jakiej ustawy odnosi się to rozporządzenie?
qwertas
Pozostanie Ci za tydzień tylko chwalenie Tuska za pro-niemieckie ustawy. Choćby, jak ustawa wiatrakowa, która nazywa się teraz AFERA WIATRAKOWA KOALICJI LIKWIDACJI. Siemens się cieszy z zysków w Polen, a ty będziesz chwalił Pana i zbawcę Tuska za grosze z trollowani.

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki