Żegnamy pasek na podpis na kartach płatniczych

analityk Bankier.pl

Silikonowy pasek zawierający wzór podpisu posiadacza karty płatniczej coraz częściej pozostawiamy pusty. Nic w tym dziwnego – gros transakcji potwierdzanych jest PIN-em lub nie potwierdzanych w ogóle. Organizacja Mastercard poinformowała właśnie, że od kwietnia 2019 r. nie będzie wymagać, aby ten element znajdował się na jej plastikach.

Jesienią 2017 r. organizacja Mastercard postanowiła pożegnać się z jedną z pozostałości po poprzedniej epoce w rozwoju kart płatniczych. Ogłoszono wówczas, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie potwierdzanie transakcji podpisem nie będzie wymagane. Sprzedawcy na tamtych rynkach od kwietnia 2018 r. mogą wymagać od klientów autografu, ale decyzję o tym, czy stosować tę procedurę, pozostawiono wolnemu wyborowi handlowców.

(fot. badmanproduction / YAY Foto)

18 października 2018 r. Mastercard zapowiedział rozszerzenie tej zasady na wszystkie kraje, w których wydawane są plastiki ze znakiem organizacji. Nowe reguły mają obowiązywać od kwietnia 2019 r.

Jednocześnie Mastercard poinformował, że obowiązkowe przestanie być zamieszczanie na karcie płatniczej wzoru podpisu posiadacza. „Podpis był przestarzałą formą autentykacji już od pewnego czasu, a usunięcie paska z kart zwiększy zaangażowanie uczestników obrotu kartowego w wykorzystanie rzeczywiście efektywnych technologii, które eliminują oszustwa” – powiedział cytowany w informacji prasowej organizacji Mike Cook, wiceprezes sieci handlowej Walmart.

Karty płatnicze oparte na standardzie EMV mogą funkcjonować z powodzeniem bez wzoru podpisu. Transakcje potwierdzamy zazwyczaj PIN-em albo nie potwierdzamy ich w ogóle przy płatnościach zbliżeniowych na niższe kwoty. Jako argument za eliminacją podpisu z procesu potwierdzania transakcji Mastercard przywołuje także rozwój nowoczesnych technologii monitorowania transakcji, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo operacji „na zapleczu”, bez udziału płatnika.

Wzór podpisu był jednym z elementów obecnych na kartach płatniczych od narodzin współczesnej formy tego instrumentu. W 2018 r. minęło 60 lat od wprowadzenia na rynek produktu, który zupełnie zmienił oblicze współczesnej bankowości detalicznej i rozpowszechnił zwyczaj płacenia plastikiem – karty kredytowej. Decyzja Mastercard to symboliczny koniec pewnej epoki i sygnał, że karty płatnicze stają się coraz bardziej „cyfrowe”.

Michał Kisiel

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil