REKLAMA

Zdrojewski: Trzeba podnieść wiek emerytalny

2019-11-18 06:20, akt.2019-11-18 11:27
publikacja
2019-11-18 06:20
aktualizacja
2019-11-18 11:27

Zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna, jeżeli nie chcemy przegrać wyborów prezydenckich – mówi w wywiadzie dla "Wprost" senator PO Bogdan Zdrojewski.

/ fot. Michal Grocholski / FORUM

Na pytanie, czy w Platformie jest przeświadczenie, że zmiany w kierownictwie są konieczne, Zdrojewski odparł, że w partii presja na dokonanie zmian jest bardzo silna, tyle że jest rozproszona. "Jeśli nie chcemy przegrać kolejnych wyborów, czyli prezydenckich, to zmiana w kierownictwie PO jest niezbędna. Jeżeli się nie dokona, to Małgorzacie Kidawie-Błońskiej w kampanii prezydenckiej będzie niezwykle ciężko" – stwierdził senator.

Zdrojewski wyraził przekonanie, że "kandydat jest jeden" - Kidawa-Błońska. Senator nie sądzi by w prawyborach wystartował Radosław Sikorski czy Bartosz Arłukowicz.

Pytany to po co są prawybory podkreślił: "Prawybory są po to, żeby Małgorzata Kidawa-Błońska miała silniejszy mandat. Jeżeli Bartosz Arłukowicz i Radosław Sikorski nie będą startowali w prawyborach, a wskażą Małgorzatę Kidawę-Błońską, to ją to wzmocni. Gdyby wystartowała tylko z mandatem Grzegorza Schetyny, miałaby słabszą pozycję".

Zdrojewski ocenił też w wywiadzie, że wzrasta poziom świadomości kosztów programów socjalnych, zwłaszcza niskich emerytur, ale także inflacji samego świadczenia.

Pytany czy Platforma powinna mówić wyborcom, że jak dojdzie do władzy, to podniesie wiek emerytalny, polityk odparł: "tak i powinna tłumaczyć, że obecny system skazuje miliony Polaków na głodowe emerytury". "Odpowiedzialny polityk musi mieć odwagę mówić prawdę, a przede wszystkim ponosić odpowiedzialność nie tylko za tu i teraz, lecz także przyszłą kadencje własnego narodu" – dodał.

Na uwagę, że podwyższenie wieku emerytalnego było decyzją, przez którą PO przegrała wybory, Zdrojewski odpowiedział: "nie sądzę". "Nie wierzę w to. Owszem, to nie była popularna decyzja. Faktem jest, że źle uzasadniona. Praktycznie bez przekonujących argumentów" – ocenił.

"Nie mniej jednak była to reforma polegająca na niezwykle łagodnym, stopniowym wyprowadzaniu nas z nieuchronnego kryzysu świadczeń emerytalnych. Tylko obecnej koniunkturze gospodarczej PiS zawdzięcza dziś brak natychmiastowych skutków swoich nieodpowiedzialnych decyzji".

Grabiec: wypowiedź Zdrojewskiego sprzeczna z programem PO

"Wypowiedź senatora Bogdana Zdrojewskiego w sprawie podniesienia wieku emerytalnego (Tygodnik Wprost nr 47) nie jest stanowiskiem Platformy Obywatelskiej i jest sprzeczna z jej programem. Platforma Obywatelska wielokrotnie podkreślała, że jest przeciw podniesieniu wieku emerytalnego i to stanowisko podtrzymuje" - napisał w reakcji na te słowa rzecznik PO Jan Grabiec. (PAP)

pś/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
sel
Lepsza głodowa emerytura niż kilka lat bez żadnej emerytury pracy czy zasiłku , bo kto zatrudni jak po 50 -tce zwalniają, a klopy czyścić , czy buraki plewić to chyba nie praca dla drogo wykształconych ludzi?. a innej nie ma..
sel
No wspaniale reklamuje wybory na Prezydenta kandydata PO.., Co za różnica jaki jest wiek emerytalny? ważne żeby była praca dla emerytów też to na pewno będą dalej pracować i brać skromną przecież emeryturę.
sel
Automatyzacja i tak wymusi skracanie wieku emerytalnego dalej i tygodnia pracy też, żeby każdy mógł chociaż przez parę godzin w tygodniu zarobić na utrzymanie,.
kris74keh
Jest za dużo uprzywilejowanych grup zawodowych.Nie będę wyliczał , bo każdy wie. To nie jest sprawiedliwe ani uczciwe w stosunku do całej reszty.
xiven
niesprawiedliwość jest wpisana w definicje życia i poniekąd rozwoju

jedyny udowodniony naukowo stan istnienia sprawiedliwości jest wtedy gdy wszyscy po równo nic nie mają
kubcon
Za czasów kiedy ten pan był ministrem kultury, zbankrutowały "Polskie Nagrania". Warner Music Poland kupił przedsiębiorstwo za 8,1 mln złotych, kupił ok 40 tyś. nagrań czyli 200 zł za utwór. Polskie Nagrania w swoich zbiorach miały twórczość: Niemena, Grechuty, Sośnickiej, Rodowicz, Czerwonych Gitar czy Za czasów kiedy ten pan był ministrem kultury, zbankrutowały "Polskie Nagrania". Warner Music Poland kupił przedsiębiorstwo za 8,1 mln złotych, kupił ok 40 tyś. nagrań czyli 200 zł za utwór. Polskie Nagrania w swoich zbiorach miały twórczość: Niemena, Grechuty, Sośnickiej, Rodowicz, Czerwonych Gitar czy płyty polskich artystów jazzowych. Dług PN wynosił 3.5mln, popaprańcy miast dofinansować spółkę to ją sprzedali, chwile później ze Spotyfy zniknęła cała masa płyt.

Tak to wygląda, żal było marnych 3.5mln złotych, taka ich filozofia, pamiętajcie o tym....
marxs
żaden kraj na świecie nie wytrzyma emerytur mundurowych po 15-25 latach wcześniej taki system byl w Szwecji ale go szybko zlikwidowali bo Szwecja była za biedna żeby cos takiego utrzymywać
ps.juz niebawem żeby utrzymywać i wypłacać wypasione mundurowe emerytury to reszta jeleni bedzie musiała robić do 80-
żaden kraj na świecie nie wytrzyma emerytur mundurowych po 15-25 latach wcześniej taki system byl w Szwecji ale go szybko zlikwidowali bo Szwecja była za biedna żeby cos takiego utrzymywać
ps.juz niebawem żeby utrzymywać i wypłacać wypasione mundurowe emerytury to reszta jeleni bedzie musiała robić do 80-dziesiątki
sztos1
Ciagle jakoś cicho o emerytach mundurowych . Przez 15 czy nawet 25 lat pracy nie płaca na swoje emerytury nic a dostają 5000 , 10000 czy nawet 20000 co miech . Dlaczego taka cisza w tym temacie . TYLKO ZUS , ZUS a jest jeszcze KRUS .
mrbean
Dokładnie, system emerytalny powinien być taki sam dla wszystkich obywateli Polski. Najśmieszniejsze jest to, że Ci którzy nie wytwarzają PKB i nie płacą składek do ZUS mają najwyższe emerytury, czyli dalej jest komuna i nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną. A frajerzy, którzy pracują w biznesie Dokładnie, system emerytalny powinien być taki sam dla wszystkich obywateli Polski. Najśmieszniejsze jest to, że Ci którzy nie wytwarzają PKB i nie płacą składek do ZUS mają najwyższe emerytury, czyli dalej jest komuna i nie ma to nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną. A frajerzy, którzy pracują w biznesie płacą na to całe towarzystwo, są przez państwo traktowani najgorzej.
jacho1804
Po co ten przymus ???
Dajcie MOŻLIWOŚĆ przejścia na emeryturę w wieku 65 lat, co wcale nie znaczy że wszyscy skorzystają z tej możliwości.
Jak będę wiedział że wstaję do pracy BO CHCĘ to chętniej to będę robił niż teraz :)

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki