Przetestowaliśmy zbliżeniowego Blika. Oto jak działa [Recenzja Bankier.pl]

Wojciech Boczoń2022-02-03 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-02-03 06:00

Klienci sześciu banków mogą od kilku tygodni korzystać z nowego rozwiązania płatniczego – zbliżeniowego Blika. Do wykonania płatności bezstykowej nie jest już im potrzebna karta płatnicza. Wystarczy smartfon z Androidem i modułem NFC. Jak aktywować usługę i płacić zbliżeniowym Blikiem? Sprawdzamy.

Przetestowaliśmy zbliżeniowego Blika. Oto jak działa [Recenzja Bankier.pl]
Przetestowaliśmy zbliżeniowego Blika. Oto jak działa [Recenzja Bankier.pl]
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

Zbliżeniowy Blik pojawił się w pierwszych bankach jesienią ubiegłego roku. Dziś nowy system płatności działa w Alior Banku, Banku Millennium, ING Banku Śląskim, mBanku, PKO Banku Polskim i Santander Banku Polska. Wykorzystuje przy tym technologię firmy Mastercard. Polski Standard Płatności, operator Blika, współpracuje z tą organizacją płatniczą już od 2019 roku.

PKO BP pochwalił się niedawno, że jego klienci od momentu udostępnienia zbliżeniowego Blika wykonali już milion transakcji. Codziennie (w dni robocze) klienci wykonują około 30 tys. takich płatności. Statystyki podał także mBank. Tu z kolei w ciągu dwóch miesięcy zbliżeniowego Blika aktywowało 170 tys. użytkowników, którzy wykonali ponad 1,5 mln transakcji. mBank podał jeszcze jedną ciekawostkę - dla porównania, taką liczbę korzystających z usługi Google Pay bank notował po 12 miesiącach od wdrożenia. Zbliżeniowy Blik rośnie jak na drożdżach, więc przyjrzyjmy się bliżej temu rozwiązaniu.

Zbliżeniowy Blik czy Google Pay - czym się różnią?

Ogólnie rzecz biorąc, płatność zbliżeniowym Blikiem wygląda podobnie jak w przypadku Google Pay czy Apple Pay. Smartfona z NFC należy zbliżyć do terminala płatniczego… i gotowe. Cała transakcja trwa kilka sekund – tak samo, jak w przypadku zwykłej płatności kartą zbliżeniową. Choć są tu pewne różnice. W Google Pay przy płatnościach do 100 zł wystarczy jedynie „podświetlić” ekran telefonu. W Bliku trzeba za każdym razem odblokować smartfona. I być może to tylko moje subiektywne odczucie, ale płatność Blikiem trwa minimalnie wolniej niż Google Pay. Choć mowa tu w zasadzie o sekundach.

Konto Direct z BLIKiem zbliżeniowym

Bonus do 250 zł

Sprawdź

Konto Jakie Chcę z BLIKiem zbliżeniowym

Do 400 zł premii

Sprawdź

Konto 360° z BLIKiem zbliżeniowym

Premia do 360 zł

Sprawdź

Zasadnicza różnica między Blikiem a innymi dostępnymi do tej pory rozwiązaniami mobilnymi polega jednak na tym, że aby płacić zbliżeniowym Blikiem, nie potrzebujemy już w ogóle karty. Możemy więc otworzyć konto w banku i nie wnioskować o tradycyjny plastik. Może być to zaletą w tych bankach, które pobierają opłatę za kartę. Karta jest natomiast potrzebna do takich usług jak Google Pay czy Apple Pay. Tam podpinamy ją bowiem do cyfrowego portfela i to za pomocą jej „wirtualnej kopii” dokonujemy płatności. Z drugiej strony płatności kartą – także w urządzeniach mobilnych – mają tę zaletę, że umożliwiają wnioskowanie o tzw. chargeback (obciążenie zwrotne).

Jak aktywować zbliżeniowego Blika?

Zbliżeniowy Blik jest dostępny dla telefonów z systemem Android wyposażonych w moduł NFC. Konieczne jest też zainstalowanie aplikacji mobilnej jednego z wyżej wymienionych banków (co oznacza, że trzeba mieć tam konto). Sam proces aktywacji zbliżeniowego Blika jest bardzo prosty. Ja testowałem go w ING Banku Śląskim, ale w pozostałych instytucjach operacja ta przebiega w analogiczny sposób. Aby włączyć zbliżeniowego Blika, wystarczy przejść do ustawień Blika i wybrać „Aktywuj” przy opcji Zbliżeniowy Blik.

Co ważne, konieczne jest, by telefon miał aktywne zabezpieczenie (PIN, wężyk lub biometria). W kolejnym kroku wybieramy rachunek powiązany z Blikiem, ustawiamy dzienne limity płatności i potwierdzamy aktywację usługi. W ING wpisujemy w tym celu czterocyfrowy PIN mobilny do aplikacji. Jeśli korzystaliśmy wcześniej z innych płatności zbliżeniowych smartfonem (np. Google Pay), system zapyta nas jeszcze, czy chcemy ustawić płatności zbliżeniowe Blikiem jako domyślny sposób płatności zbliżeniowych. I to w zasadzie tyle.

Jak płacić zbliżeniowym Blikiem?

Po aktywacji możemy od razu udać się na zakupy. W momencie finalizowania płatności wystarczy poinformować kasjera, że chcemy zapłacić zbliżeniowo. Następnie należy odblokować telefon (np. odciskiem palca) i przyłożyć urządzenie do terminala POS. Nie trzeba przy tym logować się do aplikacji czy nawet mieć aktywnego połączenia z internetem. Po kilku sekundach na ekranie smartfona pojawi się potwierdzenie wykonanej transakcji. W losowych przypadkach aplikacja może nas poprosić o ponowne odblokowanie telefonu – jest to dodatkowe zabezpieczenie.

Nowy telefon z NFC

Płać BLIKIEM bezdodykowo

Sprawdź

Telefony z NFC

BLIK bez kodu

Sprawdź

Nic nie stoi też na przeszkodzie, by używać zbliżeniowego Blika naprzemiennie z Google Pay (np. gdy do GPay podpięta jest karta kredytowa i z tego źródła chcemy skorzystać). W takiej sytuacji musimy jednak przełączyć domyślną usługę w ustawieniach płatności NFC w telefonie.

Aktywacja zbliżeniowego Blika nie wyklucza też możliwości dokonywania tradycyjnych płatności Blikiem – za pomocą kodu. Jeśli chcemy dokonać takiej płatności, wystarczy wygenerować kod w aplikacji i poinformować kasjera, że chcemy zapłacić kodem Blik (w przypadku zbliżeniowego Blika mówimy, że chcemy zapłacić zbliżeniowo). Jeszcze jedna ważna kwestia - w przypadku wyboru formy płatności w kasach samoobsługowych należy wybrać „płatność kartą” – w przypadku wybrania opcji z logo Blik trzeba będzie zapłacić kodem.

eKonto z BLIKiem zbliżeniowym

Premia do 450 zł

Sprawdź

Konto Jakże Osobiste z BLIKiem zbliżeniowym

Do 400 zł premii

Sprawdź

PKO Konto za Zero z BLIKiem zbliżeniowym

Bez opłat

Sprawdź

Uwaga na obudowę telefonu

Gdyby pojawił się problem z dokonaniem płatności zbliżeniowej Blik operator radzi, by sprawdzić, czy na przykład obudowa do smartfona nie blokuje sygnału NFC. - Niektóre obudowy i pokrowce na telefon mogą zaburzać poprawne funkcjonowanie technologii NFC, jej zdjęcie zniweluje ten problem – pisze Polski Standard Płatności. Radzi też, by przed dokonaniem pierwszej transakcji zbliżeniowej smartfonem sprawdzić, w której części urządzenia znajduje się moduł NFC (np. u góry, pośrodku, na dole). - Telefony mogą mieć umiejscowioną antenę NFC w różnych miejscach – w przypadku problemów z działaniem technologii NFC sprawdź w instrukcji swojego telefonu, gdzie umiejscowiona jest antena NFC – czytamy w poradniku opracowanym przez PSP.

Wspomniałem, że zbliżeniowy Blik działa na telefonach z Androidem. Nie mogą z niego korzystać użytkownicy iPhone’ów. Opcja płatności zbliżeniowych Blikiem jest dostępna także dla posiadaczy telefonów Huawei wyposażonych w system operacyjnym HMS (w mBanku, Millennium, PKO BP i Aliorze). Co ciekawe, w przypadku tych telefonów jest to jedyna opcja płatności zbliżeniowych, bo nie da się tam zainstalować Google Pay.

Dostępność zbliżeniowego Blika

System operacyjny

Banki

Android

Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska

HMS (Huawei Mobile Services)

mBank, Bank Millennium, Alior Bank, PKO BP

iOS

niedostępne

Za pomocą zbliżeniowego Blika można płacić wszędzie tam, gdzie akceptowane są karty Mastercard. W Polsce są to już wszystkie terminale płatnicze. Blikiem zbliżeniowym można też płacić za granicą, w każdym terminalu oznaczonym logo Mastercarda.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r. Telefon: 796 099 932

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (24)

dodaj komentarz
sdcs
"W Google Pay przy płatnościach do 100 zł wystarczy jedynie „podświetlić” ekran telefonu. W Bliku trzeba za każdym razem odblokować smartfona."

Jak pamiętam wystarczy włączyć opcję "Płać zablokowanym telefonem" i też można płacić Blikiem jedynie podświetlając ekran.
zenonn
Jaki argument by to używać?
Zdecydowanie wygodniej płaci się zwykłą kartą bankową.
Płacenie telefonem jest dla licealistów i geeków. Próbowałem, bez sensu.
Nie noszę portfela, noszę tylko smartfon? Gdzie noszę patelnię, że nie zmieści się karta w "kejsie" smarta?
Bogatsi mają ajfona, nie zapłacą.

demeryt_69
Ten tekst wygląda na płatny materiał reklamowy zamówiony przez PSP. Tyle w temacie.

PS. Obiektywne dziennikarstwo to już relikt!

demeryt_69
"Blikiem zbliżeniowym można płacić za granicą" - i o to właśnie szło gdy PSP połączyło siły z MasterCard.

Reszta to bełkot mendialny!

demeryt_69
Dlaczego ten tekst jest naszpikowany tyloma agresywnymi reklamami banków? Nawet AdBlock nie pomaga :)
tomkesz
Bez gotówki - będziecie niewolnikami! - TYLKO GOTÓWKA !!!!
demeryt_69
Coś takiego ... w takim razie setki mln ludzi na całym świecie jest w błędzie :)

tomkesz odpowiada demeryt_69
właśnie - jest w błędzie ! demokracja to najgłupszy system , gdzie menel spod budki piwnej co nic nie robi , ma ten sam głos , co aktywnie działa, jest praktykiem - takie czasy - oby świadomość ludzka tu wzrastała - amen!
demeryt_69 odpowiada tomkesz
Co ma menel pijący przed 'budką piwną' do płacenia kartą lub telefonem? Pijesz od rana samogon z buraków?

tomkesz odpowiada demeryt_69
widzisz - podstawowy problem twój - nie czytasz ze zrozumieniem - niczego się nie nałuczysz! :/

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki