REKLAMA

Zbigniew Ziobro chce, żeby Sąd Najwyższy zbadał sprawę uniewinnienia Jerzego Urbana

2021-12-03 16:28
publikacja
2021-12-03 16:28
Zbigniew Ziobro chce, żeby Sąd Najwyższy zbadał sprawę uniewinnienia Jerzego Urbana
Zbigniew Ziobro chce, żeby Sąd Najwyższy zbadał sprawę uniewinnienia Jerzego Urbana
/ FORUM

Sprawa Jerzego Urbana, uniewinnionego prawomocnie przed rokiem w procesie o obrazę uczuć religijnych, trafiła do nowej izby Sądu Najwyższego. Skargę nadzwyczajną w tej sprawie wniósł prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który domaga się ponownego rozpatrzenia sprawy.

Jak dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Sądzie Najwyższym, skarga Ziobry wpłynęła przed dwoma tygodniami.

Chodzi o sprawę publikacji w tygodniku "NIE", którego 88-letni Urban jest redaktorem naczelnym. W 2012 r. na okładce tego pisma opublikowano karykaturalną grafikę przedstawiającą wizerunek zdziwionego Jezusa Chrystusa wpisanego w drogowy znak zakazu.

Tygodnik NIE

W związku z tym prokuratura postawiła Urbanowi zarzuty obrazy uczuć religijnych. Po kilkuletniej batalii sądowej naczelny "NIE" został ostatecznie uniewinniony przez stołeczny sąd rejonowy. Prokuratura chciała odwołać się od tego orzeczenia, jednak spóźniła się ze złożeniem wniosku. Wyrok ostatecznie uprawomocnił się.

Z informacji uzyskanych przez PAP w Sądzie Najwyższym wynika, że nie jest to jednak koniec tej sprawy. Zbigniew Ziobro jako prokurator generalny wniósł w tej sprawie do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną na niekorzyść Urbana. Domaga się uchylenia zaskarżonego wyroku i ponownego rozpatrzenia sprawy przez sąd rejonowy. Według Prokuratora Generalnego kwestionowane orzeczenie stoi w sprzeczności z prawem poszkodowanych do ochrony ich konstytucyjnej wolności sumienia i religii. W skardze zarzucono też sprzeczność istotnych ustaleń sądu z materiałem dowodowym.

Zgodnie z przepisami sprawą tą zajmie się jedna z nowych izb w tym sądzie - Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. SN nie wyznaczył jeszcze terminu rozprawy.

Proces w sprawie Urbana ruszył w maju 2014 r. Mokotowska prokuratura zarzuciła mu, że w 2012 r. dopuścił do opublikowania "karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa, z mało inteligentnym wyrazem twarzy" - czym obraził uczucia religijne sześciu osób. Jak wskazywała wtedy prokuratura, wolność wypowiedzi nie jest nieograniczona, a ekspresja artystyczna nie może być "bez powodu obraźliwa dla innych".

Po kilkuletnim procesie w październiku 2018 r. sąd rejonowy orzekł, że Urban jest winny i skazał go za to na 120 tys. zł grzywny. Naczelny "NIE" odwołał się od tego wyroku. W konsekwencji warszawski sąd okręgowy uchylił w marcu 2019 r. orzeczenie sądu I instancji i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. Uchylenie wyroku argumentowano tym, że procedowanie w tej sprawie sądu rejonowego było wadliwe w szczególności w zakresie opinii biegłych.

W październiku ub. roku stołeczny sąd rejonowy uniewinnił Urbana. Zdaniem sądu, czyn Urbana nie stanowił znieważenia wizerunku Jezusa Chrystusa i związanego z nim kultu Najświętszego Serca Jezusowego. "Ekspresja artystyczna - obrazy, rzeźby, instalacje, filmy, fotografie, scenografie sztuk teatralnych, a także karykatury - wywołują i wywoływały w przeszłości i chyba zawsze wywoływać będą rozmaite kontrowersje wśród odbiorców. Jednak nie każde zachowanie naruszające standardy kultury i obyczajów może być traktowane jako znieważające" - wskazywała w uzasadnieniu tego wyroku sędzia Katarzyna Balcerzak-Danilewicz.

Od tego wyroku przysługiwało prokuraturze odwołanie. Jak infamował wtedy sąd okręgowy, prokuratura spóźniła się jednak z wniesieniem apelacji o jeden dzień. Stołeczna prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję sądu. Sąd nie uwzględnił go jednak i tym samym uniewinnienie Urbana w tej sprawie uprawomocniło się. (PAP)

autor: Mateusz Mikowski

mm/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
anannke
"Mokotowska prokuratura zarzuciła mu, że w 2012 r. dopuścił do opublikowania "karykaturalnego wizerunku nawiązującego do wizerunku Jezusa, z mało inteligentnym wyrazem twarzy" - czym obraził uczucia religijne sześciu osób." - strach pomyśleć co by się stało gdyby obraził 7, albo nie daj borze 8 osób XD
prawnuk
wesołe jest to, że w praktyce mamy tak samo z portretami Jezusa czy nie daj Boże "świętych" jak z portretami Mahometa. Jest po prostu TRADYCYJNY zakaz. Zniesiony z powodów merkantylnych
looxoos
Ziobro traktuje Państwo jak prywatny folwark, ludzie! przecież to wszystko jest za nasze pieniądze!
Ja sie zastanawiam czy on ma równo pod sufitem? Zachuwuje sie jak jakidakiś fanatyk...
forfun
zawzięty trep zamiast pilnować spraw ważnych pierniczy się o czapkę śliwek z wyrokami odnośnie mało szkodliwego czynu zajmując tym niepotrzebnie sądy oraz jeszcze bardziej obniżając poziom stanowiska które piastuje.
tępy zawzięty aparatczyk zamiast męża stanu.
już wolałbym urbana na jego miejscu - więcej
zawzięty trep zamiast pilnować spraw ważnych pierniczy się o czapkę śliwek z wyrokami odnośnie mało szkodliwego czynu zajmując tym niepotrzebnie sądy oraz jeszcze bardziej obniżając poziom stanowiska które piastuje.
tępy zawzięty aparatczyk zamiast męża stanu.
już wolałbym urbana na jego miejscu - więcej klasy i rozumu
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Cyrku ciąg dalszy, a świat nieustannie idzie do przodu :)

zenonn
kilku @#$%^
Fuj

Nie będziesz miał bogów cudzych przede mną.

Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią!


https://pl.wikipedia.org/wiki/Dekalog
https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=70
seamen odpowiada zenonn
super, ale to sa przykazania które obowiązują wierzących chrześcijan,
a nie wszystkich Polaków

dlatego dyskusja dotyczy tego czy obraz realnie narusza uczucia religijne
na gruncie prawnym
darius19 odpowiada zenonn
wyobraz sbie iz sa ludzie innych religii oraz niewierzacy. Nazywa to sie tolerancja. Swego czasu nasz kraj z tego slynal. Teraz - wrecz przeciwnie.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki