Zbigniew S. oskarżony o ujawnienie akt śledztwa ws. podsłuchów w restauracjach

Do 2 lat więzienia grozi Zbigniewowi S., oskarżonemu o ujawnienie w 2015 r. akt śledztwa warszawskiej prokuratury w sprawie nielegalnych podsłuchów w stołecznych restauracjach.

Zbigniew S. oskarżony o ujawnienie akt śledztwa ws. podsłuchów w restauracjach
Zbigniew S. oskarżony o ujawnienie akt śledztwa ws. podsłuchów w restauracjach (fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM)

Akt oskarżenia Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ w Warszawie - podał w piątek prok. Michał Dziekański, rzecznik tej prokuratury.

S. oskarżono o to, że w czerwcu 2015 r. upublicznił na portalu społecznościowym oraz na swej stronie internetowej kopie akt postępowania Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w sprawie "afery podsłuchowej", a także zamieścił nagranie ujawniające treść wyjaśnień podejrzanego.

"W toku śledztwa ustalono, że oskarżony dysponował kopią akt udostępnioną osobom, które - jako reprezentanci strony postępowania - miały prawo zapoznać się z nimi" - dodał prok. Dziekański. Nadal trwa śledztwo, którego celem jest wyjaśnienie, w jaki sposób akta trafiły do Zbigniewa S.

Art. 241 par 1 Kodeksu karnego stanowi, że kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Media określają S. mianem "kontrowersyjnego przedsiębiorcy", który prowadzi "prywatną wojnę z policją i państwowymi instytucjami"; piszą też o ciążących na nim wielu wyrokach sądowych za oszustwa.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie trwa proces, w którym oskarżeni w sprawie nielegalnych podsłuchów są: biznesmen Marek Falenta, dwaj kelnerzy Konrad Lassota i Łukasz N. oraz współpracownik Falenty Krzysztof Rybka. Sprawa dotyczy nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. w stołecznych restauracjach osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych.

Falenta i Rybka nie przyznają się do winy - Lassota i N. przyznają się. N. zeznawał, że Falenta za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów w restauracjach. Lassota jako swą motywację wskazał "nieprawidłowości popełniane przez funkcjonariuszy publicznych". Oskarżonym grozi do 2 lat więzienia.(PAP)

sta/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~xxx

a już pomyslałam że Zbigniewowi Ź :)ach to życzeniowe myślenie :)

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~maciej0228

To jest śmieszne, powinni być pociągnięci do odpowiedzialności wszyscy co byłi w tą aferę zamieszani i Ci co są odpowiedzialni za złe przechowywanie akt, w tym prokuratura i sąd.

! Odpowiedz
2 4 ~drit

Fajnie się bawią bandyci?
Do czasu. Skończy się pełne koryto pariasom, zacznie się czas oczyszczenia.
Szczególnie ostro zostaną oczyszczeni ci co chodzą w długich szatach, udają że żarliwie się modlą i obżerają domy wdów i sierot (czy jakoś tak Tam szło).
Nawet nie skomlcie o litość, myślcie co powiecie szefowi szefów tam w górze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~Wlk

Stonoga to kawal cwaniaka, wiec wiadomo, ze ma dobry interes w szumie. Z drugiej strony politycy - dopoki sa na wysokich stanowiskach - to sa elita spoleczna. "Komunizm" to niewypal, wiec mamy socjalizm + dziki kapitalizm, gdzie istnieja dwie warstwy spoleczne: elity i motloch. Polska klasa srednia nalezy rowniez do motlochu. Byc moze zyja na lepszym poziomie, niz proletariat, ale i tak nie maja prawa glosu. A wiec politycy wysokich szczebli, sedziowie i prokuratorzy, biskupi itp. Wszyscy ci przestepcy, gangsterzy i mafiozi na wysokich stolkach sa nietykalni dla motlochu. Jak plebs wyciagnie jakies ich brudy to plebs zostanie ukarany. Zasady sa jasne i przejrzyste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~drit

"Wszyscy ci przestepcy, gangsterzy i mafiozi na wysokich stolkach sa nietykalni dla motlochu."
Chciałbyś.
Zaprawdę powiadam wam że tylko bandytom wydaje się że są bezkarni.
Wszyscy nie uciekną.
Bez przebaczenia.

! Odpowiedz
1 11 ~Jstan

Tak to jest w tym naszym kraju,zlodzieja trzeba zawsze chronic,bo jak by przypadkowo doszlo do procesu takiego delikwenta co sporo ukradl to jest szansa sie troche przy nim oblowic,a biedaka to najprosciej zapuszkowac,bo od niego niczego niemozna sie spodziewac.

! Odpowiedz
0 16 ~chiwd

Kowal zawinił, Cygana powiesili.

! Odpowiedz
4 43 ~dj

Zamiast karac Tych którzy kombinowali i robili lewe interesy oskarżają ludzi którzy ujawniaja prawdę. Sprawiedliwość z najwyższej półki po prostu brak słów...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil