REKLAMA

Wyższy zasiłek pogrzebowy w 2021 r.? Jest projekt ustawy

2020-12-15 10:00
publikacja
2020-12-15 10:00
Wyższy zasiłek pogrzebowy w 2021 r.? Jest projekt ustawy
Wyższy zasiłek pogrzebowy w 2021 r.? Jest projekt ustawy
fot. Syda Productions / / Shutterstock

W 2021 r. zasiłek pogrzebowy może być wyższy o 75 proc. Posłowie złożyli projekt ustawy zakładającej podwyższenie świadczenia do 7 tys. zł. Kwota zasiłku nie zmieniła się od 9 lat.

Do sejmu w środę (9 grudnia) trafił nowy projekt posłów dotyczący zwiększenia kwoty jednorazowego zasiłku pogrzebowego do 7 tys. zł. Obecnie wynosi on 4 tys. zł i jak podkreślają pomysłodawcy zmiany ustawy nie jest wystarczający, aby pokryć wszystkie koszty związane z pochówkiem zmarłej osoby. Wysokość zasiłku pogrzebowego nie była zmieniania od 2011 r.

– W obowiązującym stanie prawnym zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tys. złotych. Kwota ta nie odpowiada aktualnym, typowym kosztom pogrzebu. Oznacza to, że zasiłek pogrzebowy przestał obecnie pełnić swoją funkcję, ponieważ nie umożliwia pokrycia całości lub większej części wydatków związanych ze złożeniem zmarłego do grobu i jego pożegnaniem. Wymaga to podwyższenia wysokości zasiłku pogrzebowego – czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Ustawodawca przewidział w nowym projekcie ustawy również automatyczną waloryzację świadczenia w każdym roku. Zasiłek pogrzebowy miałby być zwiększany przy zastosowaniu wskaźnika waloryzacji emerytur i rent od miesiąca, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.

Zasiłek pogrzebowy otrzymuje rodzina lub osoba/instytucja, która pokryła koszty pochówku zmarłego. Obecnie maksymalna kwota wynosi 4 tys. zł, którą rodzina otrzyma w ciągu 30 dni od złożenia wniosku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

DF

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Spadki i testamenty

Komentarze (4)

dodaj komentarz
habibi
Czas najwyższy. 6 tysięcy zasiłku sprzed prawie 10 lat było kwotą za wysoką. Można było spokojnie zorganizować pogrzeb za mniejszą sumę. Jednakże 4 tysiące mocno się zdewaluowało na przestrzeni dekady i teraz nie da rady zrobić pogrzebu w tej cenie. Chyba że samemu niesie się trumnę i wykopuje grób: wtedy starczy.
pakamera
sam,to będziesz kopał sobie grób,jak cię chłopcy z miasta wywiozą do lasu
pakamera
Autor informacji zapomniał dodać,że 9 lat temu zasiłek był wyższy i to rząd Tuska zmniejszył go o połowę,bo "w Zusie nie ma pieniędzy na wypłate emerytur,a ludzie na cmentarzach marmurowe pomniki stawiają".Taka była "argumentacja" posłów PO.
dlaczego_nie
Czyli ceny poszybują w górę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki