REKLAMA

Zarzuty dla b. lidera KOD Mateusza K.

2017-06-28 10:30
publikacja
2017-06-28 10:30

Zarzuty poświadczenia nieprawdy w fakturach oraz przywłaszczenia 121 tys. zł postawiła w środę Prokuratura Okręgowa w Świdnicy b. liderowi KOD Mateuszowi K. oraz b. skarbnikowi tej organizacji Piotrowi C.

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Jak powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk, w świdnickiej prokuraturze rozpoczęło się przesłuchanie w charakterze podejrzanych Mateusza K. oraz Piotra C. "Podejrzani sami stawili się do prokuratury. Prokurator postawił im zarzut poświadczenia nieprawdy w fakturach, przywłaszczenia 121 tys. zł i próby przywłaszczenia 15 tys. zł" - powiedział Orepuk.

Rzecznik przypomniał, że śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte w lutym 2017 r. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. W marcu przejęła je Prokuratura Okręgowa w Świdnicy.

Postawione w środę zarzuty dotyczą okresu od marca do listopada 2016 r. "Obaj podejrzani, działając wspólnie i w porozumieniu, poświadczyli nieprawdę w 9 fakturach wystawionych przez firmę Mateusza K. MKM Studio sp. z o.o. na rzecz Komitetu Społecznego KOD - 6 faktur i Stowarzyszenia KOD - 3 faktury. Faktury obejmowały koszty usług informatycznych, które w rzeczywistości nie zostały wykonane" - powiedział Orepuk.

Zdaniem prokuratury, obaj podejrzani przywłaszczyli w ten sposób 121 tys. zł. "Usiłowali także przywłaszczyć na szkodę Stowarzyszenia KOD pieniądze w kwocie 15 tys. zł za rzekome wykonanie podobnych usług, jednak wypłaty zostały zablokowane przez członków zarządu KOD" - dodał prokurator.

Śledczy ustalili, że wypłat na rzecz firmy Mateusza K. dokonywał ówczesny skarbnik KOD Piotr C. ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki pieniędzy pod nazwą "Dla demokracji". "W przypadku faktur wystawionych na rzecz Komitetu Społecznego KOD odbywało się to niezgodnie z celami zbiórki wskazanymi przez Komitet w zgłoszeniu zbiórki publicznej. Wypłaty były ponadto sprzeczne ze Statutem Stowarzyszenia KOD, zgodnie z którym do zaciągania zobowiązań na kwotę powyżej 10 tys. zł jest konieczna uchwała Zarządu" - wyjaśnił prok. Orepuk.

Rzecznik podkreślił, że zarzuty dla Mateusza K. i Piotra C. zostały postawione po zebraniu obszernego materiału dowodowego. "To m.in. zeznania członków organów statutowych Stowarzyszenia KOD, zeznania osób, które faktycznie wykonywały usługi informatyczne opisane w fakturach, czy raport Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia KOD za okres od 6 stycznia do 22 maja 2017 roku, z którego wynika, że pieniądze wypłacono bezpodstawnie i ze złamaniem procedur Stowarzyszenia" - wyliczył rzecznik.

Mateuszowi K. i Piotrowi C. grozi do ośmiu lat więzienia.

K. był przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji do końca maja 2016 r. Wówczas na pierwszym krajowym zjeździe delegatów KOD w Toruniu zrezygnował z ubiegania się o to stanowisko na kolejną kadencję.

pdo/ karo/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Hmm
Komisja Wenecka nie interweniuje..europosłanka Szlezwik Holsztajn von magdeburg tez nie,ci dawali mu nagrody w USA,Brukseli..nie??
sztos1
o czym tu mowa o 120000 pln bez jaj .
Ja się pytam kiedy ktoś odpowie za defraudacje ALE NIE MILIONÓW A MILIARDÓW .

"
Ile trzeba oddać klientom upadłych SKOK-ów z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?
Nazwa SKOK-u kwota (w mln zł)
Twoja SKOK 166
Wielkopolska SKOK 284
SKOK Skarbiec 88
SKOK Arka
o czym tu mowa o 120000 pln bez jaj .
Ja się pytam kiedy ktoś odpowie za defraudacje ALE NIE MILIONÓW A MILIARDÓW .

"
Ile trzeba oddać klientom upadłych SKOK-ów z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego?
Nazwa SKOK-u kwota (w mln zł)
Twoja SKOK 166
Wielkopolska SKOK 284
SKOK Skarbiec 88
SKOK Arka 91
SKOK Jowisz 82
SKOK Polska 170
SKOK Kujawiak 184
SKOK Wspólnota 817
SKOK Wołomin 2 247
SUMA 4129 [ cztery MILIARDY 129 MILIONÓW ]
opracowanie: money.pl na podstawie danych BFG "
Skoro jednak takie larum wokół alimenciarza to może zapyta prokuratura nietykalnego TADEUSZA z Torunia dlaczego " zajumał " kasę przeznaczona na ratowanie stoczni . Zapewniam kasę dziesiątek milionów
~qqryq
,,K. był przewodniczącym Komitetu Obrony Demokracji do końca maja 2016 r." A mnie się zdaje że dłużej i to znacznie dłużej... Czyli jak rok temu Kijowski wypadł z KODu to mamy rozumieć że teraz to wszystko już jest w porządku? Szczerze wątpię i uważam że jest jeszcze gorzej.
~Piotr
To było pewne że gościu który nie płaci alimentów na własne dziecko to łajdak i oszust. Gratuluje kodziarzom. Mieliście nosa komu zaufać i za kim pójść. Teraz w kolejce z puszkami do napełnienia ,,Obywatele RP" , aczkolwiek nazwanie tych ludzi obywatelami RP budzi we mnie niesmak. Dalej zrzutka na kolejną wydmuszkę WSIoków i To było pewne że gościu który nie płaci alimentów na własne dziecko to łajdak i oszust. Gratuluje kodziarzom. Mieliście nosa komu zaufać i za kim pójść. Teraz w kolejce z puszkami do napełnienia ,,Obywatele RP" , aczkolwiek nazwanie tych ludzi obywatelami RP budzi we mnie niesmak. Dalej zrzutka na kolejną wydmuszkę WSIoków i na barykady.

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki