REKLAMA
Tour de spółki

Zarzut płatnej protekcji dla biznesmena zatrzymanego ws. SKOK Wołomin

2020-02-04 14:06
publikacja
2020-02-04 14:06

Zarzut płatnej protekcji usłyszał warszawski biznesmen Jan R. zatrzymany przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym nadzoru nad SKOK Wołomin - poinformował PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Prokurator wnioskuje o tymczasowe aresztowanie mężczyzny.

/ fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM

"Zatrzymany usłyszał zarzut polegający na tym, że udzielił Marcinowi D. korzyści majątkowej nie mniejszej niż 500 tys. zł w zamian za pośrednictwo w załatwieniu sprawy w Komisji Nadzoru Finansowego" - powiedział PAP we wtorek rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc. Dodał, że chodziło o to, by KNF wyraziła zgodę na nieustanawianie zarządcy komisarycznego w SKOK Wołomin oraz na to, aby funkcję prezesa pełniła tam "określona osoba".

Przedsiębiorca jest już kolejną osobą zatrzymaną w związku z tym śledztwem. Dotychczas zatrzymano 10 osób, w tym byłych wysokich urzędników KNF oraz znanego trójmiejskiego adwokata Marcina Dubienieckiego (wyraził zgodę na publikację danych osobowych i wizerunku) i byłego wiceministra skarbu Przemysława Morysiaka (także zgodził się na podawanie danych i publikację wizerunku). Obaj usłyszeli zarzut płatnej protekcji. Chodzi m.in. o powoływanie się na wpływy w instytucji państwowej. Postępowanie obejmuje lata 2012-2014 r.

Dubieniecki został w połowie grudnia ubiegłego roku aresztowany na dwa miesiące. W stosunku do drugiego zatrzymanego (dwa dni wcześniej niż Dubieniecki), byłego podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa w latach 2004-05 Przemysława Morysiaka, szczeciński sąd rejonowy nie zdecydował o areszcie ani o środkach zapobiegawczych.

W głównym wątku śledztwa w sprawie nadzoru nad SKOK Wołomin CBA zatrzymało przed ponad rokiem byłe kierownictwo KNF, m.in. Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka, oraz pięcioro innych byłych urzędników Komisji. Szczecińska prokuratura zarzuciła im, że działali na szkodę interesu publicznego, dopuszczając do powstania szkody ponad 1,5 mld zł oraz na szkodę interesu prywatnego ponad 58 mln zł w SKOK Wołomin. Prokuratura nie wniosła wówczas o areszt.

Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie biznesmena Jana R. na dwa miesiące. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki