REKLAMA
Tour de spółki

Zarząd PO rozwiązał struktury partii na Dolnym Śląsku; Zdrojewski komisarzem

2016-03-22 16:12
publikacja
2016-03-22 16:12
www.protasiewicz.pl

Zarząd PO rozwiązał we wtorek struktury partii na Dolnym Śląsku i we Wrocławiu i wprowadził tam zarządy komisaryczne. Oznacza to, że funkcje szefa dolnośląskiej i wrocławskiej PO stracił Jacek Protasiewicz. Funkcję komisarza w regionie będzie pełnił Bogdan Zdrojewski.

Jacek Protasiewicz stracił funkcje szefa dolnośląskiej i wrocławskiej PO / fot. Maciej Kulczyński /

Poza rozwiązaniem struktur: regionalnej na Dolnym Śląsku i powiatowej we Wrocławiu, rozwiązano też strukturę powiatową w Jeleniej Górze. Wtorkowe decyzje zarządu to efekt audytu zarządzonego w regionie dolnośląskim. Podobny przegląd odbędzie się we wszystkich województwach.

"Struktura dolnośląska potrzebuje odnowienia i otwarcia na nowe środowiska. Z całą pewnością wiele podziałów, które występowały w strukturze, utrudniało funkcjonowanie Platformy" - powiedział PAP po zakończeniu spotkania zarządu rzecznik PO Jan Grabiec.

Podkreślił przy tym, że Zdrojewski to osoba szanowana na Dolnym Śląsku i pierwszy historyczny szef tamtejszej struktury. "Bogdan Zdrojewski gwarantuje, że każdy, kto będzie chciał pracować dla Platformy, będzie miał w niej dobre miejsce" - zaznaczył Grabiec.

Według niego, zmiany w dolnośląskiej PO nie przełożą się na funkcjonowanie Platformy w tamtejszym samorządzie. Utrzymana ma zostać dotychczasowa współpraca z prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem. "Pan przewodniczący Schetyna jest po rozmowie z Rafałem Dutkiewiczem; podtrzymana będzie koalicja w sejmiku dolnośląskim. W tej nowej formule z pewnością jest miejsce na współpracę z samorządowcami, którzy chcą być niezależni, ale którzy mają poglądy zbliżone do PO" - zapewnił rzecznik Platformy.

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. dolnośląska PO podjęła decyzję o wsparciu kandydatury Dutkiewicza, czemu wówczas sprzeciwiał się Grzegorz Schetyna, który w styczniu 2016 roku został szefem PO. Obecnie w radzie miasta Wrocławia radni PO i Dutkiewicza tworzą wspólny klub; z kolei w sejmiku funkcjonuje koalicja PO - Obywatelski Dolny Śląsk, któremu szefuje prezydent Wrocławia.

Zdaniem Grabca, do rozwiązania struktur na Dolnym Śląsku przyczynił się także kiepski wynik ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. "To było jedno z największych tąpnięć w skali kraju i to ewidentnie fakt, że tamtejsze struktury zajmowały się same sobą, był jedną z przyczyn takiego wyniku" - ocenił rzecznik PO.

W porównaniu z wyborami w 2011 r. Platforma straciła na Dolnym Śląsku od kilkunastu do nawet 20 pkt proc. poparcia. Pięć lat temu na listę PO do Sejmu głosowało 50,5 proc. wrocławian, co dało partii 9 mandatów; w ubiegłym roku kandydatów Platformy we Wrocławiu poparło tylko blisko 30,5 proc. (5 posłów).

Zgodnie ze statutem PO, wybory nowych władz PO na Dolnym Śląsku powinny odbyć się w ciągu 6 miesięcy. Komisarzem Platformy we Wrocławiu został b. senator Jarosław Duda.

Władze Platformy zdecydowały ponadto, że odbędzie się przegląd wszystkich struktur partyjnych. "W większości już się toczą, tak że w ciągu najbliższych tygodni zarząd się zapozna z informacją o pozostałych regionach" - zaznaczył Grabiec. Nie wykluczył, że konsekwencją audytu mogą być kolejne zmiany władz wojewódzkich.

"Myślę, że w ciągu 2-3 miesięcy wszystkie audyty zostaną zakończone. To jest taki czas na domknięcie wiosennych porządków i taki nowy start organizacyjny struktury, która będzie gotowa do tego, żeby wypracować lepszą pozycję Platformy do wyborów samorządowych za 2,5 roku. Dlatego robimy to teraz, żeby te spory nie wracały przed kolejnymi wyborami" - powiedział Grabiec.

Jacek Protasiewicz uchodzi w Platformie za jednego z głównych przeciwników Grzegorza Schetyny. Trzy lata temu, startując z poparciem ówczesnego lidera PO Donalda Tuska, na zjeździe dolnośląskiej Platformy w Karpaczu pokonał go w wyborach przewodniczącego regionu. Od tej pory w dolnośląskiej PO trwał konflikt, którego efektem były m.in. nieporozumienia przy wyłanianiu kandydatów w wyborach samorządowych w 2014 roku.

Do najostrzejszego z takich sporów doszło w Jeleniej Górze, gdzie dolnośląska PO wystawiła w wyborach włodarza miasta Marka Obrębalskiego (prezydent Jeleniej Góry w latach 2006-2010). Schetyna i jego stronnicy wsparli z kolei kampanię wyborczą ówczesnego prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, który ostatecznie wygrał wybory.

W marcu 2015 roku zarząd PO wyrzucił z partii pięciu działaczy z Jeleniej Góry związanych z Zawiłą, m.in. wiceprezydenta miasta Jerzego Łużniaka. Zawiła sam odszedł z Platformy jesienią zeszłego roku, w lutym jednak ponownie do niej wstąpił, po tym jak władzę objął Schetyna.

Urodzony w 1957 roku Bogdan Zdrojewski to m.in. były prezydent Wrocławia (1990-2001), senator w latach 1997-2000, następnie poseł (2001-2014). W latach 2006-2007 pełnił funkcję szefa klubu parlamentarnego PO, a później (2007-2014) - ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W maju 2014 roku został wybrany europosłem.

Dwa tygodnie temu zarząd PO rozwiązał struktury partii w Lubuskiem i w Zielonej Górze i tam również wprowadził zarządy komisaryczne. Funkcję komisarza powierzono senatorowi Waldemarowi Sługockiemu, stronnikowi Schetyny.

Wcześniej, w lutym z kierowania lubuską PO zrezygnowała jej wieloletnia szefowa, posłanka Bożenna Bukiewicz, która w Platformie uchodzi za bliską współpracowniczkę byłej premier Ewy Kopacz.

Pod koniec lutego Schetyna przeprowadził zmiany w zarządzie i kierownictwie PO. P.o. sekretarza generalnego został Stanisław Gawłowski, a wiceprzewodniczącymi - Tomasz Siemoniak i Borys Budka. Do zarządu weszli dodatkowo: Rafał Trzaskowski, Marcin Kierwiński i Ireneusz Raś. Zajęli w nim miejsca m.in. Radosława Sikorskiego, Jacka Rostowskiego i Danuty Pietraszewskiej, którzy zrezygnowali z zasiadania we władzach Platformy.

Szef PO chciał również, by z funkcji wiceszefa ustąpił Cezary Grabarczyk - ten jednak nie zgodził się i w tej sytuacji pod koniec lutego Rada Krajowa usunęła go z zarządu PO. (PAP)

mkr/ as/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~hm
A kogo to obchodzi. Bez donka to już nie ten poziom hipokryzji i łgarstwa.
~TK
Ta partia jest skończona.Oszukali swoich wyborców(OFE+układy z warcholstwem związkowym) a ci wyborcy to raczej inteligencja i raczej lepiej wykształceni.Tego typu elektorat takiego policzka nie zapomni tym bardziej,że nie wygląda na to, że doczeka się na słowa przeprosin,pokajania i skruchy.Już jest po was oszuści.
~sss
jeszcze poczekaj, najpierw popatrz, co jeszcze będzie robił pis.
~sss
rzeźnia na POkładzie Titanica
~Ćwok
Pamięta tę noc w Jeleniej Górze/Zakopanem.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki