Zarząd KHW chce zawiesić dodatkowe świadczenia dla górników na trzy lata

Zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) chce na trzy lata zawiesić wypłatę rozmaitych świadczeń, należnych górnikom na podstawie obowiązującego w spółce Holdingowego Układu Zbiorowego Pracy. Firma dąży do uproszczenia i uelastycznienia sposobu wynagradzania.

Zarząd KHW chce zawiesić dodatkowe świadczenia dla górników na trzy lata
Zarząd KHW chce zawiesić dodatkowe świadczenia dla górników na trzy lata (fot. REUTERS/Peter Andrews / FORUM)

W środę zarząd borykającej się z kłopotami finansowymi spółki spotkał się ze związkowcami, przekazując stronie społecznej informacje na temat sytuacji ekonomiczno-finansowej firmy; sytuację tę zarząd określił jako "bardzo trudną".

"Zarząd poinformował m.in. o zamiarze zawieszenia na trzy lata wszystkich świadczeń nieperiodycznych określonych w Holdingowym Układzie Zbiorowym Pracy" - poinformował po spotkaniu rzecznik KHW Wojciech Jaros.

Obowiązujący w holdingu układ zbiorowy pracy został zawarty w 1993 roku jako tzw. Holdingowa Umowa Zbiorowa. Od tej pory do układu dodano kilkadziesiąt protokołów dodatkowych. Układ reguluje m.in. zasady wypłaty wszelkich dodatkowych świadczeń, jak nagroda barbórkowa, nagroda roczna (tzw. czternasta pensja) oraz wiele przysługujących pracownikom dodatków, np. na pomoce szkolne dla dzieci, dojazdy na wakacje itp.

Rzecznik holdingu nie sprecyzował w środę, których konkretnie świadczeń ma dotyczyć trzyletni okres zawieszenia, wskazując jedynie, że chodzi o te dodatki, których wypłata jest nieperiodyczna, to znaczy nie są elementami miesięcznego wynagrodzenia.

Niezależnie od zaproponowanych przez zarząd działań, mają być kontynuowane negocjacje dotyczące zmiany obowiązującego w KHW układu zbiorowego. "Modyfikacje tej umowy, w tym uproszczenie systemu wynagradzania, powiązanie go z efektami pracy oraz z sytuacją spółki, stanowią jeden z elementów przyszłej strategii, dostosowującej spółkę do warunków rynkowych" - zaznaczył Jaros.

Rzecznik dodał, iż związkowcy przyjęli do wiadomości przedstawione im przez zarząd spółki informacje i potwierdzili udział w pracach dotyczących modyfikacji zapisów umowy zbiorowej. "Prace te będą kontynuowane w najbliższym czasie" - zapewnił.

Równolegle holding, który cztery lata temu wyemitował warte ponad 1 mld zł obligacje, prowadzi rozmowy z instytucjami finansowymi na temat umowy restrukturyzacyjnej zadłużenia. Niedawno zarząd KHW uzgodnił wstępne warunki porozumienia z obligatariuszami. Przygotowano tzw. umowę standstill, która obecnie czeka na zgodę korporacyjną ostatniego z grupy banków.

Umowa standstill to porozumienie dłużnika z wierzycielami, będące wstępem do właściwej umowy restrukturyzacyjnej. W tego typu umowie strony deklarują chęć rozmów na temat restrukturyzacji zadłużenia, a wierzyciele zawieszają wymagalność roszczeń i nie podejmują egzekucji.

Jesienią 2012 r. holding wyemitował warte ponad 1 mld zł obligacje. Program emisji przeprowadziło konsorcjum pięciu banków: PKO BP, Nordea, BZ WBK, BNP Paribas i DZ Bank. Były to obligacje pięcioletnie, z dwuletnim okresem karencji i trzyletnim czasem na spłaty. Ich zabezpieczenie to hipoteki na majątku pozaprodukcyjnym oraz zastawy rejestrowe.

Obecnie KHW pracuje nad programem restrukturyzacji, w ramach którego - jak informowali latem tego roku przedstawiciele Ministerstwa Energii - inwestorzy (Enea, Węglokoks i TF Silesia) mają zasilić holding kwotą ok. 700 mln zł - poprzez dokapitalizowanie KHW lub wniesienie kapitału do spółki celowej z udziałem holdingu. Częścią planu naprawczego ma być także umowa restrukturyzacyjna z obligatariuszami, wydłużająca w czasie termin wykupu obligacji.

KHW jest jedną z trzech największych śląskich spółek węglowych. Docelowo ma działać pod szyldem Polskiego Holdingu Węglowego. Resort energii rozważa też połączenie KHW ze spółką Węglokoks Kraj, do której należy kopalnia Bobrek-Piekary. (PAP)

mab/ dym/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~azaz

Pod żadnym pozorem nie wolno do tego dopuścić ! Chcemy dalej dotować górnictwo i być oszukiwani przez kolejne rządy ! I oczywiście chcemy ekologicznych, smrodzących pieców i elektrowni !

! Odpowiedz
0 1 ~komos

Najwazniejsze zeby khw dalej prosperowało, jeszcze nie pozbyli sie kopalni wujek ani ruchu slask, takie odwlekanie niczego nie naprawia. Tutaj potrzeba bardzo zdecydowanych działan naprawczych

! Odpowiedz
0 1 ~misza

pociotki i inni ustawkowicze jak zwykle ze zwacholskich ugrupowań robią zamach na demokracje. Minister Tobiszowski powinien na dzień dobry zając sie ZWIAZKAMI które doprowadziły do UPADKU TEJ KOPALNI!!!!

! Odpowiedz
0 4 ~artur

do tego trzeba z khw wyplewic zarowno krzykaczy zwiazkowych jak i ustawkowiczów

! Odpowiedz
0 2 ~bociek

tak ale khw nadal musi zrobic ogromna restrukturyzacje, mimo mozliwosci stosunkowo mało górników odchodzi na urlopy górnicze

! Odpowiedz
0 0 ~wojas

czy połączenie weglokoksu i khw bedzie dobre? hmmm weglokoks brał juz na swoje barki kopalnie ktore praktycznie upadały jak np zakład piekary i jakos teraz sa jednymi z lepszych na slasku

! Odpowiedz
3 23 ~Black

Zaraz polecą kamienie, spłoną opony, drogi zostaną zablokowane, przyjdzie Beatka, córka górnika i każe KHW sprzedawać swoje spółki, żeby zapłacić górnikom albo będzie kolejny skup węgla przez Agencję Rezerw Strategicznych (identycznie jak w Karierze Nikosia Dyzmy), czyli znów za nasze pieniądze. Jak długo jeszcze Polacy będą utrzymywali tych kretów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 5 ~simeone

Ciekawe do kogo będziesz miał pretensje jak Ci dupa zmarznie? Tylko mi nie pisz, że kupisz u ruskich. Węgiel już mocno drożeje. A nasi wschodni "bracia" tylko czekają, aż polski węgiel padnie. Będzie jak z gazem. Najdroższy w Europie a może i na Świecie. Terminal na 8 miliardów opłacało się postawić. I kto za niego zapłacił? Ale ładnie to sprzedali w TVN 24 i znaczy, że jest spoko. Pamiętaj... Amerykańce nie wojują na całym świecie bez przyczyny. Kto ma zasoby ten ma energię. Kto ma energię Rządzi i dzieli. Analizuj na chłodno... tona węgla kosztuje 500. Dopłacasz do niej podobno 100 złotych. 400 zostaje w Polsce. Tona węgla od ruskich kosztuje 450 i ile z tego zostaje w Polsce? Przecież to proste i logiczne. Zarobki górników to już od kilku lat mitologia. Koszt tylko obsługi rzeszy bezrobotnych po jednej kopalni będzie dużo wyższy niż tzw. dopłaty do kopalń. Co oczywiście jest bzdurą na resorach. Górnictwo nie przynosi strat, a tzw. ujemny wynik to efekt nieosiągniętego w rządowych założeniach zysku. Kopalnia jest jak dojna Krowa! Dasz jej jeść odwdzięczy się mlekiem. Przedoisz albo nie nakarmisz... po prostu zdechnie. Przez najbliższych 100 lat nie ma w Polsce Alternatywy dla Węgla. Elektrownia atomowa? 25 miliardów za 3 procent. No wspaniale! Na trójmiasto wystarczy! Malbork już z Kozienic! Ludzie macie jeszcze odrobinę rozumu?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 8 ~Ekon odpowiada ~simeone

simeone, po co wchodzisz na portal Bankier jak nie masz pojęcia o ekonomii. Coś co nie przynosi zysku powinno być zrestrukturyzowane albo zamknięte. Takie są prawidłowe działania w przedsiębiorstwach. Zostanie zamknięte to czy w Polsce będzie zimno? Bez sensu twierdzenie bo węgiel na światowych rynkach jest tańszy niż w Polsce (po opłaceniu ceł, transportu itp.). A jak na światowych rynkach węgiel zdrożeje to zaufaj ekonomii w Polsce też. Dopłacanie do bezrobotnych górników? A po co, niech sobie poszukają innej pracy. Czy hutnikom ze zlikwidowanych hut ktoś pomaga przez całe życie? nie..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~polak2

Na pokrycie strat w Kanadzie i Chile -Górnicy podziękujcie tym co kasę wywieźli do Kanady

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil