Zarobki polskiej reprezentacji na Euro 2016

Zaczęło się od 8 mln euro premii za sam awans do Euro 2016. Później milion euro za każdy wygrany mecz i 500 tys. euro za remis. Do kogo idą pieniądze? Do PZPN-u, który sam ustala, ile procent z puli wygranych otrzymają właściwi zwycięzcy – polska reprezentacja.

Polski Związek Piłki Nożnej zarobił już na początku Euro 2016 2,5 miliona euro za dwa zwycięskie mecze i remis w fazie grupowej. Najwięcej UEFA wypłaciła związkowi za samo wejście do mistrzostw – 8 mln euro i występ reprezentacji w ćwierćfinale – 2,5 mln euro.

Zarobki polskiej reprezentacji na Euro 2016 - na zdj. trener Adam Nawałka
Zarobki polskiej reprezentacji na Euro 2016 - na zdj. trener Adam Nawałka (FORUM)

Zarobki piłkarzy na Euro 2016

Stawki, jakie proponuje UEFA za udział w poszczególnych meczach w ramach Euro 2016, zasadniczo są podobne do tych, które PZPN otrzymał w 2012 roku. Z tą różnicą, że Polacy mogli liczyć tylko na premię za remis i premię za organizację Mistrzostw Europy. Mimo to UEFA przeznaczyła na same nagrody 301 mln euro, czyli o 105 mln euro więcej niż na rozgrywki zorganizowane w Polsce i Ukrainie, przy czym kwota ta jest dzielona w tym roku na 24, a nie jak 4 lata temu, 16 drużyn.

Zarobki piłkarzy i PZPN-u za Euro 2016

Źródło premii

Ile otrzyma PZPN

Ile (szacunkowo) otrzymają piłkarze

Awans na Euro 2016

8 mln euro

4 mln euro

Wygrana w meczu fazy grupowej z Irlandią (1:0)

1 mln euro

500 tys. euro

Remis w meczu fazy grupowej z Niemcami

500 tys. euro

250 tys. euro

Wygrana w meczu fazy grupowej z Ukrainą (1:0)

1 mln euro

500 tys. euro

Awans do 1/8 finału

1,5 mln euro

750 tys. euro

Awans do ćwierćfinału

2,5 mln euro

1,25 mln euro

Razem

14,5 mln euro

7,25

Źródło: Bankier.pl na podstawie danych UEFA

W najbardziej optymistycznej wersji możemy liczyć jeszcze na 4 mln euro za awans do półfinału i 8 mln za zwycięstwo lub 5 mln za przegraną w finale, co łącznie (przy zwycięstwie) wyniesie 26,5 mln euro nagrody dla Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Według nieoficjalnych informacji, piłkarze polskiej reprezentacji zarobią 40 proc. tego, co otrzyma PZPN od UEFA. Prezes PZPN-u Zbigniew Boniek zapowiedział, że piłkarze otrzymają premię w przypadku zakwalifikowania się do fazy pucharowej. Ile dokładnie otrzymają piłkarze? Można mówić jedynie o przypuszczeniach, ponieważ jak poinformował Bankier.pl Jakub Kwiatkowski z PZPN-u: "Są to wewnętrzne ustalenia pomiędzy PZPN a piłkarzami reprezentacji Polski i nie podajemy takich informacji opinii publicznej".

W 2012 roku PZPN wypłacił piłkarzom połowę wpływów z nagród, jakie otrzymał od UEFA. Jeżeli ten podział się utrzyma, Polska drużyna będzie miała do rozdysponowania już 7,25 mln euro.

Zarobki trenerów: Nawałka na szarym końcu

Jak wynika z raportu portalu FinanceFootball.com, wśród 24 szkoleniowców drużyn występujących na mistrzostwach Europy najlepiej zarabiał trener Anglików Roy Hodgson, którego roczne zarobki wynosiły około 5 mln euro. Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje szkoleniowiec Włoch Antonio Conte z wynikiem 4,6 mln euro rocznie.

Joachim Loew, trener niemieckiej reprezentacji, otrzymuje 3,2 mln euro, a niewiele mniej, bo 3 mln euro rocznie zarabia Vicente Del Bosque trzymający pieczę nad hiszpańską drużyną.
Adam Nawałka znalazł się dopiero na 18. miejscu w zestawieniu  z zarobkami rzędu 200 tys. euro w ciągu 12 miesięcy. Mniej otrzymują jedynie trenerzy Czech, Szwecji, Słowacji, Ukrainy.

O pieniądze nie muszą się martwić piłkarze reprezentacji, których wartość rynkowa rośnie z meczu na mecz. Kwoty transferów piłkarzy rosną z każdym meczem, a dodatkowym źródłem dochodu stają się premie wizerunkowe.

Rekordowy transfer Krychowiaka. PSG daje 45 mln euro

Rekordowy transfer Krychowiaka. PSG daje 45 mln euro

Sevilla porozumiała się z PSG w sprawie transferu Grzegorza Krychowiaka. Paryski klub ma zapłacić za pomocnika reprezentacji Polski 40 milionów euro i dodatkowe 5 milionów za wyniki. Jeżeli informacje te faktycznie się potwierdzą, Krychowiak będzie transferowym rekordzistą Polski.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Księgowy

Bardzo ładnie na tym tle wygląda (tzn. kontrastuje) średnia (polska) krajowa... :-)

! Odpowiedz
0 1 ~Gość

Ja polecam Pewny Kantor - z własnego doświadczenia. Zawsze zanim wybiorę kantor robię dokładny research i jakoś zawsze naprowadza mnie on na Pewny Kantor.

! Odpowiedz
0 1 ~bodi86

na Lokatach można zarobić więcej

http://inwestycyjnawolnosc.pl/zarabiaj-na-lokatach-2/

! Odpowiedz
0 2 ~dd

A fiskus ile zarobi?

! Odpowiedz
4 2 ~plebs

kase dostanie PZPN czyli ciemniaki w krawatach. piłkarze dostaną ochłapy. jedyne co to mogą liczyć na kontrakty, o ile ich managerowie nie okradną

! Odpowiedz
13 5 ~as

Komu kibicują dziś trolle z kod'u? Przecież każda porażka to ich sukces.

! Odpowiedz
0 3 ~CR7

wykrakałeś

! Odpowiedz
2 8 ~pepe

najwiecej przytuli Boniek tzw czarny koń Polskiej reprezentacji cicha woda kase rwie

! Odpowiedz
0 4 ~uczciwy_obywatel

Trzeba mówić o tym ile zarabiają piłkarze i trenerzy, by nie dochodziło do korupcji, prania brudnych pieniędzy i wielu innych patologicznych spraw związanych z powiązaniem piłkarzy z różnymi firmami bukmacherskimi i itp.

! Odpowiedz
7 6 ~Autortegokomentarza

No i już zaczyna się nasze polskie zaglądanie innym w kieszeń.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.