REKLAMA

EUROSTATZapracowany jak Polak. W UE bije nas tylko jedna nacja

Jacek Misztal2023-09-22 14:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-22 14:00

Nie jest zaskoczeniem, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w UE. W tym roku zaliczyliśmy awans - więcej niż my pracują jedynie... Grecy - wynika z danych opublikowanych przez Eurostat.

Zapracowany jak Polak. W UE bije nas tylko jedna nacja
Zapracowany jak Polak. W UE bije nas tylko jedna nacja
fot. kofana12 / / Shutterstock

Od wielu już lat Polska znajduje się w czołówce najbardziej zapracowanych narodów nie tylko w Unii Europejskiej, ale i na świecie. Jeszcze w 2020 roku zajmowaliśmy 3 pozycję pod tym względem w UE. W 2022 roku awansowaliśmy na drugie miejsce...

W 2022 roku przeciętny mieszkaniec UE w wieku 20-64 lat spędzał w pracy tygodniowo 37,5 godziny.
To znacznie mniej niż Grek - 41 godzin tygodniowo, Polak - 40,4 godziny, czy Rumun lub Bułgar - 40,2 godziny. Najbardziej z czasu pracy mogą być zadowoleni Holendrzy, którzy średnio pracują - 33,2 godziny tygodniowo, a także Niemcy - 35,3 godziny oraz Duńczycy - 35,4 godziny. W statystykach tych ujęto zarówno pracujących na pełen jak i niepełen etat.

Średni tygodniowy czas spędzany w głównej pracy (Eurostat)

Co ciekawe, w 2022 roku aż 7,6 proc. zatrudnionych w UE pracowało 50 lub więcej godzin tygodniowo. Z kolei poniżej 20 godzin tygodniowo pracowało 5,4 proc. zatrudnionych. Jednak największy odsetek osób - 46,8 proc. dotyczył osób, których tydzień pracy wynosi średnio 40–44 godziny. Udział ten przekroczył 50 proc. w 17 krajach UE i osiągnął ponad 80 proc. w Bułgarii, Rumunii, Łotwie, Litwie, Węgrzech, Słowenii i Polsce.

Eurostat

Równouprawnienie? Nie w długości pracy

Jeśli chodzi o różnice w czasie pracy pomiędzy mężczyznami i kobietami, we wszystkich krajach mężczyźni pracujący w pełnym wymiarze czasu pracy mają dłuższy tydzień pracy niż ich koleżanki. Najbardziej znacząca różnica wśród państw UE wystąpiła w Irlandii i Holandii - wyniosła ona odpowiednio 4,0 i 3,7 godziny.

Eurostat

W przypadku pracy na niepełny etat, w większości krajów to kobiety pracowały dłużej. Najsilniej wyróżniała się Dania, gdzie wystąpiła największa różnica w długości przeciętnego tygodnia pracy pomiędzy kobietami i mężczyznami zatrudnionymi w niepełnym wymiarze czasu pracy (odpowiednio 17,9 w porównaniu z 21,9 godziny).

Etat lepszy niż własna firma?

Eurostat w swoim opracowaniu porównał także czasy pracy osób na etacie oraz samozatrudnionych. Przedsiębiorcy zatrudniający innych pracowników (tj. pracodawcy) mieli najdłuższy średni tydzień pracy. Dla krajów UE w 2022 roku wyniósł on aż 47,5 godziny. Na drugim miejscu znalazły się osoby samozatrudnione, niezatrudniające pracowników (tzw. osoby pracujące na własny rachunek) – 40,7 godz. Dla pracowników średnia ta wyniosła z kolei 36,7 godziny.

Eurostat

Średni tydzień pracy pracowników w UE był w zakresie od 32,2 godziny w Holandii do 40,3 godziny w Rumunii. Średni tydzień pracy osób pracujących na własny rachunek wahał się od 33,2 godzin na Cyprze do 46,7 godzin w Grecji, a dla pracodawców od 38,5 godzin w Estonii do 51,2 godzin w Belgii - podsumowuje Eurostat.

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (31)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Jak wielkich kokosów od dekad na rynku i w gospodarce nie zarabia w większoszści % w ogromie zawodów to i niestety w tej coraz większej rynkowej detalicznej drożyżnie zmuszony jest lub nie ma wyjścia by związać koniec z końcem niestety coraz dłużej pracować.Taki niby coraz bardziej godny i niby coraz wiekszy kokosowy mamy rynek Cóż...Jak wielkich kokosów od dekad na rynku i w gospodarce nie zarabia w większoszści % w ogromie zawodów to i niestety w tej coraz większej rynkowej detalicznej drożyżnie zmuszony jest lub nie ma wyjścia by związać koniec z końcem niestety coraz dłużej pracować.Taki niby coraz bardziej godny i niby coraz wiekszy kokosowy mamy rynek dla większości% pracujących od dekad w ogromie zawodów niestety.
hesus777
Grecy haha najbardziej pracowity ? To że są w pracy nie znaczy że pracują. Widziałem kiedyś jak obsługa lotniska w Atenach pracuje. Specjalne pokoje gdzie sobie mogą pospać. I generalnie śpi ale jest w pracy.
U nas PRL wiec jakość pracy żadna…
cwiara
Kto pracuje ten pracuje a kto załapał się na pomostówkę może sobie odetchnąć. Z moich znajomych 50+ prawie nikt nie pracuje, poza kilkoma wykształciuchami, którzy za młodu zamiast iść do roboty to woleli bawić się w studiowanie i nie mają lat pracy.
sajetan
Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy ... i ukończyły co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) ..
pstrzezek
Od kiedy to długość tygodnia pracy mówi cokolwiek o ilości i efektywności wykonywanej pracy? Statystyki rodem z PRL gdzie się wyrabiało 150% normy nawet leżąc do góry brzuchem. Z całym szacunkiem ale proszę odwiedzić Ateny i zobaczyć jak bardzo pracowici są Grecy... Zwłaszcza w trakcie 3h przerwy na lunch ;)
gerypl
Słabe te statystyki. Ja od lat pracuje 55h-62h tygodniowo. Na budowach coraz mniej jest młodych osób nawet ci co przyjechali do nas z UA są przeważnie po 50. Jak tak dalej pójdzie to naprawdę nie będzie fachowców do pracy.
bartek_kaboom
Grecy najbardziej zapracowanym krajem w UE to taki oksymoron... no faktycznie, bardzo rzetelne badanie.
akcjoinm
nie liczy się ile ktoś spędza czasu niby w pracy ale jak pracuje i jaka jest jego wydajność.
marekg73
Polacy 45% pracuje, niemcy 55%, szwajcaria 60%. Tyle w temacie o nierobach w UE.
Niskie bezrobocie bo nawet pracy nie szukają ( a tylko tacy sa jako bezrobotni)
Ci co pracująM pracują tyle bo maja jeszcze nierobów na utrzymaniu dużo.
Niemcy wiek emerytalny 67. Szwajcaria, 500+ tylko dla pracujących, urlop maciezyćnski 10
Polacy 45% pracuje, niemcy 55%, szwajcaria 60%. Tyle w temacie o nierobach w UE.
Niskie bezrobocie bo nawet pracy nie szukają ( a tylko tacy sa jako bezrobotni)
Ci co pracująM pracują tyle bo maja jeszcze nierobów na utrzymaniu dużo.
Niemcy wiek emerytalny 67. Szwajcaria, 500+ tylko dla pracujących, urlop maciezyćnski 10 tyg ...itd.
A my musimy bardziej odpoczać i obniżyć emerytury jeszcze ( stażowe).
A jak pracujesz to marsz do roboty ( nie dla siebie) bo nieroby czekają na twoje pieniadze.
sajetan
W Polsce pracuje 17 mln na 20 mln osób w wieku produkcyjnym !

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki