REKLAMA
DZIEŃ UE

Zaniżona wartość Lotosu? Orlen nie ma sobie nic do zarzucenia

2023-05-29 22:52, akt.2023-05-30 08:24
publikacja
2023-05-29 22:52
aktualizacja
2023-05-30 08:24

Liczne kontrowersje budzi wycena i sprzedaż aktywów Lotosu. TVN24 informuje, że była ona zaniżona. Orlen broni się, że transakcja odbyła się na rynkowych warunkach. A węgierskie stacje działające pod marką Lukoil nie były kupione od Rosjan - poinformował PKN Orlen w przesłanym PAP oświadczeniu odnoszącym się do publikacji TVN24.

Zaniżona wartość Lotosu? Orlen nie ma sobie nic do zarzucenia
Zaniżona wartość Lotosu? Orlen nie ma sobie nic do zarzucenia
/ FORUM

"Stanowczo zaprzeczamy nieprawdziwym tezom dotyczącym przejęcia Grupy Lotos przez PKN Orlen zawartym w programie +Czarno na Białym+ wyemitowanym na antenie TVN24 29 maja 2023 r. Materiał zawiera szereg nieścisłości i uproszczeń, epatuje sensacją oraz manipuluje cytatami przedstawicieli PKN Orlen. Autor programu nie uwzględnił odpowiedzi spółki, które wyjaśniały kwestie poruszane w programie. Wszystko to pozwala stwierdzić, że program był tak przygotowywany, aby udowodnić z góry przyjętą tezę" - przekazało biuro prasowe Orlenu w oświadczeniu przesłanym w poniedziałek wieczorem.

Płocki koncern podkreślił, że do procesu przejęcia Lotosu zagaszały się różne firmy, o różnych doświadczeniach i na różnym etapie. "Tak jak wspominaliśmy wielokrotnie, proces selekcji partnerów był wielowymiarowy w oparciu o wiele strategicznych kryteriów i był prowadzony przy udziale zewnętrznych ekspertów z międzynarodowym doświadczeniem, jak również pod nadzorem Monitoring Trustee wskazanym przez KE" - napisano.

O współpracy z Saudi Aramco zadecydowały stabilne dostawy ropy oraz możliwości realizacji wspólnych projektów rozwojowych m.in. w obszarze rafinerii i petrochemii, których nie oferowała żadna inna firma. O doświadczeniu i zakresie działalności firmy Global Oil można m.in. przeczytać na jej stronie internetowej. Wszystkie te doświadczenia były przedmiotem oceny doradców. Według dostępnych informacji Global Oil pośredniczy w sprzedaży paliw, firma dostarczała je m.in. podczas wojny w Iraku. Jej źródłem zaopatrzenia była na przykład Arabia Saudyjska, solidny, globalny kontrahent, którego autor materiału neguje jako wiarygodnego partnera, jak widać tylko dla PKN Orlen" - dodano.

Orlen: węgierskie stacje Lukoil nie były kupione od Rosjan

Koncern dodał, że "nie jest żadną sensacją i odkryciem dziennikarskim", że część węgierskich stacji, które Orlen kupił od MOL, funkcjonowała wcześniej pod marką Lukoil. Przypomniano, że spółka o tym informowała 27 maja 2022 r.

Jednocześnie podkreślono, że "nie jest prawdą, że Orlen kupił węgierskie stacje działające pod marką Lukoil od Rosjan". "PKN Orlen kupił stacje na Węgrzech – zarówno te działające pod marką MOL, jak i Lukoil – od MOL. Stanowczo odrzucamy próby wiązania Orlen z osobami Imre Fazakasa i Lwa Tolkaczewa, poprzednimi właścicielami spółki Normbenz, która zarządzała stacjami Lukoil na Węgrzech, a którą kupił MOL. PKN Orlen nie miał i nie ma żadnych relacji z poprzednimi (przed MOL) właścicielami Normbenz, o czym autor programu +Czarno na Białym+ został poinformowany" - dodano.

Wycena Lotosu odbyła się na warunkach rynkowych 

Spółka przekonuje ponadto, że wycena i sprzedaż aktywów Lotosu odbyła się na rynkowych warunkach. Dotyczy to również aktywów logistycznych. "Przedstawione w materiale +Czarno na Białym+ wyceny mają niewiele wspólnego z realną wartością rynkową tych aktywów. Przypominamy, że wyceny zostały przygotowane przez niezależnych zewnętrznych doradców. Cały proces został przeprowadzony z poszanowaniem przepisów prawa, a zgodę na transakcję wydała Komisja Europejska" - czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że na przełomie 2022 i 2023 roku głośno było o możliwych nieprawidłowościach podczas fuzji Orlenu i Lotosu. Koalicja Obywatelska alarmowała, że na przejęciu Lotosu przez Orlen państwo polskie straciło 7 mld zł. Zagrożona wrogim przejęciem miała być również Rafineria Gdańska, ale po zmianach w prawie, prezes Obajtek stwierdził, że "jesteśmy zabezpieczeni".

Zresztą tuż po fuzji, do prokuratury trafiły zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przy okazji sprzedaży udziałów w Lotosie firmie Saudi Aramco. Zyski Lotosu zostały przy tej transakcji zaniżone i na tej podstawie firma została wyceniona. "Oddanie kontroli nad firmą z Gdańska firmie saudyjskiej, która oficjalnie obejmuje tylko 30 procent udziałów, to kolejny szokujący element tej transakcji" - mówił w grudniu 2022 roku  Michał Kobosko, polityk Polska 2050.

"Akcjonariusze Lotosu nie stracili na fuzji"

Koncern dodał, że nie jest prawdą, iż akcjonariusze Lotosu stracili na fuzji Orlenem. "Za swoje akcje akcjonariusze Lotosu otrzymali akcje PKN Orlen po określonym parytecie wymiany, który został przez akcjonariuszy obu spółek zaakceptowany. Za połączeniem i przedstawioną wizją firmy głosował nie tylko Skarb Państwa, ale także prywatni inwestorzy i fundusze. Proces zaakceptowało niemal 100 proc. akcjonariuszy obecnych na walnych zgromadzeniach obu spółek. Wyniki głosowanie pozwalają myśleć, że gdyby akcjonariusze mieli stracić to nie głosowaliby za przeprowadzeniem tej transakcji. Rynek również jednoznacznie opowiedział się korzystnie za realizowanym procesem połączenia z Grupą Lotos, ale też PGNiG. W związku z jego finalizacją Agencja Fitch Ratings podwyższyła długoterminowy rating koncernu do BBB+ z perspektywą stabilną. Natomiast Agencja Moody’s Investors Service przyznała najwyższą w historii PKN Orlen ocenę na poziomie A3" - przekazano w oświadczeniu.

Rekord za rekordem w Orlenie. Największe przychody w historii i podtrzymana ścieżka wzrostu

PKN Orlen zaraportował wyniki za pierwszy kwartał 2023 r., w których znów pokazał rekordowe przychody i jeszcze większe zyski. To pierwszy raport kwartalny spółki po połączeniach, w którym powrócił 23-procentowych VAT na paliwa i energię oraz zakręcony został kurek z rosyjską ropą.

Obecny rząd zdecydowanie popiera fuzję Orlenu i Lotosu. Jak powiedział premier Mateusz Morawiecki: "stoimy murem za fuzją Orlenu z Lotosem". No i największy argument rządzących - "niższe koszty paliwa" dzięki fuzji. Choć ciężko się z tym zgodzić regularnie odwiedzając stacje paliw.

Firma poinformowała, że "w związku z szeregiem nieprawdziwych informacji dotyczących PKN Orlen w materiale TVN24, które podważają wiarygodność PKN Orlen, spółka podejmie stosowne kroki prawne w celu ochrony wizerunku i dobrego imienia".

JM/PAP

Źródło:Bankier24
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jpelerj
...która chciał uzyskać Orlen. A Orlen nie chciał? To chyba działanie na niekorzyść spółki ?
andregru odpowiada jpelerj
Widocznie już wcześniej wójt dostał przelew na prywatne konto w Arabskim Banku .
Raffmo
jakieś linki do rzetelnych artykułów na ten temat czy tylko tak pitolisz ?
faramir_z_gondoru
A niby kiedy pisowskie politruki mieli sobie coś do zarzucenia?
endes
Taaaa… na warunkach rynkowych…. Sprzedano kurę znosząca złote jajka za roczne zyski!… pispatologia w natarciu.
ministerprawdy
Obenie trwa praca nad Azotami zeby przejąć za grosze. Dzięki umowom pomiędzy dwoma kontrolowanymi przez państwo firmami na gaz jedna padnie a druga za grosze kosztem akcjonariuszy przejmie - zresztą kosztem państwa też bo potem państwo nagle będzie miało tyle akcji że sprzeda inwestorowi ze wschodu kolejny pakiet - taka teoria spiskowa.
akcjoinm
WSI24 zwane nie wiem dlaczego TVN24 znów szczuje na ORLEN. Jak poseł PO Lewandowski wyrzedawal polski majątek narodowy za półdarmo to im to nie przeszkadzało. Nie mieli nic do tego hak bredził ze "Polacy nie potrzebuja polskich zakładów tylko wystarcza im miejsca pracy". Teraz jak rzad PiS odzyskuje co PO sprzedało a sprzedał WSI24 zwane nie wiem dlaczego TVN24 znów szczuje na ORLEN. Jak poseł PO Lewandowski wyrzedawal polski majątek narodowy za półdarmo to im to nie przeszkadzało. Nie mieli nic do tego hak bredził ze "Polacy nie potrzebuja polskich zakładów tylko wystarcza im miejsca pracy". Teraz jak rzad PiS odzyskuje co PO sprzedało a sprzedał tylko cześć SAMEJ rafinerii tj 30% unuezalezniajac sie od dostaw ropy od Putina to dziwnie im to przeszkadza ? Macki Putina siegaja jak widac nie tylko do kregow POlityków totalnej opozycji
bankomaniak
To nie jest szczucie na ORLEN tylko pokazanie hipokryzji rządu. Chodzi o przejęcie Lukoil, które zmieniły właściciela na Węgrzech tego samego dnia, co ORLEN kupował. I tylko dlatego, mówiono, że nie kupiono od Rosji.

Obejrzyj sobie cały materiał w TVN. Dzisiaj cd.
Raffmo odpowiada bankomaniak
tak tak tvn24 i rzetelność. Pewnie tak jak z urodzinami Hi.lera na zamówienie TVN24.

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki