Zandberg: Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk powinna zapłaci podatek od Nagrody Nobla - powiedział w środę lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. Według niego rozsądniejsze byłoby, żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo.

(fot. Aleksander Zieliński / Sejm RP)
Zandberg był pytany w wywiadzie dla RMF m.in. o to, czy laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk powinna zapłacić od niej podatek. "Odpowiedź jest bardzo prosta: tak" - odpowiedział.

Na uwagę, że rząd zwolnił ją z tego podatku powiedział: "Moim zdaniem rozsądniejsze byłoby to, żeby wszyscy byli w systemie podatkowym traktowani równo". "Od lat też to mówię, jeśli chodzi o różnego rodzaju dochody, żeby nie było takiej sytuacji, że jedni płacą podatek według stawek progresywnych, a inni są zwolnieni z tego" - dodał.

W październiku ub.r. Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Krótko po tym ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Projekt rozporządzenia ministra finansów tej w sprawie jest obecnie procedowany. Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, projekt trafił do komisji prawniczej.

Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 mln koron szwedzkich. Biorąc pod uwagę średni kurs korony ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 11 października 2019 r. (0,3985 zł), przychód z tytułu tych nagród wyniósł 3 mln 586 tys. 500 zł.

W Ocenie Skutków Regulacji do projektu rozporządzenia napisano, że szacowany podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od laureatów Nagrody wyniósłby ok. 1,25 mln zł.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Marcin Musiał

dsr/ mmu/ pad/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 1as

Lewak lewakowi?!!

! Odpowiedz
1 9 jes

Nobla dostałą za oczernianie narodu polskiego i za to otrzymała zwolnienie z podatku, od komunistów.

! Odpowiedz
2 8 tergal

Bo to reprezentantka bardzo licznej w Polsce grupy zabużańskich Żydów :)

! Odpowiedz
0 5 jes

Wszyscy równo - i to mówi ktoś kto twierdzi, że drugi próg podatkowy to powinien być nawet 70%. Uczciwość komunistów, w zależności od potrzeby powie się wszystko.

! Odpowiedz
0 2 tergal

Tak kiedyś było w Szwecji, ale obecnie ichni parlament uchwalił maksimum na 60% :)

! Odpowiedz
8 17 jkendy

Lewicowy SLD , lewicowy Zandber, lewicowy PIS .... piękny to kraj. Same gospodarcze komuchy., które chcą się dobrać do cudzych pieniędzy.

! Odpowiedz
17 20 karbinadel

Gdyby wprowadzić podatek od głupoty polityków, bylibyśmy drugim Kuwejtem

! Odpowiedz
6 22 nhl

A z czego żyje Zandberg ?

! Odpowiedz
4 18 sammler

Z przyzwyczajenia ;)

A poważnie: z pieniędzy partyjnych i sejmowych. Nie prowadzi żadnej działalności, jak piszą niektórzy - zawiesił ją jakiś czas temu.

! Odpowiedz
3 8 daniel_1

Powinna zapłacić. Nie odwracaj kota ogonem. Tania metoda rodem z przedszkola: aTY? A TY?
Nie masz nic do powiedzenia, to zamilcz......to złoto!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.