Zandberg: Tokarczuk powinna zapłacić podatek od Nagrody Nobla

2020-02-05 10:30
publikacja
2020-02-05 10:30

Olga Tokarczuk powinna zapłaci podatek od Nagrody Nobla - powiedział w środę lider Lewicy Razem Adrian Zandberg. Według niego rozsądniejsze byłoby, żeby wszyscy w systemie podatkowym byli traktowani równo.

/ fot. Aleksander Zieliński / Sejm RP
Zandberg był pytany w wywiadzie dla RMF m.in. o to, czy laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk powinna zapłacić od niej podatek. "Odpowiedź jest bardzo prosta: tak" - odpowiedział.

Na uwagę, że rząd zwolnił ją z tego podatku powiedział: "Moim zdaniem rozsądniejsze byłoby to, żeby wszyscy byli w systemie podatkowym traktowani równo". "Od lat też to mówię, jeśli chodzi o różnego rodzaju dochody, żeby nie było takiej sytuacji, że jedni płacą podatek według stawek progresywnych, a inni są zwolnieni z tego" - dodał.

W październiku ub.r. Szwedzka Akademia przyznała literacką Nagrodę Nobla Oldze Tokarczuk "za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia". To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat, gdy w 1996 r. otrzymała go poetka Wisława Szymborska.

Krótko po tym ówczesny minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński ogłosił, że podjął decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. Projekt rozporządzenia ministra finansów tej w sprawie jest obecnie procedowany. Jak poinformowało PAP Ministerstwo Finansów, projekt trafił do komisji prawniczej.

Każdy z laureatów otrzymuje medal i dyplom honorowy, przy czym Nagroda Nobla oraz Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla mają także wymiar finansowy - to 9 mln koron szwedzkich. Biorąc pod uwagę średni kurs korony ogłoszony przez Narodowy Bank Polski 11 października 2019 r. (0,3985 zł), przychód z tytułu tych nagród wyniósł 3 mln 586 tys. 500 zł.

W Ocenie Skutków Regulacji do projektu rozporządzenia napisano, że szacowany podatek dochodowy oraz danina solidarnościowa od laureatów Nagrody wyniósłby ok. 1,25 mln zł.

Tokarczuk jest autorką m.in.: "Podróży ludzi Księgi", "Prawieku i innych czasów", "Gry na wielu bębenkach", "Prowadź swój pług przez kości umarłych", "Ksiąg Jakubowych" oraz "Biegunów", za którą w 2018 r. otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami. (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Marcin Musiał

dsr/ mmu/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (45)

dodaj komentarz
jes
Nobla dostałą za oczernianie narodu polskiego i za to otrzymała zwolnienie z podatku, od komunistów.
tergal
Bo to reprezentantka bardzo licznej w Polsce grupy zabużańskich Żydów :)
jes
Wszyscy równo - i to mówi ktoś kto twierdzi, że drugi próg podatkowy to powinien być nawet 70%. Uczciwość komunistów, w zależności od potrzeby powie się wszystko.
tergal
Tak kiedyś było w Szwecji, ale obecnie ichni parlament uchwalił maksimum na 60% :)
jkendy
Lewicowy SLD , lewicowy Zandber, lewicowy PIS .... piękny to kraj. Same gospodarcze komuchy., które chcą się dobrać do cudzych pieniędzy.
karbinadel
Gdyby wprowadzić podatek od głupoty polityków, bylibyśmy drugim Kuwejtem
sammler
Z przyzwyczajenia ;)

A poważnie: z pieniędzy partyjnych i sejmowych. Nie prowadzi żadnej działalności, jak piszą niektórzy - zawiesił ją jakiś czas temu.
daniel_1
Powinna zapłacić. Nie odwracaj kota ogonem. Tania metoda rodem z przedszkola: aTY? A TY?
Nie masz nic do powiedzenia, to zamilcz......to złoto!!!

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki