REKLAMA

Zamieszki w Holandii po meczu Maroka na mundialu. Gorąco też w Belgii

2022-12-01 21:54, akt.2022-12-02 07:00
publikacja
2022-12-01 21:54
aktualizacja
2022-12-02 07:00

W czwartkowy wieczór w kilku holenderskich miastach, m.in. Amsterdamie i Hadze, wybuchły zamieszki po zwycięstwie Maroka nad Kanadą podczas mistrzostw świata w piłce nożnej - relacjonują media. W Hadze policja zatrzymała sześć osób, jeden funkcjonariusz został ranny.

Zamieszki w Holandii po meczu Maroka na mundialu. Gorąco też w Belgii
Zamieszki w Holandii po meczu Maroka na mundialu. Gorąco też w Belgii
fot. Bluemoon 1981 / / Shutterstock

Młodzi ludzie, w większości arabskiego pochodzenia, rozpoczęli świętowanie sukcesu marokańskiej drużyny późnym popołudniem.

Jak informuje portal RTL Nieuws, najbardziej niebezpiecznie było w dzielnicy Schilderswijk w Hadze, gdzie doszło do starć kibiców z funkcjonariuszami policji. Zatrzymano tam sześć osób, a jeden policjant został ranny.

Niespokojnie było także na Mercatorplein w Amsterdamie, gdzie po tym, gdy odpalone zostały ciężkie fajerwerki specjalne oddziały policji z psami starły się ze agresywnymi kibicami. Z informacji portalu NOS wynika, że do pojedynczych incydentów doszło także w Rotterdamie w centralnej Holandii.

W ubiegłą niedzielę wybuchły zamieszki po meczu Maroko-Belgia w Amsterdamie, Hadze i Rotterdamie. Konieczna była interwencja specjalnych oddziałów policji, aby opanować agresywnych kibiców zwycięskiego zespołu. Zatrzymano kilka osób, a dwóch policjantów trafiło do szpitala.

W Belgii też gorąco. Rząd reaguje

Setki kibiców zgromadziły się na ulicach niektórych dzielnic Brukseli, aby świętować zwycięstwo Maroka nad Kanadą na Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Według portali informacyjnych obecnie nie dochodzi do żadnych bójek, ale atmosfera w stolicy wydaje się być napięta.

Według portalu informacyjnego 7sur7 szczególnie nerwowo jest w okolicach stacji metra Lemmonier, gdzie grupki młodych Marokańczyków prowokowały policję i kierowców aut.

Według reporterów portalu nieuwsblad.be zdarzyły się sporadyczne przypadki obrzucenia policji petardami i kamieniami, kopania autobusów i samochodów. Funkcjonariusze użyli gdzieniegdzie gazu łzawiącego. Spokój został przywrócony około godziny 20. Policja ściągnęła znaczne siły do miasta, obawiając się powtórzenia zamieszek z niedzieli i już od popołudnia dokonywała prewencyjnych zatrzymań - podał portal RTL Info.

Jeszcze przed Nowym Rokiem rząd przedstawi projekt ustawy umożliwiającej postawienie uczestników obecnych zamieszek na ulicach Brukseli po meczu piłkarskm Maroko-Kanada przed sądem - powiedział w czwartek wieczorem minister sprawiedliwości Vincent Van Quickenborne.

Minister złożył taką deklarację w programie w telewizyjnym VTM News po którym ponownie doszło do zamieszek z udziałem kibiców marokańskiej drużyny.

„Superszybka sprawiedliwość może zadziałać, dlatego przygotowujemy ustawę w tej sprawie” – powiedział minister i jako wzór podał przykład Holandii. „Tam jest możliwe postawienie uczestnika zamieszek przed sądem w ciągu tygodnia roboczego. Chcielibyśmy zrobić dokładnie to samo” – zadeklarował Van Quickenborne.

Po niedzielnych zamieszkach, jakie wybuchły w Brukseli po meczu Belgia-Maroko, o przyjęcie takiego prawa apelowała m.in. opozycyjna partia Vlaams Belang (VB).

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (22)

dodaj komentarz
infinityhost
I tak Marokanczycy ratują honor mężczyzn. Bo Polaków już ten kapitalizm wykastrował
infinityhost
"prowokowały policję i kierowców aut". Hm do czego prowokowali tych kierowców aut? Jaki cel chcieli osiągnąć? Bo autor tak właśnie twierdzi. Prowokowali tylko kierowców czy też pasażerów?
pozhoga
To pewnie dlatego, że Belgowie nie klękali przez meczem...
faramir_z_gondoru
Strach pomyśleć co by było, gdyby Maroko zostało mistrzem świata. Z Belgii i Holandii nie zostałby kamień na kamieniu. Zniszczenia z okresu II wojny, to przy tym byłaby igraszka.
pozhoga
Jakie tam były zniszczenia? Rotterdam zbombardowany przez Luftwaffe, trochę zniszczeń w 1944 i wszystko. W porównaniu z Polską to były wczasy na Karaibach. Ale to Belgia dostała od szwabów reparacje wojenne, Polska nie (to ponoć niezgodne z naszą racją stanu jest, tak mówi wnuk wehrmachtowca).
300_pala odpowiada pozhoga
Podaj źródło
O reparacjach p
kamikaze351 odpowiada 300_pala
Poproszę i ja.
and00
jak by to byli biali mężczyźni
Nie homo
I nie daj boże prawicowcy, nie było by spalonych samochodów, ale zatrzymanych ze 200
Taka to praworządność
1as
Co by się działo po porażce...
Ale zaraz zaraz...jakie szybkie sądy?
To nie będzie rasizm, ksenofobia i anty-imigranckie szykany?

Powiązane: Mundial

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki