Zamieszanie z wypłatą trzynastej emerytury nie z budżetu. Wiceminister odpowiada

2019-11-27 17:23
publikacja
2019-11-27 17:23

Wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być naruszeniem dyscypliny finansów publicznych - ocenił wiceminister finansów Leszek Skiba komentując zarzuty KO dotyczące możliwego naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez Ministerstwo Finansów.

/ fot. Łukasz Błasikiewicz / Sejm RP

Posłanka KO Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała w środę na konferencji prasowej, że złoży pismo z informacją o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez MF. Chodzi o wypłacenie w 2019 r. trzynastej emerytury z pominięciem uwzględnienia tych wydatków w budżecie państwa na 2019 r., w limicie regulowanym stabilizującą regułą wydatkową.

"Platforma Obywatelska jeszcze przed wyborami 2015 r. zmieniła regułę wydatkową, by zwiększyć wydatki o 3 mld zł. Trudno zatem wierzyć w szczerość troski o regułę wydatkową" - ocenił Skiba w przekazanym PAP komentarzu.

"Co do naruszenia dyscypliny finansów publicznych, to wykonanie ustawy przyjętej przez Sejm nie może być z zasady naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Postępowanie zgodne z prawem nie może być złamaniem prawa” - dodał wiceminister, który jest jednocześnie Głównym Rzecznikiem Dyscypliny Finansów Publicznych.

Hennig-Kloska mówiła w środę, że w Sejmie, że "ostatnie działania rządu premiera Mateusza Morawieckiego świadczą o tym, że mamy tak naprawdę do czynienia z kryzysem finansów publicznych". Według niej, są na to przynajmniej trzy dowody. "Po pierwsze skok na OFE, czyli grabież 15 proc. oszczędności emerytalnych Polaków. Po drugie - grabież pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Rezerwy Demograficznej, czyli pieniędzy na emerytury kryzysu demograficznego. I po trzecie - gorączkowe poszukiwanie przez rząd premiera Morawieckiego pieniędzy w postaci różnego rodzaju opłat i podatków" - podkreśliła posłanka KO.

Jej zdaniem, rząd PiS, po to, aby ukryć kryzys finansów publicznych "coraz częściej zaczyna łamać prawo i obchodzić reguły ustalone prawem". "Ministerstwo Finansów coraz częściej realizuje wydatki z pominięciem deficytu budżetowego i reguły wydatkowej" - oceniła Hennig-Kloska. "I dlatego właśnie dziś składamy pismo z informacją o możliwym naruszeniu dyscypliny finansów publicznych do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych przez Ministerstwo Finansów" - oświadczyła posłanka KO.

Jak wyjaśniła, sprawa dotyczy między innymi wypłaty 13 emerytury, która "ma zostać teraz zrefinansowana z pożyczki udzielonej przez Fundusz Rezerwy Demograficznej, Funduszowi Solidarnościowemu". "Właśnie ta forma pożyczki udzielonej Funduszowi Solidarnościowemu pozwala ominąć deficyt budżetowy i stabilizującą regułę budżetową, mimo, że tak naprawdę rząd PiS pieniędzy na wypłatę tych świadczeń nigdy nie posiadał" - podkreśliła posłanka.

W piśmie skierowanym do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych Hennig-Kloska podkreśla, że "informuje o możliwym naruszeniu przez Ministra Finansów dyscypliny finansów publicznych poprzez wypłacenie w 2019 r. jednorazowego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów, z pominięciem uwzględnienia tych wydatków w budżecie Państwa na 2019 r., w limicie regulowanym stabilizującą regułą wydatkową, czym mógł naruszyć art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych".

Przewodniczący sejmowej komisji finansów publicznych Henryk Kowalczyk (PiS) ocenił w rozmowie z PAP, że przy prawie zrównoważonym budżecie, mówienie o kryzysie finansów "jest jakimś żartem". Według niego, naruszenie dyscypliny finansów publicznych jest wtedy, gdy przekracza się przydzielone środki finansowe.

"W momencie, kiedy była wypłacona 13-sta emerytura w maju żadnych przekroczeń na pewno nie było" - oświadczył szef komisji finansów publicznych. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (12)

dodaj komentarz
psokal
Aż do zeszłego roku zastanawiałem się kto wykazywał się większą bezczelnością przy kreatywnej księgowości - Rostowski czy Morawiecki. Ten dylemat jest już nieaktualny. Te manipulacje na 2020 idą już na dziesiątki miliardów złotych.
marxs
prawdziwy deficyt w przyszłorocznym PISim budżecie to kilkadziesiąt mld zł (co najmniej) nie zgodzę się z Tobą że to jest kreatywna księgowość bo to są po prostu jawne oszustwa finansowe i księgowe gdyby robila to księgowa z firmy to juz dawno siedziłaby w pierdlu a TVPis pokazywałby ja kilka razy dziennie jako tą prawdziwy deficyt w przyszłorocznym PISim budżecie to kilkadziesiąt mld zł (co najmniej) nie zgodzę się z Tobą że to jest kreatywna księgowość bo to są po prostu jawne oszustwa finansowe i księgowe gdyby robila to księgowa z firmy to juz dawno siedziłaby w pierdlu a TVPis pokazywałby ja kilka razy dziennie jako tą co okradała "biedne"dzieci i "biednych' emerytów(szczególnie tych mundurowych)
samsza
Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych odpisze, że polityka powinna być oparta na regułach, ale powinna też być uwarażliwiona na parametry czyli powinna zawierać możliwość dyskrecjonalnych działań. Wypisz, wymaluj Marszałek, ot co! Wam kury...
jendreka
Banda złodziei i oszustów.
silvio_qesell
Powinni zlikwidować 500+ a pieniądze przeznaczyć na dodatkowe emerytury.
silvio_gesell
Tak, na matczyne emerytury, bo to one wychowują płatników ZUS. Widzę, że w końcu zacząłeś myśleć.
silvio_qesell odpowiada (usunięty)
Dość tej miłości dzieciom, muszę popracować nad miłością własną aby nie obrażać samego siebie.

Powiązane: Budżet 2019

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki