REKLAMA

Zamiast pracować, utrzymują się z zasiłków

2014-10-07 18:41
publikacja
2014-10-07 18:41

Mimo wielu szkoleń i programów aktywizacyjnych Romowie wciąż mają problem ze znalezieniem zatrudnienia. Tak jest między w Nowym Sączu. Jednym z powodów jest brak wykształcenia i doświadczenia mówi Krzysztof Popiela, pełnomocnik prezydenta miasta do spraw społeczności romskiej.

Źródło: FORUMNielegalne koczowisko Romów we Wrocławiu

Jak dodaje Romowie nierzadko mają nawet po kilka certyfikatów ukończenia różnych kursów, ale nie przynosi to wymiernego efektu. "Pracodawcy wolą zatrudnić kogoś kto ma pełne wykształcenie, nie tylko podstawowe tak jak to jest w przypadku wielu osób narodowości romskiej" - podkreśla.

Sądeccy Romowie twierdzą z kolei, że trudności ze znalezieniem pracy wynikają nie tylko z braku konkretnego zawodu ale też niechęci ze strony pracodawców. Rząd podjął działania w kierunku integracji Romów ze społecznością polską i poprawy ich sytuacji bytowej.

Wieloletni "Program integracji społeczności romskiej w Polsce na lata 2014-2020" zakłada realizację działań edukacyjnych i pro zawodowych, umożliwiających zmniejszenie skali marginalizacji tej grupy etnicznej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Monika Chrobak/tk

Źródło:IAR
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (57)

dodaj komentarz
~jerzy
Nie integrować tylko wywieźć.
~Dj
Ludzie czy was pogrzało od kiedy Romowie pracują ??? Przecież to dla nich ujma na honorze wziąć łopate do reki. Zacznijcie realnie mysleć.
~Robert
Jestem byłym stażystą MOPS-u z Wrocławia. Tu na porządku dziennym były próby wyłudzania pieniędzy z uwagi na wielu członków rodziny, w tym tych przewlekle chorych. Z tego tytułu średnie zasiłki dla tego typu rodzin wynosiły ok 1500 zł. Dla porównania, rodziny wielodzietne Polaków otrzymywały średnio 800 zł, a byli alkoholicy 650 Jestem byłym stażystą MOPS-u z Wrocławia. Tu na porządku dziennym były próby wyłudzania pieniędzy z uwagi na wielu członków rodziny, w tym tych przewlekle chorych. Z tego tytułu średnie zasiłki dla tego typu rodzin wynosiły ok 1500 zł. Dla porównania, rodziny wielodzietne Polaków otrzymywały średnio 800 zł, a byli alkoholicy 650 zł (renta socjalna). Pracownicy MOPSu są zakrzykiwani przez Romów, jeśli są wizytacje to zbiega się cała gromada i wszyscy lamentują. Z mojego doświadczenia wiem, że większość z nich ma auta oraz posiada utajnione źródła dochodów.Dlaczego nie pomaga się biednym rodzinom, zwłaszcza tym gdzie się nie wydaje pieniędzy na alkohol? Dlaczego pracownicy MOPS nie reagują w sytuacjach, w których większość z pieniędzy idzie na alkohol i papierosy - podczas gdy dzieci jedzą chleb z margaryną i kluski z mąką?
~glos_loodoo
niech rząd się lepiej zajmie poprawą sytuacji bytowej Polaków mieszkających w Polsce, a nie marnuje pieniądza tam gdzie nie trzeba
~k0t_paskowy
Po co pracować gdy tradycja im zakazuje to TY szary podatniku będziesz na nich pracował Ciekawe czy Ferdynand Kiepski też ma jakąś kroplę krwi romskiej bo dla ludzi z jego wykształceniem też nie ma pracy
~bbbe
Pierw to Polskie Państwo powinno zająć się sprawą polaków i ich problemów bo wcale nie jest kolorowo a później dbać o to żeby obcokrajowcom żyło się u nas lepiej.....
~cyganek
My Polacy jak zwykle dajemy się ocyganić.
~Filip
ale mnożyć się to potrafią,zresztą taką opinię wśród ludzi mają na jaką zapracowali,złodzieje,matacze i nieroby,sam bym takiego nie przyjął żeby mi jeszcze firme opierdzielił,no dobrze dał bym szanse ale pod okiem kamer lub zaufanego pracownika cały czas,kto wie może by sie sprawdził lepiej niż nie jeden polak
~lewy
to przejedź się pesudo biznesmenie do europy zachodniej i zapytaj jaką opinię mają polacy...
~heniex
Chyba kogoś pogrzało. Pracujący Romowie???

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki