Żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

2013-11-03 00:00
publikacja
2013-11-03 00:00

O północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę przed południem w archikatedrze w Warszawie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, jest organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Żałobę narodową wprowadza prezydent w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych uwzględniają fakt obowiązywania żałoby narodowej, ale - jak zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - w związku z faktem jej ogłoszenia przez prezydenta organizatorzy zaplanowanych wcześniej wydarzeń nie mają prawnego obowiązku odwoływania ich; taką decyzję każdy z podmiotów podejmuje samodzielnie.

Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października, miał 86 lat.(PAP)

tgo/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (9)

dodaj komentarz
~ja
wali mnie ich żałoba . zaśpiewajmy razem/ bałkanica . będzie zabawa ,będzie się dzialo
~polak
Ja nie mam żałoby..........Taki był dobry a dlaczego tak krótko rządił?A potem złużył tylko USA.Bezrobocie to był jego konik i Kuronia upodlili Naród zupką............
~nas
Nasz towarzysz Mazowiecki... zastal Polske silna i murowana, a zostawil....
~buniek
Jak mu chomik zdechnie to tez ogłosi żałobę
~JÓZEF BĄK
KONRAD MAZOWIECKI sprowadził KRZYŻAKÓW. Jego imiennik wprowadził do Polski niewolnictwo
~stary człowiek
Nie pisząc o zmarłym źle - ale wydaje mi sie że jest to tworzenie Nowych Bohaterów którzy zadbali o utrzymanie status quo po 89r. Już Krzysztof Kozłowski ma popiersie(na razie) na dziedzińcu MSW - wystawione przez wdzięcznych SBeków. A młodzi ludzie wyksztalceni na Tv łykną te informacje jako najprawdziwszą prawdę.Nie pisząc o zmarłym źle - ale wydaje mi sie że jest to tworzenie Nowych Bohaterów którzy zadbali o utrzymanie status quo po 89r. Już Krzysztof Kozłowski ma popiersie(na razie) na dziedzińcu MSW - wystawione przez wdzięcznych SBeków. A młodzi ludzie wyksztalceni na Tv łykną te informacje jako najprawdziwszą prawdę. Teraz pora na następnych bohaterów GW. Czekam na Generałów i urbana (pomniki, ulice, mosty....)
~...ityle
SPRAWA PONURA - PIS KULTURA - kaczor nawet w kościele nie potrafi podać ręki jako znak pokoju ! I to w trakcie mszy na którą cały świat patrzy.
~Chazar Nadwołżanski
Ale jakiż to naród ma być niby pogrążony w żałobie, bo nie kumam?!

Powiązane: Afera w Sejmie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki