Żałoba narodowa po śmierci Tadeusza Mazowieckiego

O północy rozpoczęła się jednodniowa żałoba narodowa, którą ogłosił prezydent Bronisław Komorowski w związku z uroczystościami żałobnymi po śmierci byłego premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę przed południem w archikatedrze w Warszawie. Pogrzeb będzie miał charakter państwowy, jest organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Żałobę narodową wprowadza prezydent w formie rozporządzenia z kontrasygnatą premiera. W czasie trwania żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu - mówi o tym ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.

Zwyczajowo nadawcy i organizatorzy imprez np. kulturalnych czy masowych uwzględniają fakt obowiązywania żałoby narodowej, ale - jak zaznaczyła szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek - w związku z faktem jej ogłoszenia przez prezydenta organizatorzy zaplanowanych wcześniej wydarzeń nie mają prawnego obowiązku odwoływania ich; taką decyzję każdy z podmiotów podejmuje samodzielnie.

Tadeusz Mazowiecki był pierwszym niekomunistycznym premierem Polski po II wojnie światowej. Zmarł 28 października, miał 86 lat.(PAP)

tgo/ mok/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ja

wali mnie ich żałoba . zaśpiewajmy razem/ bałkanica . będzie zabawa ,będzie się dzialo

! Odpowiedz
0 0 ~polak

Ja nie mam żałoby..........Taki był dobry a dlaczego tak krótko rządił?A potem złużył tylko USA.Bezrobocie to był jego konik i Kuronia upodlili Naród zupką............

! Odpowiedz
0 0 ~nas

Nasz towarzysz Mazowiecki... zastal Polske silna i murowana, a zostawil....

! Odpowiedz
0 0 ~buniek

Jak mu chomik zdechnie to tez ogłosi żałobę

! Odpowiedz
0 0 ~JÓZEF BĄK

KONRAD MAZOWIECKI sprowadził KRZYŻAKÓW. Jego imiennik wprowadził do Polski niewolnictwo

! Odpowiedz
0 0 ~kik

Jaka żałoba ?

! Odpowiedz
0 0 ~stary człowiek

Nie pisząc o zmarłym źle - ale wydaje mi sie że jest to tworzenie Nowych Bohaterów którzy zadbali o utrzymanie status quo po 89r. Już Krzysztof Kozłowski ma popiersie(na razie) na dziedzińcu MSW - wystawione przez wdzięcznych SBeków. A młodzi ludzie wyksztalceni na Tv łykną te informacje jako najprawdziwszą prawdę. Teraz pora na następnych bohaterów GW. Czekam na Generałów i urbana (pomniki, ulice, mosty....)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~...ityle

SPRAWA PONURA - PIS KULTURA - kaczor nawet w kościele nie potrafi podać ręki jako znak pokoju ! I to w trakcie mszy na którą cały świat patrzy.

! Odpowiedz
0 0 ~Chazar Nadwołżanski

Ale jakiż to naród ma być niby pogrążony w żałobie, bo nie kumam?!

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil